ağız ve diş sağlığı - diş bakımı

Güzellik kavramının artık bir bütün olarak algılandığı günümüzde, kişilerin dışarıya yansıttıkları ifadenin önemli bir parçası olan dişler kuşkusuz ki büyük önem taşıyor.

Kusursuz dişlere ve bu sayede ideal nitelikte ifadeye sahip olanlar, günümüzde artık güzellik kavramının daha çok hakkını veriyor. Her geçen gün yeni bir tekniğin geliştirildiği ve kişiye özel tedavi seçeneklerinin arttığı estetik diş hekimliği sayesinde yüzler artık bir başka gülüyor. Dileyen dişlerindeki şekil bozukluklarını modern tedavi yaklaşımlarıyla tedavi ettirebilirken, dileyen de gülüş tasarımı ile yepyeni bir gülüşe kavuşabiliyor. Diş Hekimi Altuğ Serçe, teknolojik gelişmelere paralel olarak her geçen gün giderek artan estetik diş hekimliği uygulamaları hakkında şu bilgileri verdi:

Kişiye özel tedaviler

Kişiye özel tedavi protokollerinin uygulanabilmesi sayesinde şekil bozuklukları, çapraşıklık tedavileri ve renk düzenlemeleri günümüzde ideal boyutlara ulaşmış durumda. Bonding, diş beyazlatma, gülüş tasarımı, kuron ve köprü uygulamaları, implant ve laminate kaplama gibi yöntemler, görünüşünüzde ve tamamen kendinizi nasıl hissettiğiniz hakkında büyük değişiklikler yapabiliyor. Kişiye özel ve en uygun yöntemi seçmenin yanı sıra doğru uygulamak da başarı şansını her geçen gün arttırıyor. Kısacası, estetik diş hekimliği uygulamaları adı altında sınıflandırılan bu yöntemler; en uygun şekilde, boyutta ve renkte dişlerle en sağlıklı ve doğal görünen dişlere kavuşmanızı sağlıyor. Böylece kusursuz güzelliğin ilk adımı dişlerle atılmış oluyor.

Gülüşünüz kişiliğinizdir!

Gülüşünüz, her gün karşı karşıya geldiğiniz insanlara verdiğiniz hediyedir. insanlar hayata, en başından beri mutlu ve endişesi giderilmiş gülüşlere cevap verirler. Birisiyle ilk kez tanıştığınız zaman, gülüşünüz aniden iyi niyetleriniz ve düşmanlıktan yoksunluğunuzla iletişime geçer. Bu, en doğal yolla memnun olunan bir deneyim istediğinizi sergiler. Eğer birisi sizin zaten arkadaşınızsa, gülüşünüz sıcaklığa, neşeye, keyfe ve anlayışa iletişim kurar. Sevdiğiniz birisine karşı, gülüşünüz kelimelerin söyleyemeyeceklerini söyler.

İşte size en güzel gülüşe sahip olma imkânı veren uygulamalar:

Bonding(Adeziv sistem): Dişin rengini veya şeklini değiştirmek, büyütmek ya da bir kusurunu tedavi etmek amacıyla dişe yapılan ilavelerdir. Bu amaçla kullanılan malzemeler, doğal dişin dış yüzeyine tutturularak şekil ve renk bozuklukları kolayca giderilebilir. Bonding, günümüzde en çok ve en son uygulanan koruyucu diş hekimliği işlemlerinden biridir. Çoğu durumda, en az miktarda diş kaybı ile bu işlem gerçekleştirilir. Size, güzel ve kendinizden emin bir gülümseme sunacak olan bu işlem için pek çok kez bir seans (15 dak.- 1 saat) yeterlidir. Uygulanacak seans sayısı, yapılacak işleme göre değişir.

