Öğretmenler işitme azlığını fark etmeyebiliyor

Seslenildiğinde çocuğun birkaç defa tekrarlatması, derslerdeki başarısının azalması, evde televizyonun sesini çok açarak yakından izlemesi, işitmesiyle ilgili bir sorun olduğunu ortaya koyuyor.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tamer Haliloğlu, okul çağı çocuklarda işitme sorunlarına karşı duyarlı olunması gerektiğini belirtti.

Haliloğlu, "Özellikle televizyonu yakından izleyen çocuklar öncelikle göz hekimlerine başvuruyor. Bu da televizyonu yakından izlemenin ana nedeni olabilecek işitme azlıklarının gözden kaçmasına yol açabiliyor" dedi.

Op. Dr. Tamer Haliloğlu, orta kulakta sıvı toplanmasının çocuklarda sık görüldüğünü anlattı:

"Sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren, genellikle burun tıkanıklığı sorunu yaşayan ya da uyku sırasında ağzı açık uyuyan belki de horlayan çocuklarda orta kulakta sıvı toplanması son derece sık karşılaşılan bir durumdur.

Orta kulakta sıvı toplanması, yani tıptaki ismiyle 'seroz otit' hastalığı çocuklarda oldukça sık görülür. Çocuklarda kulak ile geniz arasındaki mesafenin kısa oluşu ve anatomik olarak geniz eti büyüklüğü, sık geçirilen enfeksiyonlar, alerjik yapı bu hastalığın küçük yaşlarda daha sık görülmesinin nedenleri arasında yer almaktadır.

Hastalığın erken evrelerinde çocukta hafif bir işitme kaybı başlar. Burun tıkanıklığı belirtileri, ağız açık uyuma, televizyonun sesini çok açarak yada yakından izleme, derslerde öğretmenin söylediklerini duyamama, sürekli burun akıntısı gibi yakınmalar olur.

Aileler bu yakınmaları her zaman algılayamamaktadır. Pek çok zaman okul öğretmenleri tarafından işitme azlığı fark edilmektedir.

Orta kulakta sıvı birikmesi erken dönemde yakalandığında nedene yönelik tedavi ile düzeltilebilen bir durumdur. Tedavi edilmeyen gecikilmiş durumlarda geçirilen sık orta kulak enfeksiyonlarına bağlı ve kulak zarındaki negatif basınç ve çökme nedeniyle kalıcı işitme bozuklukları ortaya çıkabilir."

Çocuktaki yakınmalara dikkat!

Op. Dr. Tamer Haliloğlu, çocuğun arkadaşları ile ilişkilerinin bozulması, derslerdeki başarısının düşmesi, huzursuzluk, denge bozukluğu gibi yakınmalar görüldüğünü de açıkladı:

"KBB uzmanı hastalık var ise buna neyin neden olduğunu araştıracak ve nedene yönelik tedavi uygulayacaktır. Orta kulakta sıvı toplanması nedeniyle kulak zarına yerleştirilen havalanma tüpü ameliyatları sık yapılan ve işitmeyi düzelten bir operasyondur.

Yerleştirilen tüp 6 ay gibi bir süre sonunda sıklıkla kendiliğinden çıkmaktadır. İleride kalıcı bir işitme bozukluğuna yol açmamak ve özellikle bilgi topladığı eğitim yıllarında çocuklarımızı yaşıtlarından geri bırakmamak için işitme konusunda uyanık olmalı ve geç kalmadan doktora başvurmalıyız."alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 348
favori
like
share