Nat King Cole

ABD'nin Alabama eyaletinde, Montgomery şehrinde doğdu. Daha çocukken ailesiyle Chicago'ya taşındı. Babası papazlığa yükselmiş ve annesi de kilise orgcusu olmuştur. Cole ,org çalmayı bu sırada öğrenmeye başladı. 12 yaşına kadar annesi ona öğretmenlik yaptı. Caz ve gospel dışında, Johann Sebastian Bach'tan Sergei Rachmaninoff'a birçok bestecinin şarkılarını öğrenerek klasik batı müziği bilgisini ilerletti.

Cole, çeşitli caz klüplerinde Louis Armstrong, Earl "Fatha" Hines ve Jimmie Noone gibi sanatçıları dinledi. Öğrenimi sırasında müzik programlarına katıldı. 1930'larda, daha çocukken müzisyenlik kariyerine başladı ve "Nat Cole" ismini benimsedi. Caz klüplerinde orkestrası ile çalışan Cole, 1936 yılında kardeşiyle ilk müzik kaydını yaptı. Eubie Blake'ün revüsünde piyanist olarak görev aldı ve bu gösteriyle ülke çapındaki tura katıldı.

Long Beach'te üç müzisyenle beraber kurduğu "King Cole Swingers" orkestrası ile birlikte yerel barlarda çalıştı. Daha sonra dansçı Nadine Robinson ile evlenmiş, Los Angeles'a taşınarak Nat King Cole Trio'yu (Nat King Cole Üçlüsü) kurmuştur. Cole ,bu üçlüde piyanist olarak görev alırken, Oscar Moore grubun gitaristi, Wesley Prince ise basçısıydı. Grup 1930'ların sonlarına kadar radyo kayıtları da yaptı.

Cole popülaritesini, ilk olarak "Sweet Lorraine" ile 1940 yılında yakaladı. Piyanistliği dışında bazı şarkılara sesiyle de katılmasına rağmen bu konuda utangaçtı. Diksiyonuyla gururlanmakla beraber, hiçbir zaman iyi bir şarkıcı olduğunu düşünmedi; yumuşak okuyuşunun zamanının caz vokalistlerinin tarzlarıyla uyuşmadığına inanmaktaydı.
Çocukluğu ve ChicagoDoğum adı Nathaniel Adams Coles olan sanatçı Montogomery Alabama'da doğdu.Doğum günü dünya almanağında 1919 yılı Saint Patrick gününe denk gelmektedir.Bazı kaynaklarda ise doğum yılı 1917 yılında gösterilmektedir.Babasının asıl mesleği kasaplık olsada aynı zamanda kilisede papaz yardımcığı da yapmıştır.Daha sonra babası aynı kilisede papaz olmuştur.Annesi Perlina da aynı kilise de kilise orgunu çalmaktaydı.Nat,12 yaşına kadar annesinden kilise orgunu çalma hakkında dersler aldı.Ardından daha resmi dersler alarak müzik öğrenimine devam etti.İlk canlı performansını dört yaşında iken sergiledi.Eğitimi sadece caz türünde olmadı,cazın yanı sıra Avrupa klasik müziği eserlerini de öğrenerek klasik müziği de öğrendi.Örneğin sergilediği Johann Sebastian Bach'tan Sergei Rachmaninoff'a adlı performansı bunu en iyi şekilde kanıtlar.

Ailesi Chicago'ya yakın olan Bronzeville'de yaşadı.Nat, sürekli bu civarlardaki kafe ve barların etrafında zaman geçirdi.Bu sırada Louis Armstrong ,Earl Hines,Jimmie Noone gibi müzik dünyasının ünlü isimlerinin şarkılarını dinledi.Ayrıca aynı yıllarda Walter Dyett'in bir projesi olan DuSable High School adlı okulda yapılan bir programda yer aldı.

