Panik atak kelimesini artık daha sık duyuyoruz. Daha çok kadınları etkileyen bu rahatsızlık kişinin bütün hayatını olumsuz yönde etkiliyor. ASM’den Psikiyatrist Dr. F. Tuna Burgut ” Hasta kontrolünü kaybettiği ölmek üzere olduğu ya da aklını kaçırmak üzere olduğunu hisseder. Panik atak vücutta hızlı ve karmaşık değişikliklere sebep olur.


Genel endişe durumu


Panik atağın bazı organlar üzerindeki etkisi kaza ya da zehirlenmenin yol açacağı sonuçtan bile daha kötü olabilir. Panik atak kesinlikle bir hastalıktır ve tedavisi şarttır. Ara ara gelişen bir durum olmasına rağmen tedavi edilmediğinde ‘atak’ların sıklığı artabilir ve beraberinde depresyon ya da genel endişe halleri gibi başka psikiyatrik hastalıklara sebep olur.


Acil servise koşarlar


Hastalar ataklar arasında gergin ve huzursuz olurlar ve her an yeni bir atak gelişebilir korkusuyla bir genel endişe durumu geliştirirler. Buna ‘beklenti anksiyetesi’ adı verilir. Hasta evden çıkamamaya yalnız kalamamaya başlar ve hayatı felç olur”
Panik atakların nedeni kesin olarak bilinmiyor ancak genetik etkileşimin etkili olabileceği düşünülür. Panik ataklar kadınlarda erkeklere göre iki kat daha fazla görülüyor ve belirtiler genelde 25 yaşından önce başlar.


En önemli adım


Hastalıkla ilgili en önemli adım teşhisin doğru konulabilmesi… Panik atak hastaları genelde hastanelerin acil servislerine göğüs ağrısı nefes alamama gibi şikayetlerle gittikleri için birçok tıbbi testlerden geçerler. Kalp akciğer ile ilgili ‘medikal’ bir hastalık olmadığını anlayan hekimler hastayı taburcu eder ve hasta bir sonraki nöbete kadar tedavi aramaz. Fakat panik atak hastalarının hemen teşhis edilip doğru tedaviye yönlendirilmeleri gerekir. Bu nedenle hem doktorları hem de hastaları psikiyatrik hastalıklar açısından eğitmek çok önemlidir.


İlaç ve terapi bir arada

Panik bozukluğu tedavisi mümkün bir hastalıktır. Bu ilaç tedavisi ya da psikoterapi olmak üzere iki büyük başlık altında toplanabilir. En iyi tedavi hem ilaç hem de terapinin beraber yapıldığı bir tedavi sürecidir. Bunun yanında gevşeme egzersizlerinin de hastaya öğretilmesinde fayda vardır.

Faydalı olmaz

Panik atakları sırasında ilaç kullanımının pek faydası olmaz. Doğru ilaç seçimi uygun süre ve dozların kullanımı atakların tekrarlanmasını önler. Terapi yöntemleri de ataklara sebep olan duyguları ve düşünceleri inceleyerek krizleri uzun vadede azaltır veya tamamen ortadan kaldırır.alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 330
favori
like
share