bayanlar için rahatlama önerileri
Tamam, “kötü kız” olmaktan memnun olabilirsiniz. Doğrusu da bu. İnsan ara sıra bütün kuralları ezip geçmek ister. Hayatınızda bir kez olsun, sabaha kadar içki içip, kulaklarınızı patlatan bir müzik eşliğinde saatlerce dans etmek istemediniz mi? Sizin için eğlenmek çalışmak kadar önemli ve eğlencesiz bir dünyayı asla düşünemezsiniz. İyi de, hayatta her şeyin olduğu gibi, eğlenmenin de bir bedeli var.

Şişenin dibini bulduğunuzda nasıl toparlanırsınız?
Doğal olarak, sizi teslim alan baş dönmesine karşı aklınıza gelen ilk çare ağrı kesicilerdir. Mide sorunlarınız yoksa, bir bardak su veya sütle iki tane aspirin yutun. Bunun dışında hiçbir hapı denemeyin. Ağrı kesicilerin çoğunun içerdiği “asetaminofen” maddesi, alkol ile birlikte alındığında karaciğere zarar verebilir. Eğer başağrınız gerçekten dayanılmazsa, bir havluyu soğuk suya batırın veya bir poşet buz torbasını alıp alnınıza kompres uygulayın. Soğuktan damarlarınız küçülecek ve ağrınız daha dayanılabilir boyutlara gelecek.

Bunun dışında aşağıdaki üç maddelik planı uygulayarak alkollü bir gecenin etkisinden kolayca kurtulmanız mümkün: İlk önce alkol aldığınız gecenin ertesi gününde sekiz büyük bardak su içmeye özen göstermelisiniz. (Alkolün vücudu susuz bıraktığı ve buna bağlı rahatsızlık hissini ortaya çıkardığı biliniyor.) İkincisi, o gün lifli ve tahıl türü besinlere yönelmelisiniz. (Böylece alkolün azalttığı, enerji kaynağı B vitamini seviyesini yükseltmiş olursunuz.) Üçüncüsü de dinlenmeye bakın. (Alkol uyku düzeninizi bozup, uykunun yararlarından faydalanmanızı engeller.)

Paket paket sigara içmeni ardından…
İk önce saçınıza ve teninize sinmiş ağır kokudan kurtulmak için bir duş almanız gerekiyor. Bu sinmiş sigara kokusu baş ve mide ağrılarınızın sürmesine neden olabilir. İkinci yapmanız gereken şey, nefesinizi yumuşatacak ballı limonlu bir çay hazırlamak. Eğer boğazınızdaki düğüm hâlâ sizi öksürtüyorsa, bir öksürük şurubu deneyebilirsiniz. Bunların dışında hiçbir şey akciğerlerinize verdiğiniz zararı ortadan kaldıramaz. Vücudunuza kendi kendine temizlenmesi için biraz zaman tanımalısınız. Vücut nikotini dışarı atar. Sigaradan uzaklaştığınız anda, sigaradan dolayı yükselen dolaşım hızı ve kan basıncı normale dönecektir. Aynı zamanda kanınızdaki artan karbonmonoksit ve düşen oksijen seviyeleri normal seviyeye gelecektir. Direnişiniz uzun sürmeyecek: Ertesi günün öğleden sonrasına doğru nefesiniz yumuşayacak ve kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacaksınız.

Tatillerde abur cuburların ölçüsü mü kaçıyor?
Bir hafta boyunca istediğiniz kadar ve istediğiniz şeyleri tükettikten sonra kendinizi şişmanlamış hissetmeniz doğal, ancak fazla paniğe gerek yok. Çok fazla zarar görmüş olamazsınız. Uzmanlara göre; yarım kilo şişmanlamak için günde 3 bin 500 fazla kalori almanız gerekiyor ve bu oldukça büyük bir miktar. Eğer kendinizi gerçekten şişmanlamış hissediyorsanız, ekstra kilolarınızdan ufak bir diyetle kurtulabilirsiniz. Başlangıç olarak günlük kalori miktarınızı 500 kalori azaltın. Aynı zamanda az yemek konusunda da ölçüyü kaçırmamanız gerekir: Bir günde en az 1200 kalori almalısınız, yoksa vücudunuz yeni bir ziyafete ihtiyaç duyacaktır! Vücudunuzu şekillendirmenin bir başka yöntemi, hareket etmektir.

Örneğin açık havada saatte beş kilometre hızla yarım saat yürürseniz, hem 171 kalori yakmış olursunuz, hem de kendinizi daha dinç ve formda hissedersiniz. Bir hafta boyunca fazla mı yemek yediniz? Sorun değil: Ertesi hafta her gün yarımşar saat yürürseniz suçunuzu telafi etmiş olursunuz.
Gündüzleri abur cubur yeme alışkanlığınız varsa, en azından yağlı yiyecekler yerine patlamış mısır gibi daha az yağlı olanları tercih edin.