Earl Hines'ın eserlerini çalarak, profesyonel kariyerine 1930'lu yılların ortalarında Nat Cole ismiyle henüz çok gençken başladı.Abisi Eddie Coles da daha sonra bas gitarist olarak Nat'in grubuna Eddie's adıyla 1936 yılında katıldı.O yıl ilk kayıtlarını aynı isimle yaptılar.Ardından düzenli olarak civardaki müzikli yerlerde sahne almaya başladılar.Sonraları yine bir jazz performansı sırasında King takma adı onun için kullanıldı.

Aynı zamanda Broadway Tiyatrosunda piyanistlik yaptı.Eubie Blake'in revüsünde çaldı.Ardından Long Beach- Kaliforniya'da kalmaya karar verdi.


Los Angeles And King Cole ÜçlüsüNat Cole ve üç müzisyen önce King Cole Swingers adlı grubu kurdu.Grup ilk kurulduğu zaman Long Beach'deki canlı müzik yapılan barlarda çaldı ve haftada 90 dolar kazanır bir duruma geldi.Bu para, 1930lu yıllara göre bir grup için yüksek bir paraydı.

Nat daha önceki grubu olan Shuffle Alongun dansçısı Nadine Robinson ile evlendi.Evlendikten sonra Los Angeles'a taşındılar ve orda Cole Nat King Cole üçlüsünü kurdu.Üçlüde,Nat piyanoda,Oscar Moore gitarda ve Wesley Price da bastaydı.grup 1930'lu yılların sonlarına kadar Los Angeles'da çaldı ve bir çok demo kaydetti.Grupta Nat'in rolü piyanoyu çalmak ve topluluğa liderlik etmekti.Nat şarkıcılık kariyerine ,barda bulunan önemli bir müşterinin Sweet Lorraine'i söylemesinin istemesine kadar başlamadı.Olay aynen şöyle gelişmişti.Müşteri çok zengin ve gece klübüne sürekli gelen bir şahsiyetti.Ardından bir şekilde Nat'den Sweet Lorraine'i söylemesini istedi.Nat de bu teklifi Pen piyanistim piyano çalarım şarkı söylemem diyerek reddetti.Hemen sonrasında müşteri Yoksa bilmiyormusun? diyerek tekrar Nat'e yüklendi.Fakat Nat tekrar bu teklifi Tabii ki biliyorum ama yapmayacağım diyerek ikinci kez geri çevirdi.Bunun üzerine müşteri bunu patrona ileteceğini söyleyerek uzaklaşıp patrona gitti.Bu olaydan sonra patron Nat'in yanına gelerek onun buranın en önemli müşterisi olduğunu ve şarkıyı söylemek zorunda olduğunun aksi halde Nat'in ve grubunun işine son vereceğini söyledi.Bunu üzerine Nat'in şarkıcılık kariyeri başladı.1928 yapımı Sweet Lorraine 1940 yılında Nat'in ilk hit parçası oldu.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Wesley Prince'ın gruptan ayrılması üzerine Nat onun yerine Johnny Miller'ı gruba dahil etti.Ardından üçlü 1943'te Capitol Records addlı müzik şirketiyle anlaşma imzaladı.Nat tüm kariyeri boyunca bu şirketle çalışmaya devam etti.Nat'in albümlerinin hem müzikal anlamda hem de parasal anlamda başarılı olmasından sonra Capitol Records Los Angeles-Hollywood and Vine adlı bölgede büyük bir bina yaptırdı.1956'de inşası biten binaya the house that Nat built de denmektedir.

Cole,bir caz piyanisti olarak düşünüldü.Konserlerinde sürekli piyano çaldı.İlk konseri Jazz at Philharmonic(Mercury Records kayıtlarında Shorty Nadine olarak geçer) ismini taşımaktaydı.Oluşturduğu grupta, piyano ,bas ve gitarın bir arada bulunması o yılar için bir devrim niteliği taşımaktaydı.O günden sonra bu türdeki caz grupları ünlü olmaya başladı.Bu tarz dönemin ünlü müzisyenleri tarafından geliştirilip günümüze kadar ulaştı.Bu müzisyenlerin arasında Art Tatum, Erroll Garner, Oscar Peterson, Ahmad Jamal, Tommy Flanagan gibi piyanistlerin yanı sıra blues piyanistleri Charles Brown ve Ray Charles da yer aldı.Cole ayrıca,Lester Young, Red Callender, veLionel Hampton gibi müzisyenler ile de piyano çalıp performansını sergiledi.

