Gilbert Charles Stuart Kimdir - Gilbert Charles Stuart Resimleri - Gilbert Charles Stuart Biyografisi - Gilbert Charles Stuart HakkındaGilbert Charles Stuart
(doğum adı Stewart) (3 Aralık 1755 – 9 Temmuz 1828)
ABD'li ressamdır.
Gilbert Stuart, Amerika'nın en önde gelen portre ressamlarından biri olarak görülür.En bilinen çalışması bazen The Athenaeum olarak da anılan ve 1796'da yapmaya başlayıp 1828'de ölümüyle birlikte tamamlayamadan bıraktığı George Washington portresidir. Resimdeki George Washington siması bir yüzyılı aşkın bir süre boyunca Birleşik Devletler'in bir dolarlık kağıt parasının arkasında göründü.


Gilbert Stuart kariyeri boyunca Amerika Birleşik Devletleri'nin ilk altı Başkanı dahil binin üzerinde insanın portresini yaptı.Stuart'ın çalışmaları bugün özellikle New York'taki Metropolitan Museum of Art, Washington, D.C.'deki the National Gallery of Art, Londra'daki the National Portrait Gallery ve Boston'daki the Museum of Fine Arts olmak üzere Birleşik Devletler'de ve Birleşik Krallık'taki sanat müzelerinde bulunabilir.
Gilbert Stuart 1755'te Saunderstown, Rhode Island'da doğdu ve Old Narragansett kilisesinde vaftiz edildi. Enfiye yapım endüstrisinde çalışan İskoç göçmeni Gilbert Stewartve Middletown, Rhode Island'ta arazi sahibi bir aileden gelen Elizabeth Anthony Stewart'ın üçüncü oğluydu.
Stuart yedi yaşındayken babasının ticaret alanında iş takibi yaptığı Newport, Rhode Island'a gitti. Stuart, Newport'ta ilk kez gelecek vaadeden bir ressam olduğunu göstermeye başladı.İskoç ressam Cosmo Alexander'dan özel ders aldı. Stuart, Alexander'ın rehberliği altında on iki yaşındayken bugün Hunter House'da asılı olan meşhur Dr. Hunter's Spaniels portresini yaptı.
Gilbert Stuart 1771'de eğitimini tamamlamak için Alexander ile birlikte İskoçya'ya taşındı. Takip eden yılda yol rehberi Alexander Edinburgh'da öldü. Stuart kısa bir denemeden ve yaşamını ressam olarak kazanabilme konusunda başarılı olamadıktan sonra 1773'te Newport'a geri döndü.
Gilbert Stuart'ın portre ressamı olarak geleceği Amerikan Devrimi'nin başlaması ve devrimin sosyal yıkıcılığı yüzünden riske girdi. John Singleton Copley çalışmalarından sonra 1775'te İngiltere'ye gitmek üzere ülkeden ayrıldı.Önceleri başarısız olduktan sonra, sonraki altı yıl boyunca eğitim alacağı Benjamin West'in himayesine girdi. Bu yararlı ilişki sonrasında Stuart 1777'de Royal Academy'de sergisini açtı.
Stuart 1782'de yaptığı, beğeni ile karşılanan, William Grant portresi The Skater ile başarıyı yakaladı. Stuart'ın yaptığı resimlerinin bedeli sadece tanınmış İngiliz sanatçıları Joshua Reynolds ve Thomas Gainsborough tarafından geçildi. Yaptığı birçok çalışmaya rağmen Stuart finansal açıdan ihmalkardı ve borçları yüzünden hapse girmek tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Stuart, 1787'de resim yaptığı ve eşit derecede borç biriktirdiği Dublin, İrlanda'ya kaçtı
Stuart 1793'te Birlişik Devletler'e geri döndü ve kısa bir süre New York'ta kaldı. 1795'te bir stüdyo açacağı, Philadelphia yakınlarındaki, Germantown, Pennsylvania'ya taşındı.Stuart burada sadece sanat dünyasında sağlam bir yer edinmekle kalmadı ayrıca yaptığı ünlü Amerikalıların resimleriyle de kalıcı bir ün kazandı.
Alıntı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 430
favori
like
share