Eski Tahkim Kurulu Başkanı Türker Arslan "Tahkim Olayı" nı değerlendirdi
Son günlerdeki İlhan Cavcav, Deniz Barış ve Tahkim Kurulu üçgeninde bomba patladı. Seçildiği günden beri siyasete ve Fenerbahçeye dayalı diye bilinen Levent Bıçakçı Federasyonu, Tahkim Kurulundaki üyelerinin baskı altında kaldıklarını belirten beyanatları sonrası verdikleri istifalar ile sarsıldı...

Tirana kadar uzanan haber kaynakları, Almanyadan 300 küsur imzalı tehdit mektupları, Federasyonun en önemli üyelerinin Tahkim Kuruluna yaptıkları baskılar medya tarafından su yüzüne çıkarılınca Türk futbolunun gırtlağa kadar pisliğin içine batmış olduğu ortaya çıktı!


Eski Tahkim Kurulu Başkanı
TÜRKER ARSLAN;

Tahkim görevi bırakmışsa
Levent BIÇAKÇI da derhal
istifa etmelidir!

Şimdi herkes meraklı birbirine soruyor;
Nolacak bu durum?
10 haftada kim bilir neler döndü neler?
Şampiyonluklar da şaibeli mi olacak?
Sadece Gökdeniz mi suçlu?
Ve buna benzer sorular birbiri ardına devam edip gidiyor...
Kimsenin Türkiye Futbol Federasyonuna artık güveni kalmadı...

Deniz Barışın Gençlerbirliği kulübüne olan borcunu ödememesi üzerine Başkan İlhan Cavcavın açıklamaları yenir yutulur gibi değil... Bu haykırış işin tuzu biberi oldu ve meydan toz duman içinde kaldı!...

Rezalet diz boyu

İbretle okuyunuz!...
Tahkim tahakküm altında ise...
Hele hele Tahkim, tahkir ediliyorsa, yani aşağılanıyorsa...
Küfür kafirler kol geziyor, bunu da bir büyük kulübün başkanı ve bizzat Futbol Federasyonu başkan vekili yapıyorsa...
Ondan da beteri Türk futbolunun en üst karar mekanizması görevini baskı yüzünden bırakmışsa...
Türkiye Futbol Federasyonu acz içinde demektir ve...
Levent Bıçakçı derhal istifa etmelidir!..

-İlhan Cavcav haklı mı?
Evet, Sayın Başkan İlhan Cavcav sonuna kadar haklı. Deniz Barışla aralarında bir sözleşme imzalamışlar, ve ceza şartı olarak da 1 milyon euro koymuşlar. Sözleşmeyi Fenerbahçe'ye giden Deniz Barış bozmuş olduğu için bu parayı ödemesi gerekir. Ayrıca İlhan Cavcav orta yol bulunup bu iş tatlılıkla ödensin diye bir sene de mehil verdi.

- Deniz Avrupaya gitse nolur?
Tahkim Kurulu, Denize ceza verilmemesi için içerden-dışardan büyük baskılar altında kalmasına rağmen bu kararı vermiş. Yani; Gençlerbirliği Kulübü ile Deniz Barışın aralarında yaptığı sözleşmeyi geçerli saymış. Şimdi Deniz Avrupaya da transfer olsa yine de bu borcu devam eder.

- Bu sözleşme Federasyona bildirilmiş mi?
Farketmez! Tahkim Kurulu bu gibi olaylara bakmayı karar altına almış. Benim Başkanlık yaptığım dönemlerde şu kararı almıştık; Kulüplerin futbolcularla aralarında yaptıkları ve federasyona bildirilmeyen sözleşmeler için Tahkim Kurulu yetkili değildir. diyerek kararı adli makamlara bırakmıştık. Görevden kaçtığımızdan değil, vergi kaçağını önlemek istiyorduk. Ama yeni oluşan Tahkim Kurulu bu kararı bozarak bu sorunları görev kapsamı içine almıştır. O zaman Deniz Barış bu karara uymak durumundadır. Ayrıca UEFA da bu gibi hallerde bütün delilleri geçerli sayarak kulüplerin futbolcularıyla aralarında yaptıkları gayrı resmi gibi gözüken sözleşmeleri kabul etmiştir.