The Page Cavanaugh Trio'su da Cole'un triosu ile aynı zamanda yani savaş sonrasında kuruldu.Günümüzde bile hangisinin daha iyi olduğu tartışılsa da genellikle Cole'un triosunun daha iyi olduğu iddia edilmektedir..Şarkıcılık Kariyerinde İlk Yıllar


Cole'un ilk ciddi şarkıcılık deneyimi,1943 yılında kendisine ait bir şarkısı olan "Straighten Up and Fly Right" ın kaydedilmesi ile göze çarpar.

Capitol Records'dan Johnny Mercer bu şarkıyı kaydetmeleri için Cole'u şirkete davet etti. Kayıt gerçekleşip piyasaya sürüldükten sonra bu yapım geniş bir dinleyici kitlesine ulaştı. 500 bin kopyadan fazla sattı. Bu şarkıya rağmen Nat hiç bir zaman bir rock sanatçısı olarak görülmedi. Fakat yine de bu şarkı ilk rock and roll yapımlarından biri olarak gösterilmektedir. Ayrıca Bo Diddley, Cole'u etkilendiği kişiler arasında saydı.

1940 yılının sonlarına doğru Cole, daha fazla dinleyiciye ulaşabilmek adına daha çok pop motifleri ile süslü şarkılar kaydetti. Bunu telli çalgılardan oluşan bir orkestra ile birlikte çalışarak gerçekleştirdi. Bir pop ikonu olarak benimsenmesi The Christmas Song gibi bir hit şarkısı ile birleşti, pekişti. Bu şarkıyı Cole tam dört kez farklı koşullarda kaydetti. Bunlar 1946, 1953, 1961 ve 1961 yıllarında kaydedildi. Son kayıt,The Nat King Cole Story albümünde yer aldı ve stereo olarak kaydedildi. Hatta parçanın bu versiyonu, günümüzde de sık sık çeşitli yerlerde çalmaktadır.

Cazdan popa doğru kayması, hayranlarının ve müzik eleştirmenlerinin konusu haline gelince Cole,tekrar özüne döndüğünü ve asla cazdan kopmadığını göstermek amacı ile 1956 yılının sonlarına doğru, After the Midnight adlı bir albüm kaydetti.Diskografi (Şarkılar)


