Rammstein Kimdir - Rammstein Resimleri - Rammstein Biyografisi - Rammstein Hakkında

Dünyanın en çok dinlenen Alman endüstriyel metal grubu Rammstein 1993 yılında Doğu Almanya’da kuruldu. Topluluk; adını Amerika Hava Kuvvetleri’nin uçuş gösterisi sırasında gerçekleşen ve 80 kişinin yaşamına mal olan Ramstein Faciası’ndan alıyor.

Vokallerde Till Lindemann gitarlarda Richard Kruspe ve Paul Landers basta Oliver Riedel davulda Christoph Schneider ve klavyede Christian "Flake" Lorenz’den oluşan Rammstein uzunca bir süreyi demolarını kayıt şirketlerine benimsetmeye çalışarak geçirdi. Ardından prestijli firmalardan MotorMusic / Polygram ile anlaşarak ilk albümlerini dinleyenlerine ulaştırma fırsatını yakaladılar.

İlk Albüm: Herzeleid
"Herzeleid" (Gönül Yarası) anlaşmanın yapıldığı 1995 yılının sonbaharında raflardaki yerini aldı. Jacob Helner’in yapımcılığını üstlendiği çalışma büyük ilgi gördü. Özellikle "Du Riechst So Gut" ve albümle aynı adı taşıyan "Herzeleid" single versiyonlarıyla da beklenenin çok üzerinde satış değerleri elde ettiler. Altüst ettikleri müzik listelerinde iki yıl sonra yeni albümleri çıkana kadar yer bulmayı başardılar. "Herzeleid" şu 11 parçadan oluşuyordu; "Wollt Ihr Das Bett In Flammen Sehen?" "Der Meister" "Weisses Fleisch" "Asche Zu Asche" "Seemann" "Du Riechst So Gut" "Das Alte Leid" "Heirate Mich" "Herzeleid" "Laichzeit" ve "Rammstein".

Sehnsucht Liste Başı
Albüm satışları ve canlı performanslarındaki başarılarıyla her geçen gün daha da ünlenen grup 1997 yazında raflardaki yerini alan "Sehnsucht" ("Arzu") adlı albümüyle kariyerinin zirvesine çıktı. Avrupa ülkelerinde onbinlerce müzikseverin doldurduğu dev konser alanlarında performans sergileyen Rammstein yeni albümüyle Alman müzik listelerinde bir numaraya yükseldi İsviçre ve Avusturya’da da ilk sırayı zorlamayı başardı.

"Sehnsucht" albümünde şu parçalar yer alıyordu; "Sehnsucht" "Engel" "Tier" "Bestrafe Mich" "Du Hast" "Bück Dich" "Spiel Mit Mir" "Klavier" "Alter Mann" "Eifersucht" ve "Küss Mich (Fellfrosch)".

Topluluk; korkuyla romantizmi tiyatral öğelerle müziği birleştiren özgün tarzıyla tüm dünyada tanındı dinleyenin ayaklarını yerden kesen çalışmalarıyla büyük Hollywood yapımlarında boy gösterdi. "Resident Evil"dan "xXx"e ("Yeni Nesil Ajan") tüm dünyanın odaklandığı "Matrix" filminden "Lilja 4-Ever"a ("Daima Lilya") "Mortal Kombat"tan ("Ölümcül Dövüş") David Lynch imzalı "Lost Highway"e ("Kayıp Otoban") kadar birçok önemli filme şarkı veren grup video klipleriyle de büyük beğeni topladı.

1998’de Berlin konserinin kayıtlarını içeren "Live Aus Berlin" albümü piyasaya çıktı. Kısa süre sonra konserin DVD’si de raflardaki yerini alırken 2001 yılının baharında "Mutter" ("Anne") adlı dördüncü albümlerini dinleyenlerine sundular.

