Tanımlanabilen üç Ebola virüsü vardır.

Ebola - Sudan

Ebola - Reston
Ebola - Fildişi Kıyısı

Tehlikeli bir virüstür. İshal, kanama, deri döküntüleri ve yüksek ateşe neden olur. Adını, Afrika'daki bir nehirden alır. Bulaşıcıdır. Kontrol altına alınmazsa salgınlar görülür. Ebola virüsü, ipliksi yapıda, yaklaşık 80 nm (nm: milimetrenin milyonda biridir, gözle görülemeyen maddeleri ölçmek için kullanılır.) boyundadır. Genetik materyali RNA'dan oluşur.

Ebola Hemorojik Ateşi'nın tüm hastalardaki etkileri aynı olmamaktadır. Bazı Ebola hastalarında virüsle aldıktan sonraki birkaç gün içinde yüksek ateş, baş, kas ve mide ağrısı, halsizlik, kanlı ishal, boğazda yanma, hıçkırık, gözde kaşıntı ve kızarıklık, kan kusma başlar. Sonraki birkaç hafta içinde göğüste ağrı, şok ve körlük, kanama ve ölüm görünür.

Bilimadamları ve araştırmacılar tarafından hastalığın etkeni ve Ebola Hemorojik Ateşi virüsünün araştırılması ve hastalığın erken tanısı için metotlar geliştirmektedir. Hastalık için standart tedavi yoktur. Günümüzde destek tedavisi yapılmaktadır. Sıvı - Elektrolit takibi oksijen takibi, kan basıncı takibi ve sekonder enfeksiyonlar için tedavi yapılabilmektedir.


alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 484
favori
like
share