* "Straighten Up and Fly Right" (Nat King Cole Definitive American Standard and Library of Congress National Recording Registry)
* "Its Only a Paper Moon" (Definitive Jazz Standard)
* "Sweet Lorraine" (Smithsonian Museum Definitive American Standard)
* "Embraceable You" (George and Ira Gershwin Smithsonian Museum Definitive American Standard 1943 Nat King Cole Trio Version)
* "Embraceable You" (Definitive Valentine's Day Standard March 23,1961 Nat King Cole Trio Last Recording)
* "Gee Baby, Ain't I Good to You" (Definitive Jazz Standard)
* "I'm Thru with Love" (Definitive Jazz Standard)
* "The Frim Fram Sauce" (Nat King Cole Definitive Jazz Standard)
* "(Get Your Kicks On) Route 66" (Bobby Troup Definitive Jazz Standard),also Grammy Hall of Fame
* "Baby, Baby All the Time" (Definitive Jazz Standard)
* "You Call It Madness" (Definitive Jazz Standard)
* "(I Love You) For Sentimental Reasons" (Definitive American Standard) Covered by Five Star in 1994
* "The Christmas Song" with its opening line "Chestnuts roasting on an open fire", (Mel Tormé Definitive American Standard) (Nat's version recently voted the number one Christmas song of all time), also Grammy Hall of Fame Arranged by Charlie Grean
* "Too Marvelous for Words" (Johnny Mercer Definitive Jazz Standard)
* "For All We Know" (Great American Standard Nat King Cole Trio Version)
* "Nature Boy" composed by eden ahbez, also Grammy Hall of Fame Arranged by Frank De Vol
* "You've Changed" (Definitive Jazz Standard)
* "You Can Depend on Me" (Definitive Jazz Standard)
* "Candy" (Definitive Jazz Standard)
* "Caravan" (Duke Ellington Great Jazz Standard)
* "Sometimes I'm Happy" (Definitive Jazz Standard)
* "Lost April" (Definitive American Movie Standard)
* "Portrait of Jennie" (Definitive American Movie Standard) Arranged by Carlyle Hall
* "Lush Life" (Billy Strayhorn Jazz and Cabaret Standard; Smithsonian Museum Definitive American Standard 1961 Ralph Carmichael Version of the 1949 Pete Rugolo Arrangement)
* "Orange Colored Sky" (American Television Standard) Arranged by Pete Rugolo
* "You Stepped Out of a Dream" (Definitive Jazz Standard) Arranged by Pete Rugolo
* "Funny (Not Much)" (Definitive Jazz Standard) Arranged by Pete Rugolo
* "Mona Lisa" (Definitive American Movie Standard and Academy Award Winner) Arranged by Nelson Riddle
* "Too Young" (Great American Standard) 23 Weeks at #1 on Your Hit Parade Arranged by Nelson Riddle
* "Unforgettable" later re-recorded as a duet by his daughter Natalie Winner of 7 Grammy Awards and Grammy Hall of Fame Arranged by Nelson Riddle
* "That's All" (Definitive American Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "Blue Gardenia" (Definitive American Movie Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "I Am In Love" (Cole Porter Great American Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "This Can't be Love" (Definitive American Movie Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "There Will Never be Another You" (Definitive American Movie Standard)(Smithsonian Museum Definitive American Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "Let's Fall in Love" (Definitive American Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "Almost Like Being in Love" (Definitive American Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "Our Love is Here to Stay" (Definitive Gershwin Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "A Handful of Stars" (Definitive American Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "A Little Street Where Old Friends Meet" (Definitive American Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "Tenderly" (Definitive American Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "Ballerina" (Definitive American Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "If Love is Good to Me" (Definitive American Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "I'm Gonna Laugh You Right Out of My Life" (Definitive American Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "Night Lights" (Definitive American Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "I Just Found Out About Love" (Definitive American Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "Dame Crazy" (Definitive American Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "Too Young to Go Steady" (Definitive American Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "Love Me as Though There Were No Tomorrow" (Definitive American Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "To the Ends of the Earth" (Definitive American Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "Never Let Me Go" (Definitive American Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "Portrait Of Jennie" (Definitive American Movie Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "Darling Je Vous Aime Beaucoup" (Great French Cabaret Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "Answer Me, My Love" (Definitive German Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "Smile" (Charlie Chaplin Great American Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "Autumn Leaves" (Great French Cabaret Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "A Blossom Fell" (Great British Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "Non Dimenticar" (Great Italian Cabaret Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "Saint Louis Blues" (W.C. Handy Great Blues Standard) the definitive version of the most recorded blues song Arranged by Nelson Riddle