Beyazlatma (bleaching): Dişlerin yapısında (mine ve dentin tabakasında) oluşan renklenmeleri giderme işlemidir. Şu anda bilinen iki değişik beyazlatma yöntemi vardır. Bunlardan ilki Home Bleaching denilen hastanın kendi başına uygulayabileceği bir yöntemdir, ikincisi ise Office Bleaching adı verilen klinikte bir hekim tarafından yapılan beyazlatmadır. Hemen hemen herkese uygulanabilen beyazlatma işlemi, diş hekiminizin gözetimi altında yapılırsa son derece etkin ve güvenlidir. Dişler ve dişetleri hiçbir şekilde zarar görmez.

Gülüş Tasarımı: Gülüş tasarımı, hekimlik ve sanatın birlikte uygulanarak, size özel ideal gülüşünüzü yenilemektir. Sizin birtakım kişisel istekleriniz ile sağlık ve doğallığı da birleştirerek sağlıklı bir gülüşü planlamaktır. Gülüş tasarımına ilk önce yüz hattınızın hangi geometrik şekle uyduğu tespit edilerek başlanır. Kişinin yüzündeki hatlar dişin hangi formda seçilmesi gerektiğinin şifrelerini içerir. Erkek ve kadın anatomisi birbirinden farklıdır. Erkeklerde yüz hatları daha keskin ve belirgindir. Alın burun, çene ucu orantısı kadın yüzüyle farklılıklar gösterir. Kadınlarda geçişler daha yumuşak burun ve kaş kemerleri daha siliktir. Dişlerde de aynı paralellik vardır. Gülüş tasarımı ile; çekici gülüş, entelektüel gülüş, sportif gülüş gibi ifadeleri elde etmek mümkündür.

Kuron kaplama ve porselen köprüler: Hasarlı bir dişi yeniden eski haline getirmek için dişe uygulanan bir kaplamadır. Kuron; yeterince diş desteğinin olmaması durumunda büyük bir dolguyu restore etmek için, zayıf dişlerin kırılmasını önlemek için, bir diş implantına üst yapı olarak, kırık, şekli bozuk veya renklenmiş dişleri kaplamak için yapılabilir.

Köprüler ise, bir veya birden fazla dişin kaybı durumunda oluşan boşlukları doldurmak için, komşu dişlerden destek alınması esasına dayanan bir tedavi şeklidir. İki türü vardır: 1-Sabit köprü: Bağlantıları sadece bir uzman tarafından koparılabilir. 2-Hareketli köprü: Ağız temizliği esnasında kişi tarafından çıkarılabilir. Ancak günümüzde pek uygulanmamaktadır.

İmplant: Eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş köküdür. Seri kullanıma girdikten sonra değişik implant tipleri üretilmiştir. Ancak günümüzde en popüler olan implant tipi 'vida' şekilli olanlardır. İster tek diş, isterse birden fazla diş eksikliğinde eğer implant yerleştirmeye uygun miktarda kemik varsa, her olay için implant kullanılabilir. İmplant operasyonlarının günümüzde sadece yarım saat içinde yapılması bile mümkün oluyor. Diş ve kemik yapınıza göre belirlenen operasyon sekline göre toplam süre değişir. Genelde birinci operasyondan sonraki 3.ayda işlem bitirilir.

Laminate kaplama(yaprak porselen): Laminey, Lamine ya da lamina olarak da bilinir. Görünüşünüzü olumsuz yönde etkileyen bir çok diş bozukluklarında mükemmel bir kozmetik çözümdür. Laminat yaprak kaplamalarda temel olarak estetik sorunları olan ön dişlerde, porselenden hazırlanan tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılmasıyla bu sorunların giderilmesini amaçlayan bir tedavi şeklidir. Porselenden imal edilen bu kaplamalar ince, yarı geçirgen bir tabakadır. Mevcut bir diş üzerine mükemmel bir uyum ve hassasiyetle hazırlanıp yerleştirilirler. Dişin ön yüzü ile kaplamanın iç yüzü özel bir rezinle (yapıştırıcı bir ara madde) yapıştırılır. İşlem bittiğinde mükemmel bir kaynaşma beklenir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 433
favori
like
share
BiR-DOST Tarih: 21.07.2011 22:06
Eline sağlık ayışıkım
HaNıM aGa Tarih: 13.11.2009 11:49
teşekkürler bilgi için ablacım..