Ossip Zadkine Kimdir - Ossip Zadkine Resimleri - Ossip Zadkine Biyografisi - Ossip Zadkine HakkındaOssip Zadkine

(14 Temmuz, 1890 – 25 Kasım, 1967)
Yahudi Ruslarından heykeltraş ve ressam.

Belarus'un Vitebsk kentinde doğan, soyları Rus İmparatorluğundan, İsrail ve İskoçya'ya kadar uzanır. Zadkine heykeltraş olarak bilinir ama aynı zamanda ressamdır.
1905 ailesi tarafından kuzey İngiltere'de bulunan Sunderland şehrine İngilizce öğrenmesi için gönderdi. Bu şehirde bulunan sanat okulunun heykelcilik kurslarına devam etti. Sonra 1905de Londra'ya giderek 1905-1909 döneminde, ailesine haber vermeden o zamanki "Regent Street Polytechnic" deki [1] "Güzel Sanatlar Okulu"'unda heykelcilik alanında yüksek sanat eğitimi görmüştür. Bu okul British Museum'a çok yakın olduğu için bu müzedeki antik klasik heykelleri çok iyi incelediği belirtilmektedir. 1909da Rusya'ya Smolensk'e geri döndü ve burada ilk profesyonel heykelini yapmistir.

Sonra yine 1909da Avrupa'ya dönüp Paris'te "École nationale des Beaux-Arts"'da 1909-1910 öğrenime devam etmiştir. 1911de "Salon d'Automne" ve "Salon des Independants" sergilerinde heykellerini ve resimlerini sergiledi. 1912 ve 1913de antik Romalılar dönemi heykellerini incelemekle meşgul oldu. Bu dönemde Brancusi, Apollinaire, Lipchitz, Picasso, Bourdelle, Survage ve Delaunay ile tanışıp görüştü. Matisse de onun studyoisunu gormeye geldi. 1914 ve 1915de Berlin'de "Freie Secession", Amsterdam'da "De Onafhankelijken" ve Londra'da "Allied Artists Association"'da eserlerini sergiledi. Sanat koleksiyoncusu Paul Rodocanachi Paris'de Rue Rosselet'te bir stüdyoyu kiralaması için ona fon sağladı. Modigliani ile yakın arkadaş oldu. 1916 ve 1917de Birinci Dünya Savaşı için Fransız ordusuna asker olmak zorunda kaldı. Bu askerlik döneminde savaş konulu birçok suluboya tabloları hazırladı. 1917de sağlığı dolayısıyla terhis edildi ve savaşın kendini fiziksel olarak ve moralman harap ettiğini açıklamıştır. Terhisten sonra Epernay'de hastanede bir müddet kaldı. Sonra hastaneden çıkıp Midi-Pyrénées'de bir istirahat merkezi olan "Brunqiel" küçük şehrine gitti. 1918 ve 1919da bu şehirde 20 tane gravür hazırlamıştır.

1920de ressam Valentine Prax (1897-1981) ile evlendi.
1921de Maurice Raynal bir İtalyan yayınevi için Ossip Zadkine'in eseri ve sanatı hakkında ilk monografi kitabı hazırladı. 1923 ve 1925 döneminde İtalya'ya seyahat etti ve Galeri Takenodai adlı Japon firması ile yakın ilişki kurdu. 1922de "Grenoble Müzesi" yaldızlanmış tahtadan yapılmış "Le Favue (Vahşi)" adlı bir eserini satın alıp devamlı sergisine koydu. 1926da Paris'te "Barbazanges Galerisi" Zadkine'in yaptığı çalışmaların bir retrospektifini sergiledi.

1928de Zadkine karısıyla Paris'te yeni bir ev ve atölyeye taşındılar. Bu Rue d'Assas'da bulunan bina sonradan 1981de karısı ölünce "Zadkine Müzesi" olarak açıldı. 1934de ise karısı ile "Lot" bölgesine yaptıkları bir tatilde küçük "Les Arques" köyünde bir yeni ev aldılar ve Zadkine bu binada birçok heykel yapmıştır. Bu yeni kır evi de ikinci bir Zadkine Müzesi olmaktadır ve burada "Harapolmus Şehir" projedi için eskizler ve denemeler; bu atölyede tahtadan yapmış olduğu "Orfe", "Diana", "Piete" ve "Büyük Mesih" heykelleri ve "Kadın Formları", "Müziksel Trio" ve "Bağıran Arlekin" bronzları sergilenmektedir.
Ikinci Dünya Savaşı sırasında Zadkine ABD'de geçirmiştir. 1944den sonra "Arts Students League" sanat akademisinde kurslar vermiştir.

Eylül 1945de Zadkine Fransa'ya dönmüştür. Kendi ifadesiyle döndüğünde durumu "hasta, üzgün ve parasız" idi. 1948 ile 1950de Zadkine'in eserleri şu sergi ve retrospektiflerde gösterilmiştir:

* Amsterdam "Stedelijk Müzesi"
* Paris "Milli Modern Sanat Müzesi"
* Rotterdam "Boijmans Van Beuningen Müzesi" 15 Mayis 1953de Rotterdam'da dikilmiş olan 6 metre yükseklikte olan "Harapolmuş Şehir" heykelinin birinci tasarımları ve eskizleri sergisi.

1958e kadar Paris'deki "Académie des Grandes Chaumières" kurslarda dersler vermeye devam etti. 1955 ile 1960 arasında Vincent Van Gogh hakkındaki heykellerini gerçekleştirmekle uğraştı. Kanada'da, ABD'de ve Japonya'da Zadkine eserleri sergileri açıldı. 1957de Lot bölgesindeki kırsal evindeki atölyesinde "Pieta" eserleri hazırlamakla uğraştı. 1961de hazırladığı "Van Gogh Anıtı" Fransa'da Anvers-sur-Oise şehrinde açıldı. 1963de Zadkine "Banque Pays-Bas" siparişi olarak "Les Demeure" heykelini hazırlamakla uğraştı. Vincent Van Gogh'un doğum şehri olan Zundert'te "İki Van Gogh Kardeş" heykeli dikilip açıldı.
1965 ile 1966 arasında icinde Zadkine tarafından yazılmış 25 şiir ve D.Buchanan'ın fotografları bulunan "Le Monde Secret de Zadkine (Zadkine'in Gizli Dünyası)" adlı kitap ve Zadkine'nin 18 litografını içeren "La Foeret humaine (İnsan Ormanı)" kitabı yayımlandı. Zurih'teki "Kunsthaus" sanat galerisi Zadkine'in yasam boyu eserlerini ihtiva eden bir büyük sergi hazırladı.
Ossip Zadkine 1967de 77 yaşındayken Paris'te ölmüştür ve Montparnasse Mezarlığı'na gömülmüştür.


Londra'da ki sanat okulundan sonra, Paris'e yerleşir ve Kübizm akımının parçalarından olur. En bilinen heykeli 1953 yılında yaptığı "The Destroyed City"dir.
Ossip Zadkine Paris'te 77 yaşındayken ölmüştür

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 291
favori
like
share