Melda Başçakır 25.11.1964 Adapazarı’nda doğdu. Sanat eğitimine 1999 yılında Akademi İstanbul’ da resim programına katılarak başladı. Daha sonra Ressam Yüksel Kahraman ve ardından Ressam Memet Güreli-Buket Güreli (Ada Sanat) ile devam etti.
Ada Sanat çatısı altında desen çalışmaları sürerken bir yandan da, hocası Memet Güreli’nin ikinci branşı Gravür olması nedeniyle, baskı denemeleri yapma olanağı buldu. Kısa bir süre linolyum baskı çalışmalarını deneyen Melda Başçakır, az sayıda da olsa bu alanda iş üretti.
Yaklaşık dört kış dönemi süren desen eğitiminin ardından, seramiğe olan ilgisi nedeniyle BASAD -Bakırköylü Sanatçılar Derneği çatısı altında Taylan Koryürek tarafından verilen seramik programına katıldı.Seramik çalışmalarını aralıksız sürdüren Melda Başçakır daha sonra Hande Bilten’in rehberliğinde Merceat Sanat Atölyesinde seramik çalışmalarına devam etti.
Melda Başçakır, ayrıca geleneksel hat sanatından yola çıkarak çizdiği desenleri kumaşa transfer ederek bu yolla ev tekstiline yönelik işler üretiyor. Öte yandan da kil ile hem takı hem de ev aksesuarları yapmayı deniyor. Her ne kadar bütün bunlar birbirinden bağımsız işler gibi duruyor olsalar da temel çıkış noktası tasarım olduğu için birbirlerini destekleyerek, birbirlerinden beslenerek yürüyorlar inancını koruyarak çalışmalarını sürdürüyor.
Katıldığı sergiler ve projeler :
2004 BASAD Bakırköylü Sanatçılar Derneği-"İnsan,Toprak,Ateş "temalı karma sergi- Seramik
2004 Cem Karaca anısına "Cem Ağacı" isimli ortak çalışma-Heykel
2005 İçel Sanat Kulübü Teoman Ünüsan Sanat Galerisi-Sokak Çocukları Yararına Düzenlenen Karma Sergi-Seramik
2007 Yunus Emre Kültür Merkezi-Çetin Emeç Sanat Galerisi-karma sergi-Seramik
2007 Galeri Dürer-Seramik ve Cam Mozaik Sergisi-Seramik
2007 Yunus Emre Kültür Merkezi-Çetin Emeç Sanat Galerisi-Sanat Çemberi grup sergisi-Seramik
2008 İçel Sanat Kulübü Teoman Ünüsan Sanat Galerisi-Sanat Çemberi "Dünya Kadınlar Günü"sergisi-Gravür
2008 3.Uluslararası İstanbul Lale Festivali –Laleler Heykel ve Tasarım Sergisi

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 416
favori
like
share