Diyabetli kişilerde başka bir sebep olmadan ortaya çıkan sinir bozukluklarıdır.
Diyabeti olan 100 kişinin 15-20 sinde görülebilir
Diyabetlilerde kan şekerinin yüksek olması sinirleri besleyen damarların zarar görmesi sonucu sinirlerin zedelenmesine neden olmaktadır.


El-ayak parmaklarında başlayıp bilekler diz-dirsek istikametinde yayılan uyuşukluk hissizlik (ağrıyı batmayı sıcağı hissetmeme) ağrı (sızlama yanma bıçak batması iğne batması) veya karıncalanma şeklinde olabilir.


Bu duruma eldiven-çorap şeklinde hasar diyoruz. Geceleri şiddetlenir. Yürümeyle artar. Sinsi başlar iyileşmez ilerler. Kişiyi çok rahatsız eder.
Bu his değişikliklerinin dışında kaslarda zayıflama ile ayak şeklinde bozulma olabilir. Şekil bozukluğu ve hissizlik ayaklarımızın farkına varmadan yaralanmasına neden olur.

Özellikle ayak tabanında gece artan yanma olabilir. Giysilerin değmesi bile rahatsız eder. Kilo kaybı ve depresyonla birlikte görülebilir.
Bu şikayetler kan şekerinin normal değerlerde tutulmasıyla önlenebilir gerileyebilir iyileşebilir. Ancak iyileşme uzun süre alabilir.
Dinlenirken bile çarpıntı olması aniden doğrulunca tansiyon düşmesi kalp-damar sinirlerindeki hasarla
kesik işeme idrar atımında zayıflık sık idrara gitme mesanenin boşalmadığı hissi erkeklerde cinsel organ sertleşmesindeki bozulma idrar sistemindeki sinir hasarıyla
ilişkili olabilir.

Midenin geç boşalması şişkinlik ağrı bulantı kusma iştah kaybı ishal dışkı kaçırma sindirim sistemi sinirlerinin hasarına
El ve ayaklarda terleme azalırken gövdede artması yada yemekten sonra baş boyun ensede terleme artışı yine sinir hasarına bağlı olabilir.
Kan şeker seviyesinin normal sınırlarda tutulması sinir hasarını azaltır

Bu sinir hasarlarının çeşitli evrelerinde kullanılan kısmen etkili tedaviler vardır.alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 615
favori
like
share