Gerrit Dou(1613-1675)


Netherlands Baroque Painter & Draftsman


Gerrit Daw, Gerard Dou, Gerrit Douun, Gerrit Douw, Gerrit Douwen, Gerrit Dov, Gérard Dow, Gerhard Dow, Gerrard Dow, Gerrit Dow, Gherard Dow, Gerrit Dowe olarakta bilinir.
Rembrandt’in Öğrencisidir.
Bartholomeus Maton (c.1643-after 1682), Frans van Mieris(1635-1681), Carel de Moor (1655-1738), Godfried Schalcken (1643-1706) Öğretmenidir.

Barok,Avrupa'da yaygınlaşan sanatta bir anlatım biçimidir. Başlangıcı ve bitişi için kesin bir tarih verilememekle birlikte 16. ve 18. yüzyıllar arasında oluşup şeklini almış bir dönemdir. Mimarlık, müzik, resim ve heykelin etkileyici temalar altında birleştirilmesi amacını güder. Abartılı hareket duygusu ve net gözüken detayları ile dönemin müzik ve edebiyatında da kendini gösterir. Yoğun bir etki bırakan bu anlatım biçimi kendi alanında fazla eser verildiğinden bir dönem adı olarak anılmaya başlanmıştır. 1600'lerde Roma'da kilise etkisinde doğmuşsa da tüm Avrupa'ya yayılmıştır.
Mimaride Mimar Louis Le Vau ve bahçeci André Le Nôtre tarafından yapılan Versailles Sarayı, Barok mimarisinin en tipik örneklerindendir. Bunun yanında resimde Caravaggio
Rembrandt, Rubens, Vermeer; heykelde Gianlorenzo Bernini; müzikteJohann Sebastian Bach, Antonio Vivaldi, L'Estro Armonico, Domenico Scarlatti, Georg Friedrich Handel,Georg Philipp Telemann Barok tarzında eser vermiş kişilere örnek teşkil eder.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 551
favori
like
share