Konu Başlığı Kimdir - Konu Başlığı Biyografisi - Konu Başlığı Hakkında


Doğum Tarihi : 09 Temmuz 1959
Doğum Yeri : Lancashire,İngiltere

İngiliz şarkıcı, söz yazarı ve besteci. Uluslararası başarı kazanan 45 albüm ve sayısız single çalışmasının sahibidir. Tainted Love, Somethings Gotten Hold Of My Heart ve The Days Of The Pearly Spencer gibi pop tarihinde klasik olarak kabul edilen şarkılara imza atmıştır. Desperate Hours, Jacky, Youth, If You Go Away, Almost Diamonds, Night and Dark, Mr. Sad, I Feel Love sanatçının muhteşem şarkılarından birkaçıdır. Elektronik müziğin babası olarak anılan Marc Almond, Zeki Müren’in en çok etkilendiği müzisyenlerden biri olduğunu açıklamıştır...

9 Temmuz1959’da, İngiltere’nin Lancashire kentinde dünyaya geldi. Çocukluk ve ilk gençlik yıllarını geçirdiği kentten, sanat öğrenimi görmek için ayrıldı. Londra’ya yerleşti. 1980 yılında Dave Ball’la karşılaşması profesyonel müzik hayatının başlangıcı oldu. İkili birlikte Soft Cell grubunu kurdu. Müzik tarihi açısından birçok ilke imza atan ikili synthesizer'la synth-pop türünü yarattılar. Marc Almond, bu yüzden, birçok müzik eleştirmeni tarafından elektronik müziğin babası olarak kabul edildi. Yarattığı stil, Pulp Fiction’tan Blur’a, Pet Shop Boys’tan The Divine Comedy ‘ye kadar sayısız müzisyen ve grubun temellerini oluşturdu.
1981 tarihli ilk debut albümleri Non-Stop Electronic Cabaret’ten çıkan “Tainted Love” uluslar arası bir başarı kazanıp, Büyük Britanya’da yılın en iyi single’ı seçildi, tüm dünyada milyonlarca sattı ve müzik tarihinin en çok coverlanan şarkılarından da biri oldu. Marc Almond’la Dave Ball’un yolları, grup içindeki problemlerden dolayı “This Last Night in Sodom” albümünden sonra ayrıldı.
The Mambas isimli projesini hayata geçirdikten sonra Marc Almond, “Untitled” ve “Torment and Torreros” albümlerini yayınladı. 80’lerin bir başka ilkine daha imza atan Marc Almond, bu albümlerinde “Orkestrasyon” tekniğini aynı zamanda hem stüdyo hem de sahnede kullanıyordu., Almond’ın kusursuz vokaliyle orkestrasyon, beraber çok katmanlı, çok yaratıcı bir stil oluşturdu. Rialto ve Tricky sonraları bu stilden fazlasıyla etkilendi.
Gruptan soloya geçiş, Almond’ın kariyerinde dönüm noktası oldu. Mizah duygusu ve acının ironik kombini, “Saints of The Underworld”, küstah ve parlak “Vermin In Ermine”, kabareden yansımalarla öne çıkan “Stories Of Johnny” müzikal etkileriyle adından söz ettiren “Mother First” albümlerini yayınladı. 1988 yılında 80’lerin en başarılı albümlerinden biri olarak kabul edilen “The Stars We Are”ı piyasaya sürdü. Gene Pitley ile düet yaptıkları hit şarkısı “Something's gotten hold of my heart “ ve İstanbul Kanatlarımın Altında’da yaşadığı büyük aşkı anlattığı “She Took My Soul In Istanbul” bu albümdeydi.
1990 yılında “Enchanted” albümünü yayınladı. Hemen ardından, “Jacky”, “The Days Of Pearly Spencer”, “My Hand Over My Heart” gibi İngiltere listelerinde üst sıralara yerleşen çalışmalarının yer aldığı 1991 tarihli albümü “Tenement Symphony” geldi.
1993’te yayınlanan Fransızca albüm“ Absinthe”te Baudelaire ve Rimbaud’un şiirlerini yorumladı. 1996’da manajeri Stevo ile 15 yıllık kontratlarının sona ermesiyle Echo Records’a geçti. Müzik sahnesine görkemli geri dönüşü 1999 tarihli “Open All Night” albümüyle oldu. Aynı yıl kendisinin kaleme aldığı otobiyografisi “Tainted Life” yayınlandı.
2003’te yayınladığı “Heart On Snow” albümünde, klasik rus balladlarını yarı İngilizce yarı Rusça olarak yorumladı. Bu albümde Rusya’nın önemli şarkıcılarıyla yaptığı düetler de yer aldı.
17 Ekim 2004’te, ciddi bir motor kazası geçirdi, geçirdiği bir dizi ameliyattan sonra sağlığına kavuştu.
Marc Almond halen Londra’nın Bermondsey bölgesinde yaşamaktadır. Çıkış tarihi 22 Ocak2007 olarak açıklanan ve cover şarkılardan oluşacak yeni albümü üzerinde çalışmaktadır. Sanatçı 14 Şubat 2007'de İstanbul'daki hayranları için muhteşem bir konser vermiştir. Konserde Zeki Müren'in "Rüyalarda Buluşuruz" isimli şarkısını, yazdığı İngilizce sözlerle yorumlayan ve nakarat kısımlarını Türkçe olarak seslendiren sanatçı, tüm şarkılarında olduğu gibi büyük bir hayranlık uyandırmıştır.

ALBÜMLERİ
Little Rough Rhinestones Volume 2 2006
Marc Almond In Session Volume 2 2003
Heart On Snow 2003
The Willing Sinner:Live In Berlin 2003
Stranger Things 2001
Open All Night 1999
Live In Concert 1998
A Virgin's Tale 1998
Violent Silence/A Woman's Story 1998
Slut 1998
Stories Of Johnny 1997
Mother Fist And Her Five Daughters 1997
Absinthe: The French Album 1996
Fantastic Star 1996
Treasure Box 1995
12 Years Of Tears - Live At The... 1993
Tenement Symphony 1991
Enchanted 1990
Jacques 1990
The Stars We Are 1988
SINGLE'LAR
My Hand Over My Heart 1992
Jacky 1991

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 663
favori
like
share