ADANA Tabip Odası Başkanı Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Rıza Mete gribal enfeksiyon nedeniyle rahatsızlanan çocukların iyileşeceği düşüncesiyle terletilmeleri halinde beyinde kalıcı rahatsızlıklar oluşabileceğini belirtti.

Havaların soğumasıyla gribal enfeksiyonların arttığına dikkat çeken Dr. Rıza Mete özellikle vücut direnci az olan çocukların ve yaşlıların hastalığa yakalanmamak için dikkat etmesi gerektiğini vurguladı. Kış döneminde insanların kapalı mekanlarda bir arada oturup yattığını bunun da hastalıklara yakalanmayı kolaylaştırdığını kaydeden Dr. Mete şöyle dedi:

“Hastalıklardan uzak kalabilmek için oturup yattığımız kapalı alanları belirli ısıda tutmamız gerekiyor. Ancak bu ısı ne çok ne az olmalı. En uygun oda ısısı 20- 22 derece arasıdır. Eğer bu ortamda bulunan kişilerden çocuk veya yaşlı biri hastalanmışsa dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle çocukları çok sarıp sarmalamamak gerekiyor. Kırsal bölgelerde gribal enfeksiyonun ter yoluyla atılabileceği düşünülüyor.

Ancak bu çocuklarda vücudun şoka girmesine neden olabiliyor. Zaten sıcak olan vücudun üzeri sıkıca kapatılınca ısısı artıyor. Böyle durumlar bazen beyinde kalıcı hasarlara bile neden olabiliyor. Bu tip durumlarda vücut ısısı düşürülmelidir. Hasta bekletilmeden hekime götürülmelidir. Ateşli çocuk kesinlikle terletilmemeli vücut ısısının düşürülmesi için ılık çeşme suyuyla duş aldırılmalı kalın giydirilmemelidir."alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 447
favori
like
share