Akşam programınızda bir parti varsa, o gün aç kalmamaya özen gösterin. Eğer aç kalırsanız, partiye varır varmaz bol miktarda bulunan ve birbirinden kalorili nefis yemeklere dalmak isteyebilirsiniz. Son bir tavsiyemiz daha var: Aldığınız alkol 1-2 bardağı geçmemeli. Araştırmalar, çok içen kişilerin yemek ihtiyacının daha fazla olduğunu gösteriyor. (Alkolün iştah açıcı özellikleri biliniyor.)

Müziği son seste dinleyen kötü kızlardansanız…

Maalesef kulaklarınıza verdiğiniz zararı telafi etmek için fazla şansınız yok. Yapabileceğiniz en iyi şey bir süre için gürültülü müzik ve Walkman dinlemekten uzak durmak. Kulağınızın çınlaması 24 saat içinde kaybolacaktır. (Eğer kaybolmazsa, mutlaka bir doktora görünmeniz gerekir.)
Çok sık gürültülü yerlere gidiyorsanız, bir kulaklık satın alın ve onu kullanın. Ara sıra gidiyor ve ek bir masraf yapmak istemiyorsanız, bu tür yerlere gittiğinizde kağıt peçeteyi hafifçe ıslatın, ondan ufak toplar elde edin ve kulaklarınızı onlarla tıkayın.

Spor salonundan vazgeçmeye mi kalkıyorsunuz?
İlk önce şu sözü hiç unutmayın: İştah yedikçe açılır. Mola vermiş olsanız bile, yeniden başlamak çok önemli. Spor yaparken kendinizi ne kadar iyi hissettiğinizi hatırlayıp spor yapmak için yeniden motive olacaksınız. Yeniden başlamak istiyorsanız birden en zor egzersizlere dalmayın, onları yapamazsanız cesaretiniz daha çok kırılır. Aynı zamanda, yoğun bir tempoyla da başlamayın. Fazla egzersiz yapmak beden ağrılarına ve daha büyük sorunlara bile neden olabilir. Eğer daha önce yarım saat aerobik yaptıysanız, yeniden başladığınızda 15-20 dakikadan fazla çalışmayın, sonra her iki haftada 5′er dakika daha ekleyin. Eğer daha önce ağırlık kaldırma veya bunun gibi daha zor bir spor yaptıysanız, ilk üç hafta bir set egzersizle yetinin. Yeniden alıştıktan sonra iki sete geçebilirsiniz.

Uykusuzluğa çareyi kahvede mi arıyorsunuz?
Doğru, uykusuzluğa kahve iyi gelir, ancak sabahları iki fincandan fazla içmemelisiniz. Fazla miktarda tüketilen kafein, kafanızı dinç tutmak yerine, kendinizi daha kötü hissetmenize neden olur. Uyku sorunlarını araştıran uzmanlara göre, fazla kahve konsantrasyon bozuklukları ortaya çıkarıp, gece uyumanızı engelleyebilir. Unutulmaması gereken bir şey var: Uykusuzluğa en iyi çare dinlendirici bir uykudur. İki uykusuz geceye bir de kahve yüzünden uykusuz geçen bir gece daha eklenince, sonucun hiç de iyi olmayacağını tahmin edebilirsiniz. Bir daha, uykusuzluğa karşı kahve gibi uyarıcı maddelerle çare bulmaya çalıştığınızda, her şeyin olduğu gibi, kahvenin de fazlasının zarar olduğunu unutmayın.

“Kötü kız” Olmanın Tadı Başka! Bazı durumlarda biraz yaramazlık fena olmaz. İşte bu durumlarından birkaçı: Tatlı sürprizlere “hayır” demeyin! Her gün çikolata yemek doğru bir davranış olmaz, ama eğer diyet uzmanlarının görüşlerine bakarsak, iki günde bir yenen bir çikolata veya kurabiyenin iyi geldiğini görürüz.

Bu tür besinleri tamamen ortadan kaldırırsanız, vücudunuz onlara karşı dayanılmaz bir istek duyar ve er ya da geç kontrolsüz bir şekilde bu yiyeceklere saldırabilirsiniz. Egzersizlere mola verin! Düzenli bir şekilde egzersiz yapmak vücudunuz ve formunuz için çok yararlı, ancak bir yeriniz incinmişken veya hastayken egzersiz yapmaktan vazgeçmelisiniz. Uykusuzken de egzersiz yapmak doğru olmaz; çünkü spor yorgunluk hissini daha çok attırır. İçkiden kaçmayın! Kalp hastalıkları uzmanlarına göre; her gün bir bardak alkol almak kalbe iyi geliyor. İçki hem insanı rahatlatıyor, hem de ölçülü alındığında bazı yararlar sağlayabiliyor.


alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 484
favori
like
share
Sylar Tarih: 10.11.2009 20:31
İçki içip dağıtmak eğlence mi ? :15:

Kötü kız olma şansım azaldı...