* "Joe Turner's Blues" (W.C. Handy Great Blues Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "Beale Street Blues" (W.C. Handy Great Blues Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "Careless Love" (W.C. Handy Great Blues Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "Memphis Blues" (W.C. Handy Great Blues Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "Yellow Dog Blues" (W.C. Handy Great Blues Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "Harlem Blues" (W.C. Handy Great Blues Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "Beggar for the Blues" (Definitive American Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "Wild is Love" (Definitive American Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "It's a Beautiful Evening" (Definitive American Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "You Made Me Love You" (Great American Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "Here's to My Lady" (Great American Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "I Had the Craziest Dream" (Great American Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "Fascination" (Great Spanish Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "Love is a Many Splendored Thing" (Great American Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "Tangerine" (Johnny Mercer Definitive American Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "Around the World" (Great Movie Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "An Affair to Remember" (Great Movie Standard) Arranged by Nelson Riddle
* "Walkin' My Baby Back Home" (Definitive American Standard) Arranged by Billy May
* "Angel Eyes" (Definitive American Standard) Arranged by Billy May
* "Teach Me Tonight" (Definitive American Standard) Arranged by Billy May
* "Don't Get Around Much Anymore" (Definitive Duke Ellington Standard) Arranged by Billy May
* "The Song is Ended" (Irving Berlin Great American Standard) Arranged by Billy May
* "You'll Never Know" (Great American Standard) Arranged by Billy May
* "Who's Sorry Now" (Definitive American Standard) Arranged by Billy May
* "These Foolish Things (Remind Me of You)" (Great British Standard) Arranged by Billy May
* "Once in a While" (Definitive American Standard) Arranged by Billy May
* "Just One of Those Things" (Cole Porter Great American Standard) Arranged by Billy May
* "I Should Care" (Definitive American Standard) Arranged by Billy May
* "The Party's Over" (Definitive American Standard) Arranged by Billy May
* "A Cottage for Sale" (Definitive American Standard) Arranged by Billy May
* "When Your Lover Has Gone" (Definitive American Standard) Arranged by Billy May
* "Day In, Day Out" (Johnny Mercer Great American Standard) Arranged by Billy May
* "When My Sugar Walks Down the Street" (Great American Standard) Arranged by Billy May
* "Let's Face the Music and Dance" (Irving Berlin Great American Standard) Arranged by Billy May
* "I'm Gonna Sit Right Down and Write Myself a Letter" (Great American Standard) Arranged by Billy May
* "Stardust" (Hoagy Carmichael Definitive American Standard)(Smithsonian Museum Definitive American Standard) Arranged by Gordon Jenkins
* "Paradise" (Great American Standard) Arranged by Gordon Jenkins
* "When I Fall in Love" (Definitive American Standard) Arranged by Gordon Jenkins
* "At Last" (Definitive American Standard) Arranged by Gordon Jenkins
* "Love is the Thing" (Definitive American Standard) Arranged by Gordon Jenkins
* "When Sunny Gets Blue" (Great American Standard) Arranged by Gordon Jenkins
* "It's All in the Game" (Great American Standard) Arranged by Gordon Jenkins
* "Love Letters" (Great American Standard) Arranged by Gordon Jenkins
* "Ain't Misbehavin'" (Fats Waller Great Jazz Standard) Arranged by Gordon Jenkins
* "The Very Thought of You" (Ray Noble Great British Standard) Arranged by Gordon Jenkins
* "For All We Know" (Great American Standard) Arranged by Gordon Jenkins
* "But Beautiful" (Great American Standard) Arranged by Gordon Jenkins
* "The More I See You" (Great American Standard) Arranged by Gordon Jenkins
* "Don't Blame Me" (Great American Standard) Arranged by Gordon Jenkins
* "There is No Greater Love" (Great American Standard) Arranged by Gordon Jenkins
* "Nobody Knows the Trouble I've Seen" (Great American Standard) Arranged by Gordon Jenkins
