çocuklarda larenjit - larenjit nedir - larenjit tedavisiLarenks organı ağız arka kısımda bulunur. Onun iltihabına da Larenjit (Larengitis) denilir. Birçok sebebi vardır. Sebebine göre tedavi yaklaşımı belirlemek gerekmektedir. Bu nedenle birşey olmaz deyip ve daha sonra geri dönülmez durumlara sebebiyet verilmektedir. Çocuklarda arada sırada öksürük normaldir.

Çünkü yutmayı bilinçli olarak yapamazlar. Boğaza biriken gıda artıkları ve ağız salyaları boğazda gıcık yapar ve çocuk öksüsrür. Bu şekilde de boğazını temizlemiş olmaktadır.

Larenjit denmesi için boğaz bölgesi görülür ve sebebibi bilinmeyen bir sebepten dolayı normal değilse, duruma göre bir tedavi şekli belirlenmeli. Çocukların ağlamasına engel olunmamalıdır. Ancak aşırı ise mutlaka bir sebebi vardır.

Terlemesi havalar nedeniyle normaldir. Ancak kemik hastalığında (Raşitizm) fazla olmaktadır. Bu nedenle bu hastalık var mı yokmu diye kontrol edilmelidir. Bütün bu duruma sebebiyet veren niye siz olaysınız ki. Kendi bağrınızdan olan bebeğinize geceli gündüzlü koşturuyorsunuzdur.

Kendinizi suçlamayın. Bunun yerine çocuk bakımı ile ilgili ebelerden yardım alın. Zaten evinize gelip sizlere bu konuda yardımcı olmalaı gerekiyor.

Dr. Ali Özgür

alıntı

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 994
favori
like
share