1.Tümörlerin konak canlı üzerindeki etkileri;Benign Tümörler;İç ve dış boşluklara doğru gelişen veya önemli fonksiyonu bulunmayan dokularda gelişen benign tümörler genelikle hastaya fazla zararlı olmazlar. Bazı hallerde ise tehlikeli olabilir.

Yerlesme yeri nedeniyle; Kafatası içinde gelişen tümör büyürken çevredeki dokuları iter. Beyin ve beyincik fonksiyonyapamaz duruma gelir. Koledok kanalında bir taş ampulla vateriyi tıkayarak safra pasajını engeller.Komplikasyonları nedeniyle;Benign tümörde ülserasyon ve enfeksiyon olabilir. Aşırı hormon salgısı olabilir.b.Malign Tümörler;Bunlar yukarda sayılan etkiler yanı sıra metastaz ile de zarar verirler. Malign tümörlerin sistemik olarak etkileri hematolojik,aşırı kiol kaybı,paraendokrin sendrom gibi olabilir.Bazı tümörler köken aldıkları hücrede görülmeyen ektopik hormon salgılaması gösterebilir.Bu para endokrin sendrom olarak bilinir.

2.Konak canlının tümör üzerine etkisi;Tümör gelişmesiüzerinde etkili olan faktörleri başlıca 2 grupta toplayabiliriz.Hormonal etki; Meme kanseri gelişmesi gebelik sonrası hızlanır. Buna karşılık ooferektomi, sürrenalektomi ve hipofizektomi kanserin gelişmesini inhibe eder. Yine uterus myomlarında menapozdan sonra yavaş büyüme olur.İmmunolojik etki; Malign tümörlü hastalarda immünitenin kırıldığı tümör gelişiminin hızlandığı ayrıca ımmunsuprasif tedavi görenlerde tümör sıklığının artması gibi olaylar buna örnektir.


alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 465
favori
like
share