- Para cezasını Deniz Barış mı Fenerbahçe mi ödemelidir?
Konuyla ilgili olarak Fenerbahçe Kulübü Ankara 23. Asliye Hukukta bir dava açmış ve ilgili mahkeme davayı reddetmiştir. Bu en açık ifadedir. Para cezasını Deniz Barış ödeyecektir. Ancak; Fenerbahçe şöyle demektedir; Biz Deniz Barışın 2006ya kadar bütün alacağını vadeli çekler olarak ödedik, bizim konuyla ilgili bir borcumuz yoktur! Haklı olabilir ama Deniz Barış da şöyle demektedir; "Ben aldığım paraları kullandım, param yok ödeyemem! O zaman Deniz Barış bu parayı ödeyene kadar cezalıdır, oy-na-ya-maz! Kaldı ki; Fenerbahçe Kulübü de bu konuyu halletmek için Deniz Barışa transfer döneminde söz vermiş.-Sizin döneminizde de baskılar var mıydı?
Tahkim Kurulu Başkanlığı yaptığım uzun yıllar boyunca bizlere de bu gibi baskılar yapılmaya kalkıldı ama ben bu teklifleri yapanlara gereken cevabı vererek tavrımı ortaya koymuştum. Hatta gelenleri; derhal çıkın dışarı diye odamdan bile kovmuştum. Kurulum da aynı basiret ve dirayeti göstermişti. 12 yıl başarılı çalışmalarla hiç bu durumlara düşmemiştik. Nitekim Levent Bıçakçı seçimlerinde yeni çalışma programını uygun bulmadığım için aday dahi olmadım, çekildim. Ben; Şenes Erzik, Özkan Olcay, Abdullah Kiğılı, Haluk Ulusoy gibi saygın başkanlarla görev aldım, onların hiç biri bırakın bize baskı yapmayı, her kararımızı desteklediler. Saygı duydular. Mevcut ortamda bu saygı yok!

- Peki olay nasıl bu hale geldi ve nasıl çözülecek?
Başından beri Federasyon bu olayı erteledi, Fenerbahçenin ağırlığı altında kalarak olayı takip etmedi. Baskılar giderek aşağılama ve tehdide dönüşünce Tahkim Kurulunun saygın üyeleri özgürce karar verdiler ama bu çirkin ortama daha fazla dayanamayarak istifa ettiler. Yargı organlarına bu kadar baskı olmaz. Bırakın baskıyı ana-avrat küfürlerin olduğu söyleniyor. Bunlar ayıptan da öte... Yüz kızartıcı suçtur. Şimdi herkes olaya müdahil.

Şefik Mosturoğlunun tavırlarını mazur görmek mümkün değildir. Hatta Mosturoğlunun bu konuda Fenerbahçeye bir kuruş para harcatmayacağım dediği de söylenenler arasındadır. Bir büyük kulübümüzün başkanı da aynı tavrı sergilemiştir. Kısacası; Tahkim Kurulu, Federasyonun isteği doğrultusunda hareket etmediği, yargıyı bağımsız kıldığı için olaylar bu noktaya gelmiştir. Tahkim Kurulu doğruyu yapmıştır. Tahkim Federasyon sürtüşmesi bu günleri doğurmuştur. Tiranda Levent Bıçakçı ve Şekip Bey, Tahkim Kurulu üyesi Erkan Vardara istifa edin deme cesaretini nasıl göstermişlerdir? Federasyonun almak istediği kararları Tahkim Kurulu bozduğu için Levent Bıçakçı yönetimi çaresiz kalmış ve dengesini kaybetmiştir.

- Nasıl çözülecek dedim?
Çok zor!... Bugün artık Tahkim Kurulu diye bir organ yok! Ama hayat devam ediyor. Futbol Federasyonu sadece üç büyüklerin federasyonu değil. Amatör Ligler dahil, 3. Lig, 2. Lig ve Turkcell Super Liginde haksızlığa uğrayanların haklarını kimler koruyacak. Böyle bir boşluk hukuka aykırıdır. Bu kurulun elinde karar bekleyen bir çok dosya var. Onları da mutlaka ama mutlaka çok iyi birilerine hatta yeddieminee vermek gerekir. Boşluktan kimse zarar görmemeli. Şimdi Hasan Şaşın cezasına ve gibilerine kulüpler nasıl itiraz edecek? Olur mu böyle şey. Bu hafta bir saha kapama kararı çıksa nolur? Türk futbolunu yok ettiler! Ağır bir kaosun içine ittiler. Yazık!
- Tahkim Kuruluna geçici atama olur mu? Ya da...
Tahkim Kurulu seçilmiş bir kuruldur oraya atama olmaz UEFA da itiraz eder! Ancak FIFAdan izin alınabilirse bir atama yapılabilir ama kim? En iyi çözüm istifa eden Tahkim Kurulunun seçime kadar görevine devam etmesidir. Ama onun için de çok büyük teminatlar verilmesi gerekir. Yoksa Türk futbolu biter! Sayın Senes Erzikle de görüştüm; Yıllardır bu görevi yapıyorum daha dünyada Tahkim Kurulunun böyle istifa ettiğini görmedim. Demek çok büyük bir baskı var ki istifa da var! dedi.

