Taylor Swift-Taylor Alison Swift Biyografisi
Taylor Alison Swift veya bilinen adıyla Taylor Swift (d. 13 Aralık 1989) ABD'li bir şarkıcı, oyuncu, banço ve gitar müzisyenidir.


Taylor Alison Swift
13 Aralık 1989 (1989-12-13) (19 yaşında)
Pennsylvania, ABD
Country-Pop
Şarkıcı, gitarist

1989 Pennsylvania doğumlu Swift, daha sonraları ailesiyle beraber Tennessee'deki Hendersonville kasabasına taşındı. Verilmiş demeçlere göre, Swift'in en çok örnek aldığı isimler; bir opera sanatçısı olan ninesi ve bir başka country-pop şarkıcısı LeAnn Rimes'tır. Her ne kadar ailesi, sanatsal ve klasik müziklerle içiçe bulunsa da, Swift, küçüklüğünden başlayarak country müziğe ilgi duymaya başladı.
On üç yaşında bir plak şirketiyle anlaşan Swift, burasının "istediği yer olmaması" nedeniyle bu şirketten ayrıldı. Taşındıkları Nashville'de "The Bluebird Café" adlı mekanda şarkı söylemeye başlayan Swift, sonunda 2006'da ilk çıkışını yaptı ve ilk albümü "Taylor Swift"i satışa sundu. Başta "Should've Said No", "Teardrops On My Guitar" ve "Our Song" olmak üzere "country" listelerinin üst sıralarında yer alan şarkılar çıkaran Swift, 2008'de ise "AT&T TEAM USA Soundtrack" albümü için "Change" adlı şarkısını yayımladı.
"Change"in ilk haftasında on numaraya yerleşmesiyle ilk defa bir şarkısını ilk ona sokma başarısını gösteren sanatçının sesi, benzer tarzda müzikler yapan sanatçı Avril Lavigne ile karşılaştırılmaktadır. Sanatçı, son olarak Kasım 2008'de yayımladığı platin plaketli albümü "Fearless"ın ardından; 2010 yılında gösterime sokulması planlanan "Sevgililer Günü" adlı filmindeki rolü üzerinde çalışmaktadır.


Albümler

2006: Taylor Swift
2008: Fearless
EP'ler
2007: Sounds of the Season: The Taylor Swift Holiday Collection
2008: Beautiful Eyes
Canlı albümler
2008: Live From SoHo
Video albümler
2008: "CMT Crossroads: Taylor Swift & Def Leppard"


Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 702
favori
like
share