Korn Kimdir - Korn Resimleri - Korn Biyografisi - Korn Hakkında


(Bazen logolarında yer aldığı şekliyle KoЯn.) ABD'li nu metal grubudur.

Grubun Tarihçesi:
KoЯn 1993 yılında kurulmuştur. 1994 kasımında yayınladıkları KoЯn albümleri büyük beğeni kazanmıştır.Daha sonra yayınlanan Life is a Peachy albümü 96 yılında 3. sıradan listelerdeki yerini almıştır. Ağustos 1998'de yayınlanan Follow the Leader albümü ile KoЯn nu-metal'i icat eden grup olduğunu herkese kanıtlamıştır ayrıca bu albüm KoЯn'un en çok satan albümü olarak yer alır."Freak on a Leash" ve "Got the Life" albümün öne çıkan parçaları olmuş; Freak on a Leash videosuyla grup Mtv En iyi Rock Video ödülüne layık görülmüştür.

Follow the Leader albümü sonrası grup Family Values Tour adlı bir tur düzenlemiş; Incubus Orgy Limp Bizkit Ice Cube ve Rammstein ile aynı sahneyi paylaşmıştır. 1999 Kasım'ında yayınlanan Issues 1 numaradan listelerde yerini almıştır. 2001 yılında Stone Temple Pilots Linkin Park Staind Static-X ve Deadsy ile son Family Values Tour da aynı sahneyi paylaşmıştır. Haziran 2002'de Untouchables albümünü yayınlayan grup düşük albüm satışları nedeniyle hayal kırıklığına uğramıştır.Bunun nedeni albümün mağazalardan önce internet ortamına düşmesidir. Albümden çıkan single Here to Stay En iyi metal performansı dalında Grammy ödülü almıştır. Grubun 2003 kasımında yayınlanan Take a Look in the Mirror albümü grup hayranlarını tatmin etmiştir. Korn bir anlamda eski sesine dönmüştür. 2004 yılında KoЯn bir Greatest Hits albümü yapmıştır. Albümde Cameo-Word Up ve Pink Floyd'un "Another Brick in the Wall" coverları bulunmaktadır.

22 Şubat 2005 KoЯn için bir dönüm noktasıydı. Grubun gitaristi Brian Welch dini inançlarından dolayı grubu bıraktığını açıklamış ve KoЯn dağılma noktasına gelmişti. Fakat grup devam kararı aldı ve 6 Aralık 2005'de See You On The Other Side'ı yayınladı. İlk video Twisted Transistor adlı şarkıya çekildi. Videoda Lil' Jon Snoop Dogg Xzibitve David Banner gibi rap yıldızları yer aldı.Aslında See You on the Other Side albümü sevenleri tarafından pek tutulmadı. Son albümlerini ise 31 temmuz 2007'de Untitled adı altında çıkardılar.İlk bakışta Untitled (isimsiz) sözcüğü bir albüm için yakışmıyor ama Jonathan Davis Fanlarımız albümü dinlesin ve adını öyle koysun demiştir.

Ayrıca Jonathan Davis bir açıklama yaptı "Head'i KoRn'da görmek stiyorum. Onu çok özlüyorum ve KoRn'un yeniden 5 kişi olması istiyorum." Ayrıca Nisan ayında dünya turnesine çıkacaklarını belirten Davis;"14 Yıldır hiç dinlemedik KoRn'u 4-5 ay göremeyeceksiniz ama sonunda yeniden başlayacağız" dedi.Umarız diledikleri gibi olur. KoRn'u yeniden 5 kişi görmek çok güzel olucak.

Üyeleri:

*Jonathan Davis "HIV - Jonathan" - vokal gayda (davul,gitar,keman)
*Reginald Arvizu "Fieldy" - bass gitar geri vokal
*James Shaffer "Munky" Shaffer - gitar geri vokal
*EX Brian Welch "Head" - gitar geri vokal
*EX David Randall Silveria - "David" davul

Albümleri:
* 1994 - Korn
* 1996 - Life Is Peachy
* 1998 - Follow the Leader
* 1999 - Issues
* 2002 - Untouchables
* 2003 - Take a Look in the Mirror
* 2004 - Greatest Hits Volume 1
* 2005 - See You on the Other Side
* 2006 - Live and Rare
* 2006 - Chopped Screwed Live and Unglued
* 2007 - MTV Unplugged: Korn
* 2007 - Untitled Album

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 327
favori
like
share