"Mein Herz Brennt" "Links 2 3 4" "Sonne" "Ich Will" "Feuer Frei!" "Mutter" "Spieluhr" "Zwitter" "Rein Raus" "Adios" ve "Nebel" adlı 11 parçadan oluşan "Mutter" ile Rammstein; yeni arayışlara girse bile tarzının bütünlüğünü ve özgünlüğünü koruyacağını müjdeledi. "Mein Herz Brennt"in hem müzikal değerleri hem de sözleriyle yansıttığı karamsar ve ürkütücü havaya girip derin düşüncelere daldığınız sırada "Links 2 3 4" ile toparlanıyorsunuz "Adios"un ritmindeki başdöndürücü tempoya ayak uydurmaya çalışırken "Nebel"in "son öpücüğü" ile beyninizden vurulmuşa dönüyorsunuz. "Mutter" de diğer Rammstein albümleri gibi bu müthiş çelişkileri yaşatıyor dinleyicisine...

Ve Reise Reise
Rammstein mükemmeliyetçi tavrıyla dinleyenlerinin beklentilerini her geçen gün daha da yukarı çekmeye başladı. Bu yüzden yeni albümler hayranlık yaratmadan önce endişeyle dinlendi. En çok endişe yaratan ve tartışılan albüm 2004 sonbaharında çıkan "Reise Reise" oldu.

Albümde grubun eski çalışmalarına oranla daha ağır tempolu şarkılar dikkat çekiyor. Aşk parçalarının ve politik içerikli çalışmaların da yer bulduğu "Reise Reise" Rammstein’ın hem ruhu hem de müziğiyle ’tümüyle olgunlaştığı’nı gösteriyor. Yeni albümde "Herzeleid"ı "Das Alte Leid"ı "Du Hast"ı arayan dinleyiciler "Reise Reise"nin anlam yüklü içeriğini sindirerek çalışmaları kısa sürede benimsemeye başlıyorlar.

Albümde klibiyle karşımıza çıkan ilk parça "Mein Teil" ("Parçam") oldu. Şarkı Almanya’da gerçekleşmiş oldukça ilginç bir yamyam hikayesini anlatıyor. Armin Meiwes adlı bir vatandaş internete "yemek için 18-30 yaşları arasında bir adam aranıyor" ilanını veriyor ve kurbanını beklemeye başlıyor. Çok geçmeden kurbanı ona cevap veriyor ve ikili buluşuyor. Kurbanını parçalara ayırarak bazı bölümlerini yiyor ve bazılarını da buzlukta saklıyor. Bu inanılmaz olaydan esinlenen grup nakaratında "Denn du bist was du isst" ("ne yersen osundur") sözü yer alan "Mein Teil"ı yazıyor ve yeni kelime oyunlarıyla hayranlarının aklını karıştırıyor. "İnsan olmak için insan yenir mi?"

Ardından sırayı MTV ekranlarında da sıkça yer bulan düşündürücü anlatımı ve başarılı kurgusuyla büyük beğeni toplayan "Amerika" aldı. "Hepimiz Amerika’da yaşıyoruz. Coca Cola bazen savaş... Amerika harika!" sözlerini kliplerinde belki de olabilecek en iyi şekilde yansıtan grup bu çalışmanın ardından "Ohne Dich" için kamera karşısına geçti. İzleyicinin etkisinden kolay kolay kurtulamadığı "Ohne Dich" klibinden sonra ise "Keine Lust" ekranlara yansıdı.

Şarkı listesinde; "Reise Reise" "Mein Teil" "Dalai Lama" "Keine Lust" "Los" "Amerika" "Moskau" "Morgenstern" "Stein Um Stein" "Ohne Dich" ve "Amour" adlı parçaların yer aldığı "Reise Reise" albümü alışılan Rammstein tarzını birebir yansıtmıyor olsa da üretim kalitesi ve akılda kalıcılığıyla grup diskografisinde önemli bir yerin sahibi oldu.

