Çocukluk çağının henüz başında daha çok karşımıza çıkan bu hastalık kelime anlamlarına bakarak değerlendirecek olursak soluk borusu ile yemek borusu arasında normalde olmayan bir yolun bulunması demektir. Trakea yani soluk borusu ağız ve burnumuzu akciğerlerimize bağlayan solunum sisteminin kıkırdaktan oluşan bir yapısıdır.

Özefagus yani yemek borusu ise ağız ve mideyi birbirine bağlayan sindirim sistemimizin bir parçasıdır. Kişi ayakta iken trakea özefagusun hemen önünde yerleşmiştir. Bu iki yapının normal gelişimleri henüz anne karnında ki yaşamın dördüncü haftasında başlar ve beşinci haftada tamamlanmış olur. Bu dönemde embriyoyu (anne karnında ki canlıyı) etkileyen herhangi bir etken bu yapıların normal gelişimlerini engeller. Ne yazık ki günümüze kadar bilinen çevresel veya genetik bir etmen saptanamamıştır.

Genellikle en sık karşılaştığımız tip özefagusun üst ve alt uçları arasında bağlantının olmadığı ve üst ucun kör bir şekilde sonlandığı, alt ucun ise trakea ile birleştiği tiptir. Bu bebekler yutmayı hiç başaramazlar. Bu yüzden ağızlarından devamlı sabun köpüğü şeklinde tükrük gelir. Eşlik eden öksürük, solunum sıkıntısı ve morarma da oalbilir. Anne karnında iken amnion sıvısının fazla olması bu tür bir anomali açısından uyarıcıdır.

Bu hastalarda ayrıca akciğerler de eşlik eden başka doğumsal anormallikler, tekrarlayan akciğer enfeksiyonları, öellikle sağ üst taraftaki akciğer yapısının çökmesi sık görülür. Omurgalarda ve kaburgalarda eşlik eden anormallikler görülebilir. Mideye hava kaçışı fazla olacağından mide de genişleme ve diaframı yukarı itme görülecektir. Midede ki bu genişleme mide içeriğinin yemek borusuna oradan da soluk borusu ve akciğerlere kaçışını kolaylaştıracaktır. Bu da hastanın genel durumunu önemli derecede etkileyecektir.

Bir diğer tip ise kör sonlanmanın olmadığı sadece trakea ve özefagus arasında bir fistülün olduğu tiptir. Burada tanı koymak oldukça zordur. Özellikle beslenme sırasında boğulur gibi olma, öksürük ve morarma atakları bu problemi düşündürmelidir. Bu hastalarda da tekrarlayan akciğer enfeksiyonları sıklıkla karşımıza çıkar. Bu fistülleri gösterebilmek için baryumlu film veya özel bir ilaç vererek bronkoskopi yapılmaktadır.


Dr. Emrah Aydın


alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1177
favori
like
share