* "Where Did Everyone Go?" (Great American Standard) Arranged by Gordon Jenkins
* "Say It Isn't So" (Irving Berlin Great American Standard) Arranged by Gordon Jenkins
* "When the World Was Young" (Great American Standard) Arranged by Gordon Jenkins
* "Am I Blue?" (Great American Standard) Arranged by Gordon Jenkins
* "The End of a Love Affair" (Great American Standard) Arranged by Gordon Jenkins
* "I Keep Goin' Back to Joe's" (Great American Standard) Arranged by Gordon Jenkins
* "Laughing on the Outside" (Great American Standard) Arranged by Gordon Jenkins
* "Spring is Here" (Rodgers and Hart Great American Standard) Arranged by Gordon Jenkins
* "She's Funny That Way" (Great American Standard) Arranged by Dave Cavanaugh
* "Anytime, Anyday, Anywhere" (Great American Standard) Arranged by Dave Cavanaugh
* "I Want a Litte Girl" (Great American Standard) Arranged by Dave Cavanaugh
* "Mood Indigo" (Duke Ellington Great American Standard) Arranged by Dave Cavanaugh
* "Avalon" (Great American Standard) Arranged by Dave Cavanaugh
* "Baby Won't You Please Come Home" (Great American Standard) Arranged by Dave Cavanaugh
* "The Late Late Show" (Great American Standard) Arranged by Dave Cavanaugh
* "Wee Baby Blues" (Great American Blues Standard) Arranged by Dave Cavanaugh
* "Until the Real Thing Comes Along" (Great American Standard) Arranged by Dave Cavanaugh
* "The Best Thing for You" (Great American Standard) Arranged by Dave Cavanaugh
* "Crazy She Calls Me" (Great American Standard) Arranged by Dave Cavanaugh
* "For You" (Great American Standard) Arranged by Dave Cavanaugh
* "Dedicated to You" (Great American Standard) Arranged by Dave Cavanaugh
* "This is Always" (Great American Standard) Arranged by Dave Cavanaugh
* "I Would Do Anything for You" (Great American Standard) Arranged by Dave Cavanaugh
* "The Continental" (Great American Standard) Arranged by Dave Cavanaugh
* "I Wish You Love" (Great French Standard) Arranged by Dave Cavanaugh
* "You Leave me Breathless" (Great American Standard) Arranged by Dave Cavanaugh
* "Thou Swell" (Great American Standard) Arranged by Dave Cavanaugh
* "My Kinda Love" (Great American Standard) Arranged by Dave Cavanaugh
* "Surrey with the Fringe on the Top" (Great American Standard) Arranged by Dave Cavanaugh
* "Miss Otis Regrets" (Great American Standard) Arranged by Dave Cavanaugh
* "Mr. Cole Won't Rock & Roll" (Great American Standard) Arranged by Dave Cavanaugh
* "The Touch of Your Lips" (Ray Noble Great British Standard) Arranged by Ralph Carmichael
* "I Remember You" (Johnny Mercer Great Cabaret Standard) Arranged by Ralph Carmichael
* "Poinciana" (Great American Cabaret Standard) Arranged by Ralph Carmichael
* "A Nightingale Sang in Berkeley Square" (Great British Standard) Arranged by Ralph Carmichael
* "I Could Have Danced All Night" (Great American Standard) Arranged by Ralph Carmichael
* "On the Street Where You Live" (Great American Standard) Arranged by Ralph Carmichael
* "Show Me" (Great American Standard) Arranged by Ralph Carmichael
* "I've Grown Accustomed to Her Face" (Great American Standard) Arranged by Ralph Carmichael
* "Wouldn't It be Loverly" (Great American Standard) Arranged by Ralph Carmichael
* "L-O-V-E" (Definitive American Standard) Arranged by Ralph Carmichael
* "People" (Great American Standard) Arranged by Ralph Carmichael
* "Coquette" (Great American Standard) Arranged by Ralph Carmichael
* "Three Litte Words" (Great American Standard) Arranged by Ralph Carmichael
* "The Girl from Ipanema" (Great Brazilian Standard) Arranged by Ralph Carmichael
* "My Kind of Girl" (Great American Standard) Arranged by Ralph Carmichael
* "September Song" (Great American Standard) Arranged by Ralph Carmichael
* "Pick Yourself Up" (Great American Standard) Arranged by Ralph Carmichael
* "I Got It Bad" (Duke Ellington Great American Standard) Arranged by Ralph Carmichael
* "Let There Be Love" (Great American Standard) Arranged by Ralph Carmichael
* "Azure-Te" (Great American Standard) Arranged by Ralph Carmichael
* "Lost April" (Great American Standard) Arranged by Ralph Carmichael
* "A Beautiful Friendship" (Great American Standard) Arranged by Ralph Carmichael
* "Fly Me to the Moon" (Great American Standard) Arranged by Ralph Carmichael
* "Serenata" (Great American Standard) Arranged by Ralph Carmichael
* "I'm Lost" (Great American Standard) Arranged by Ralph Carmichael
* "There's a Lull in My Life" (Great American Standard) Arranged by Ralph Carmichael
* "Don't Go" (Great American Standard) Arranged by Ralph Carmichael
* "Everything Happens to Me" (Great American Standard) Arranged by Ralph Carmichael
* "Guess I'll Go Back Home" (Great American Standard) Arranged by Ralph Carmichael
* "More" (Great American Standard) Arranged by Ralph Carmichael
* "That Sunday, That Summer" (Great American Standard) Arranged by Ralph Carmichael
* "Ramblin' Rose"Diskografi (Albümler)