- Baskının çeşidi nedir?
- Küfür kafir ve aşağılama, tehdit... Hepsi var.

- Amaç ne?
Amacı bilemem! Bildiğim doğru Levent Bıçakçı Federasyonunun güçsüz olduğudur, baskılara karşı koyamayan basiretsizliğidir. Yönetim derhal istifa etmelidir. Levent Bıçakçının İlhan Cavcava Boşver hallederiz demesi çok tuhaf! Ülke futbolu böyle laubali bir şekilde yönetilir mi?

- Çok abartıyorsunuz?
Hayır abartmıyorum. Açayım o zaman; Tahkim Kurulunun yedek üyeleri toplantılara giremezdemek ne demek? Tamam oy hakları yoktur ama böyle bir sorumlu kurulun yedek üyeleri de deneyim kazanmalıdır ki gelecekte o koltuğa asil olarak oturduklarında olaylardan haberdar olsunlar. Toplantılara girmeyin demek, siz karışmayın biz bildiğimiz gibi yönetelim anlamına gelir ki bu bir rezalettir! Bunları Levent Bıçakçı yönetimi söylüyor! Dahası var; Levent Bıçakçı yönetimi kulüp taraftarı Tahkim Kurulu üyelerinin konuyla ilgili oy kullanmamalarını istiyor! Derebeylik mi burası! Hiç saygın insanların, seçimle göreve gelmiş insanların özgür iradeleri ellerinden alınır mı? Levent Bıçakçı iflas etmiştir. Bundan sonra hiçbir kulübün bu federasyona güveni kalmaz!

- Tahkim Kurulu için bir seçim yapılsa süresi nedir? Şartları nedir?
Olağanüstü kurul toplantılarında tek gündem maddesi geçerli değil midir, hiçbir şekilde ilave yapılamaz! O seçimde imza toplanarak genel seçim yapılamaz? Ne diyorsunuz? Yeniden Futbol Federasyonu seçimi yapılabilir mi?
45 gün gibi bir sürede Tahkim Kurulu seçimi yenilenebilir ama o süreçte neler olacağı önemlidir. Dosyaların sağlam birine emanet edilmesi gerekir. Yüzlerce dosya vardır. Tahkim Kurulunun seçimi için yapılacak Genel Kurula ek madde ilave edilemez. Ancak karara ikinci madde de seçim için konulabilir. İmza toplanarak 3/1 çoğunluk gerekir. Aslında genel seçim yapılması için sadece Kulüpler Birliğinin kararı yeterlidir. Çünkü bu Birliğin Genel Kurulda 3/2 çoğunluğu vardır ve derhal seçime gidilir. Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzon zaten bu gidişten rahatsız olan kulüplerdir. Diğerleri de öyle. O zaman Fenerbahçe de Federasyon Fenerbahçenin güdümünde şaibesinden de kurtulur. Büyük Fenerbahçe camiası da bunu hak etmiyor.

İşin içine siyaset girdi mertlik bozuldu. Çok üzülüyorum. Onca sene boşuna uğraşmışız, bu yanlışları gördükçe çok ama çok üzülüyorum. Tahkim Kurulu saygın bir kurumdur. Karar merciidir, adalet dağıtır, böylesine saygın insanların bulunduğu bir kurula hakaretler yağdırmak, üzerlerinde baskı yaratmak insan onurunu zedeler.

- Kim başkan olur?
- Herkes başkan olabilir, ama deneyim şarttır! Böyle isimler aramızda vardır.


Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 497
favori
like
share
corleoni Tarih: 12.11.2005 15:49
yok olmadı ama çok yara aldı
ZeuS Tarih: 26.10.2005 10:28
BOle federasyonmu olur yaw...

bide diorlar türk futbolu nıe ilerlemior bole olursa hiç yere gelemes türk futbolu
puslukurt Tarih: 26.10.2005 09:40
Birkaç kişi sıf kendi çıkarları ugruna Türk futbolunun içine etti bunlar belli zaten federasyonu etki altına alıp sadece kendi amaçları için kullanmak istiyorlardı.
[COLOR=orangered]Sıf istedikleri gibi olmadığı için Tahkim üyelerini bile ölümle tehdit edenler şimdi mutludur bilde utanmadan istifa etmeleri türk futbolu için hayırlı olur diyen bir başkan.
Ben böyle liğ istemiyorum temiz liğ istiyorum Bir kulübe hizmet etmeyecek her kulübe eşit davranacak federasyon istiyorum.
[COLOR=coral]Bir kaosa dogru gidiyoruz gerçekten bu olaylar benim canımı çok sıkıyor.