Mustafa öğrenim çağına gelince Hafız Mehmet Efendi'nin mahalle mektebine başladı. Sonra babasının isteğiyle yeni bir yöntemle öğretim yapmak üzere Selanik'te açılan Şemsi Efendi Mektebi'ne geçti. Bu sırada babasını kaybetti. Bir süre Rapla çiftliğinde dayısının yanında kaldıktan sonra annesi Mustafa'nın eğitim hayatına devam etmesini istediği için Selanik Mülkiye İdadisi'ne (ortaokul) kaydoldu. Mustafa'nın bu okulda hocasıyla arasında bir tartışma geçince zaten orada okumasını istemeyen büyükannesi onu derhal okuldan aldı. Askeri Rüştiye elbisesi giyen komşusunun oğluna özenen Mustafa asker olmasını istemeyen annesinin karşı çıkmalarına rağmen gizlice Selanik Askeri Rüştiyesi'nin sınavına girdi. Sınavı kazandığı haberini alan Mustafa annesine karşı bir oldu bitti yapıp bu okula kaydını yaptırdı. (1893). Bu okulda Matematik hocası ona Kemal adını verdi.
Selanik Askeri Rüştiyesini başarıyla bitiren Mustafa Kemal Manastır Askeri İdadisi'ne (lise) girdi. Burada Fransızca'dan geri kalınca ilk tatilde Selanik'e gitti ve iki üç ay gizlice Fransız Firerler Okulu'nun özel sınıfına devam ederek Fransızcasını geliştirdi. Ertesi yıl Manastır Askeri İdadisi'nde buraya yeni gelen Şair Ömer Naci ile tanıştı ve edebiyatla da ilgilenmeye başladıHarp okul yılları

Manastır Askeri İdadisi'ni başarıyla bitiren Mustafa Kemal İstanbul'a giderek Harp Okulu'nun piyade bölümüne girdi. (13 Mart 1899). Harp Okulu'nun ilk sınıfında az çalışan Mustafa Kemal diğer iki yılda var gücüyle derslerine sarıldı. 1902'de bu okulu teğmen rütbesiyle bitirdi ve öğrenimine Harp Akademisi'nde devam etti. 1903 yılında Üsteğmen oldu. 11 Ocak 1905 tarihinde de Harp Akademisi'nden mezun olan Kurmay Yüzbaşı Mustafa Kemal staj yapması için Şam'daki 30. Süvari Alayı'na gönderildi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1436
favori
like
share