Yazın sona ermesi hastalık şikayetlerini de arttırdı. İşte depresyondan korunmak için yapmanız gerekenler...

Yapılan araştırmalar depresyon tanısıyla tedavi gören hastaların yüzde 65'inin sonbahar ve ilkbahar aylarında psikiyatri kliniklerine başvurduğunu gösteriyor. Zaman'da yer alan habere göre Dr. Zafer Atasoy güneş ışınlarının azaldığı ve tatilin bittiği sonbahar mevsiminin insan psikolojisini olumsuz etkilediğini söylüyor. Bu dönemde insanın içinden hiçbir şey yapmak gelmediğini ifade eden psikiyatri uzmanı Atasoy özellikle çocukların gençlerin ve yaşlıların dikkatli olması gerektiğini kaydediyor.

Depresyonun günümüzün en yaygın hastalıklarından biri olduğunu anlatan Atasoy en büyük sıkıntının yazdan sonbahara geçişte yaşandığını belirtiyor. Azalan güneş enerjisinin beyin yapısını olumsuz etkilediğini ifade eden Atasoy "Bu döneme uyum için daha fazla çaba sergilemek gerekiyor. Özellikle uyum becerileri yeterince gelişmemiş ya da çabuk etkilenen bebekler çocuklar gençler ve yaşlılar risk altında.'' diyor.
Yoğun iş temposu ve okula ayak uyduramayan birçok insan psikolojik rahatsızlık geçirmeye daha müsait hale geliyor. Ayrıca sonbaharın gelmesiyle duyguları dengeleyen melatonin hormonunun normalin üzerinde salgılanması kişinin gün içerisinde ruh durumunun değişmesine neden oluyor. Psikiyatrist Zafer Atasoy bu dönemde ortaya çıkan belirtileri şöyle sıralıyor: "Göreceli olarak duygusal cevaplarda şiddetlenme kendini huzursuz hissetme iştahta oynamalar uyku düzensizlikleri çalışma ve verimde düşüş.''

Mevsim depresyonu 17-25 yaş grubunda daha sık görülüyor. Bu dönemde bazı kişiler kendilerini güçlü güzel özel yeteneklere sahip hissedebiliyor bu nedenle de kendisine ve çevresine zarar verebiliyor. Her şeye gülüp kimseyi umursamadan şarkı sözlerilar söyleyip oyunlar oynayan kişiler birdenbire yerinde duramayacak şekilde gergin hayattan nefret eden ruh durumuna girebiliyor. Sonbaharda intihar olaylarında da artış gözleniyor.

Depresyondan Korunmanın Yolları

*Uyku düzeninize dikkat edin.
*Dengeli ve yeterli beslenin.
*Hafif ve sulu gıdalar tüketin.
*Kafeinli içecekler yerine bitki çayları için.
*Ilık suyla banyo yapın.
*Yürüyüş ve egzersiz yapmayı ihmal etmeyin.
*Pozitif enerji alabildiğiniz insanlarla birlikte olun.
*Kalabalık ve karanlık ortamlardan kaçının.
*Fırsat buldukça güneş ışığından yararlanın.alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 297
favori
like
share