Selenyum ve Vitamin E 'nin diyetle alımıyla ilişkili ve bunların diyetle az alınmasıyla ortaya çıkan kas dejenerasyonu hastalığıdır. Hastalık kuzu ve buzağılarda 0-1 yaş arasında görülür. Bu yas arasında gerek annesinin bahsedilen bu vitamin ve minerali yetersiz almalarıyla da yakından ilişkilidir. Yetersizlik vücudun tüm çüzgili kaslarında deformasyon yapar. Selenyumun biyokimyasal olarak ilişkili olduğu glutatyon peroksidaz enziminin bozukluğu bu deformasyonu oluşturur. Adının da konulmsından anlaşılır ki kaslarda beyazlaşma sekillenir. Öyle ki şiddetli hallerinde adeta tavuk eti görünümüne kadar yaklaşır.

Özellikle ön bacağın ve arka bacağın en büyük kaslarından yapılacak dikey kesitlerle deformasyon izlenebilir. Hastalık esas olarak kalp kasında yaptığı deformasyonla ölüm şekillendirebilir. Deformasyon bir myopati olup, kas fibrillerinde şekillenen bir nekrozdur ve Zenkel nekrozu olarak tanımlanır. Patolojik preparatlarda amiloid bozukluğu olarak rahatlıkla görülür. Bahsedilen enzimin bozukluğu ve de beraberinde Vitamin E yetersizliği de immün sistemi yetersiz kılmakta, bunun sonucunda da sekonder enfeksiyonlar gözükebilmektedir.

Ana olarak ölüm sebebi kalp deformasyonu, tali olarak da sonrasında oluşan enfeksiyonlardır. Belli düzeyde oluşmuş kas deformasyonundan sonra geri dönüşüm kaslar şekillenmez. Bu da beraberinde tedaviyi anlamsız kılmaktadır. Bunun için hastalık tedavi edilmez ancak hastalıkta korunulur. Şöyle ki; gebeliğin son iki ayında inek veya koyuna selenyum sülfat gibi kimyasallarla selenyum uygulaması yapılır. Selenyum preparatları bugün için Vitamin E ile de beraber olmuştur.

Bununla da beraber verilebilir. Doğan yavruya da ayrıca bahsedilen preparatlardan selenyum uygulaması yapılmalıdır. Hastalığın orta şiddetli halinde sürüden uzak kalma, topallık, ishal gibi semptomlarla kendisini kuşkulandırabilir. Mineral yetersizliğinin görülme sıklığı bu arada önemlidir. Zira bölgede bulunan bazı bitkilerin yapısındaki fitat grubu maddelerin selenyum mineralini bağladığı bilinen bir gerçektir.

Bunun yanında fazla yağmurlu bölgelerde de yağmurun minerali toprağın alt kısımlarına kadar yıkımlaması ve kullanılmaz hale getirmesi hastalığın epidemiyolojisiyle ilişkilidir. Kısacası hastalık mineral yetersizle şekillenen bir myopatidir. Korunulması gereken bir mineral yetersizliğidir. Bu arada yabancı adıyla hastalık white muscle disease olarak anılır.
alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1223
favori
like
share