Heykeltıraş ve tasarımcı Haryy Bertoia’nın sadece 1952 yapımı Diamond sandalyesiyle tanınması pek de adil bir durum gibi görünmüyor. Ancak bu onun umurunda olmasa gerek.
Çünkü metal heykelleri o kadar fazla talep ediliyor ki, Bertoia kısa bir süre sonra mobilya yapımında kullanılan aletleri kaldırdı ve ilk tutkusu olan heykel üzerine yoğunlaştı. 1930 yılında İtalya’dan ABD’ye taşınan Bertoia, mobilya tasarımını heykeltıraşlığın doğal bir uzantısı olarak görüyordu.Aynı zamanda mücevher tasarımı ve grafikle de uğraşan ve çok yönlü bir kişilk olan Harry Bertoia adeta yazılmamış gerçek bir kahraman. Detroit Cass Teknik Yüksek Okulu Sanat Bölümü; Michigan Cranbrook Sanat Akademisi mezunudur.
1943’te Michigan Cranbrook Sanat Akademisi’nde açtığı metal atölyesinden ayrıldı ve arkadaşı Charles Eames’e 1945 yapımı eğik kontraplak sandalyesini geliştirmesine yardım etti. Sonrasında ise, Knoll’un kurucuları Florans ve Hans Knoll için Pennsylvania yakınlarında fabrikada çalışmaya başladı.Burada Diamond sandalyesinin yanı sıra, side chair’i de üretti. Daha az bildigimiz ama şık Asymmetric arasında en fazla heykel niteliği taşıyan eseri olarak gösterilebilir.
Harry Bertoia 1978 yılında Barto, Pennsylvania da öldü.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 406
favori
like
share