1944 The King Cole Trio - Capitol Records (10 inch LP)
1946 The King Cole Trio Volume 2 (10 inch LP)
1948 The King Cole Trio Volume 3 (10 inch LP)
1950 Nat King Cole At The Piano (10 inch LP)
1952 Penthouse Serenade (10 inch LP)
1952 Top Pops (10 inch LP version)
1952 Harvest Of Hits (10 inch LP)
1953 Sings For Two In Love (10 inch LP)
1954 Unforgettable (10 inch originally, 12 inch following year)
1955 Penthouse Serenade (12 inch LP version)
1955 Nat King Cole Sings For Two In Love (12 inch LP version)
1955 10th Anniversary Album (12 inch LP version)
1955 Top Pops (12 inch LP version)
1955 The Piano Style of Nat King Cole
1956 Ballads of the Day
1957 This Is Nat King Cole
1957 After Midnight
1957 Just One Of Those Things
1957 Love Is The Thing
1958 Cole Español
1958 St. Louis Blues
1958 The Very Thought Of You
1958 To Whom It May Concern
1959 Welcome To The Club
1959 A Mis Amigos
1960 Tell Me All About Yourself
1960 Everytime I Feel The Spirit
1960 Wild Is Love
1960 The Magic of Christmas
1961 The Nat King Cole Story
1961 The Touch of Your Lips
1962 Nat King Cole Sings, The George Shearing Quintet Plays (Bonus LP added to later pressings)
1962 Ramblin' Rose
1962 Dear Lonely Hearts
1962 Chartbusters: Volume 2 (Capitol Compilation LP, features "Ramblin Rose")
1962 More Cole Español
1962 Swingin' Side Of Nat King Cole (Reissue Of "Welcome To the Club")
1963 Nat King Cole Sings the Blues (Reissue Of St. Louis Blues)
1963 Those Lazy-Hazy-Crazy Days of Summer
1963 Chartbusters: Volume 3 (Capitol Compilation LP, features "That Sunday, That Summer" & "Mr. Wishing Well")
1963 Top Pops (Reissue of 1955 album)
1963 Where Did Everyone Go?
1963 The Christmas Song (Reissue Of Magic Of Christmas plus title song)
1964 Chartbusters: Volume 4 (Capitol Compilation LP, features "My True Carrie, Love")
1964 Nat King Cole Sings My Fair Lady
1964 Let's Face The Music!
1964 I Don't Want To Be Hurt Anymore
1965 L-O-V-E (Released weeks before Cole Died)
Filmografi
* Yurttaş Kane (1941) (off-screen)
* Here Comes Elemer (1943)
* Pistol Packin' Mama (1943)
* Stars on Parade (1944)
* See My Lawyer (1945)
* Istanbul (1957)
* China Gate (1957)
* St. Louis Blues (1958)
* Night of the Quarter Moon (1959)
* Cat Ballou (1965)

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 393
favori
like
share