Zakk Wylde


Wylde ünlü Gibson Bullseye gitarıyla bir performans sırasında Jeffery Phillip Wiedlandt, 14 Ocak 1967 New Jersey doğumlu ünlü Amerikan rock gitaristi.

1987'den itibaren "Ozzy Osbourne" ile birlikte çalışmasıyla ünlenen, daha sonraları kendi grubu olan "Pride & Glory" ile "Southern Rock" tarzı müzik yapan, bugünlerde Ozzy Osbourne haricinde kendi gurubu olan "Black Label Society" ile çalışan gitarist, gitar çalmaya 15 yaşında başlamıştır ve o zamandan itibaren sıradan bir günü yaklaşık 12 saat gitar çalmaktadır.

2001 Yılında Rockstar adlı filmde oynamıştır. Kendisi Dimebag Darrell ile yakın arkadaş olmuştur.

Dimebag' in ölümünden sonra yeni albümünde yer alan "In This River" şarkısını da ona adamıştır.Ekipmanı

Müzik kariyerinin başlangıcından itibaren Gibson Les Paul tipi gitarlar kullanmıştır. Gitarlarında EMG 81-85 aktif manyetikler her zaman yer almıştır.

Gitarist, beyaz renkli Les Paul gitarını yeniden boyatmak üzere atölyeye yolladığında, yanlış olarak, aslında farklı görünmesi gereken beyaz gitarı halkalı "Bullseye" şekli ile geri yollanmış olmasıyla, Zakk Wylde simge olarak gitarı kullanmış, Gibson onun adına imzalı modeller üretmeye başlamıştır.

Kullandığı amfiler genelde Marshall JCM 800 olmuştur. Kullandığı analog efek pedalları ise başlarda "Boss SD-1", "Boss CH-1", "Jim Dunlop Jimi Hendrix Wah" ve "Jim Dunlop Rotovibe" olmuştur.

Daha sonraki yıllarda Overdrive pedalı ve Wah pedalı kendi isimli Jim Dunlop marka pedallarla değişmiştir: Jim Dunlop ZW-44 Overdrive, Jim Dunlop ZW-45 Wylde Wah. Wylde, performanslarında aynı zamanda Dean gitarları da kullanmaktadır.

Tarzı

Zakk Wylde genelde değişik şekillerde kullandığı "Pinch Harmonic" tekniği ile tanınmıştır. Kalıp olarak Pentatonik Minör üzerinde hızlı ve sert melodiler işlemiştir.

Ayrıca nadir ve değişik bir penalama tekniği olan "Chicken Picking" de kullanır.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 312
favori
like
share