Grover's hastalığı, göğsü ve sırtı etkileyen bir hastalıktır. Çoğunlukla 50 yaşın üzerindeki erkeklerde görülür. Kadınlarda ve 50 yaşın altındaki kişlilerde daha seyrek rastlanır. Herhangi başka bir rahatsızlığa sahip olanlar arasında daha yaygın olmakla birlikte sağlıklı bireylerde de görülebilir. Genellikle birdenbire ve yazdan ziyade kış mevsiminde ortaya çıkar.

Belirtileri

Sırtın ve göğsün orta bölgelerinde, seyrek olarak da başka yerlerde küçük, kırmızı kabarık noktalara yol açar. Çoğunlukla kaşıntı görülse de hiç bir belirti olmayabilir. Noktalar su toplayabilir ya da kabuk tutabilir. Hafif bir kanama olabilir.

Sebepleri

Hastalığa neyin sebep olduğu bilinmemektedir. Bazen terlemeyi ya da sıcak bağlantılı beklenmedik bir stresi takiben ortaya çıktığı için ter bezleri ile ilişkili olabileceğinden şüphelenilmektedir. Ancak kuru ciltlerde de görülebilir. Hastaların çoğu güneşten zarar görmüş kişilerdir. Bir çok Grover's vakası 6 - 12 ay sürer. Daha uzun sürdüğü ya da mevsimsel değişikliklerle gidip geldiği olur.

Tedavileri

Grover's hastalığını iyileştien bir tedavi yoksa da aşağıdakiler faydalı olabilir:

Vücudu serin tutmak: Terlemek kaşıntılı noktaların sayısını artırabilir.
Kaşıntıyı hafifletmek için hastalıklı bölgeye sık sık hafif bir topikal steroid sürülebilir. Örneğin serinletici bir losyon içinde hidrokortizon kullanılabilir.
Nemlendirici kremler işe yarayabilir.
Kalkipodriol kremin faydalı olduğu rapor edilmiştir.
Bazı hastalara tetrasiklin ya da ağızdan alınan antifungal ilaçlar iyi gelir.
Fototerapi faydalı olabilir ama aynı zamanda hastalığı azdırabilir de.
Deneysel olarak asitretin ya da izotretinoin gibi ağızdan alınan retinoidlerin faydalı olduğu rapor edimiştir. Ancak bunların ciddi yan etkileri vardır ve hafif vakalar için gerekli değildir.alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 640
favori
like
share