Ankara Devlet Tiyatrosu - Kurban Oyunu - Kurban - Kurban Oyunu Küba'da - Kurban Oyunu Hakkında

“KURBAN”, 2007 İsmet Küntay Tiyatro Ödüllerinden: En İyi Yapım - yönetim, En İyi Kadın Oyuncu (Miraç Eronat Erbil) ve En İyi Erkek Oyuncu (Ahmet Erkut) Ödüllerini; 2006-2007 Sanat Kurumu Tiyatro Ödülleri’nden ise En İyi Müzik (Okay Temiz) ödülünü aldı.Kuruluş amaç ve ilkeleri doğrultusunda 60 yıldır ulusal tiyatromuzun gelişmesine öncülük eden Devlet Tiyatroları, bir ilki daha gerçekleştirerek ilk kez 60 yeni yerli oyundan oluşan bir repertuarı hedefleyerek, 1 Ekim tarihinde 2009 – 2010 sezonuna girdi.
Kültürümüzü ve onu oluşturan değerleri yaşatma, tanıtma, görev ve sorumluluğu ile 60. Yılına giren Devlet Tiyatroları; 30 Ekim - 8 Kasım 2009 tarihleri arasında Küba’da düzenlenen “XIII Uluslararası Havana Tiyatro Festivali”nde Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı “KURBAN”ı temsil edecek.

Güngör Dilmen’in yazdığı, Ayşe Emel Mesci’nin yönettiği “KURBAN” ile ilk kez KÜBA’ya turne yapacak olan Devlet Tiyatroları; “Kurban”ı 7 Kasım tarihinde saat 20:30’da, 8 Kasım 2009 tarihinde ise saat 17:00’de Bertolt Brecht Kültür Merkezi’nin Tito Junco salonu’nda sahneleyecek.

Dekor tasarımı Sertel Çetiner’e, giysi tasarımı Nalan Türkoğlu’na, ışık tasarımı Zeynel Işık’a, müzik-ritim Okay Temiz’e, mask tasarım ve uygulama İlhan Ateş’e ait oyunda, Kurtuluş Şakirağaoğlu, Ahmet Teoman Gülen, Ahmet Erkut, Miraç Aronat Erbil, Rengin Samurçay, Ötüken Hürmüzlü, Serkan Özay, Taylan Kırıcı, Hüseyin Şen, Halis Işık, Saliha Elvan Özkanlı, Sevinç Koçak Yıldız, Gökçen Eroğlu, Özgür Ertem, Bülent Yıldız, Onur Uysal, Birol Tezcan, Hülya Yıldız, Furkan Çelebi, Gamze Özlem Tezbaşaran, Efe Çetinel ve Ufuk İlgen rol alıyor.
“Kurban adlı oyun tam bir Anadolu Tragedyası örneği olup, kadın sorunu ekseninde bir insanlık dramını evrensel bir tema haline getirmiştir. Bu çok yönlü insan manzarası bağrında tarihin çağlarını bir arada yaşatan ve cemaat tarzında varoluş ile bireyin özgürleşmesi arasındaki geçit noktasında bulunan Anadolu toprağının çerçevesine tam olarak oturmaktadır.”

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1274
favori
like
share
ozcanser Tarih: 09.07.2010 12:49
tesekkurler