Kayıt kalitelerinden canlı performanslarındaki eşsiz gösterilerine albüm ve dvd sunumlarındaki özenden herbiri birbirinden üstün video kliplerine kadar tüm çalışmalarıyla olay yaratan Rammstein endüstriyel metal tarzının bayrağını en önde taşıyan topluluk olarak müzik tarihindeki yerini aldı. Gelecekteki çalışmalarında eski tarzlarını ne kadar koruyacaklarını ve yeni arayışlara ne kadar yöneleceklerini birlikte göreceğiz.

Grup Üyeleri

Till Lindemann
4 Ocak 1964’te Almanya’nın Leipzig kentine bağlı küçük bir köy olan Wendisch-Rambow’da dünyaya gelen Till Rammstein’a ruhunu kazandıran en önemli isim olarak nitelendirilebilir. Güçlü ve sıradışı vokaliyle grubun müziğine yön veren Lindemann’ın boşandığı eşinden biri 8 diğeri 18 yaşında iki kız çocuğu bulunuyor. (Yazının yayına hazırlandığı Nisan 2005 itibariyle...)

Till ilk grubu olan First Arsch’ta baterist olarak görev yapmış. Çocukluğunu ona dar eden babasını ölümünden sonra mezarında hiç ziyaret etmemiş. Şu an Berlin’de bir dairede küçük balığıyla birlikte oturuyor. Pop müzikten nefret ediyor. Gençliğinde şampiyonluklar kazandığı yüzme sporunu 1988’de karın kaslarındaki zedelenme yüzünden bırakmak durumunda kalmış.

Richard Z. Kruspe-Bernstein
Rammstein’ın gitaristi Richard Z. Kruspe-Bernstein 24 Haziran 1967’de Almanya’nın Wittemburg bölgesinde doğdu. İlk olarak Orgasm Death Gimmick grubunda görev yapan Richard Till Lindemann’ın ilk eşi ile dünya evine girdi. (Khira Li Lindemann adında bir de kızı bulunuyor...) Boşandıktan bir süre sonra 29 Ekim 1999’da oyuncu Caren Bernstein ile hayatını birleştirdi.

Gençliğinde bir Kiss hayranı olan Richard Rammstein’ın en sevilen parçalarından biri olan "Engel"i tek başına yazmış.

Paul H. Landers
Grubun diğer gitaristi Paul Henry Landers 9 Aralık 1964 Berlin doğumlu. Flake ile birlikte Feeling B grubunda bir süre çaldıktan sonra müzik kariyerine Rammstein’da devam etmeye karar verdi. Piyano ve keman da çalabilen başarılı müzisyen evlenip çocuk sahibi olduktan sonra boşanan üyeler kervanına katıldı. Landers’ın Emil adında küçük bir oğlu var.

Oliver Riedel
Rammstein’ın en genç üyesi basçı Oliver Riedel 11 Nisan 1971’de Almanya’nın Schwerin bölgesinde dünyaya geldi. The Inchtabokatables grubunda çaldıktan sonra Rammstein’a gelen Riedel evlenmemiş. İki erkek kardeşini ve babasını kaybeden genç adam elektronikle ilgileniyor kaykaya binmeyi seviyor ve tam 25 yıldır bas çalıyor.

Christoph Schneider
Baterist Christoph Schneider 11 Mayıs 1966’da Berlin’de doğdu. Die Firma’da çaldıktan sonra Rammstein’da müzik yaşamını sürdüren Schneider da evlenip boşanan üyelerden biri. Adını ve yaşını söylemediği bir kızı var.

Christian "Flake" Lorenz
Flake 6 Kasım 1966’da Berlin’de doğdu. Feeling B’de çaldıktan sonra Rammstein’a gelen ve klavyede harikalar yaratan Lorenz sahne dışındaki ciddiyeti ve sahnedeki eğlenceli tavırlarıyla grupta sevilen isimlerden biri. Müzisyenlikten çok doktorluğu meslek olarak seçmek isteyen Lorenz Rammstein’ı da ilk geldiğinde pek sevememiş grubun sıkıcı olduğunu düşünmüş.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 732
favori
like
share