Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hamdi Memişoğlu,
yaz aylarında giyilen lastik tabanlı ayakkabıların havalanmayı önlediği için mantara neden olduğunu bildirdi.

Memişoğlu yaptığı açıklamada, yaz mevsiminde mantar hastalığının daha sık yaşandığını, bunda, ayağın nemli kalmasına neden olan lastik tabanlı ayakkabıların önemli rolü olduğunu söyledi.

Mantar rahatsızlığının en fazla karşılaşılan deri hastalığı olduğunu anımsatan Memişoğlu, hastalığın oluşmaması için bazı önlemler alınması gerektiğini ifade etti. Memişoğlu, şunları söyledi.

''Mantar hastalığının ortaya çıkmasında ve gelişmesinde en önemli neden, lastik ve sentetik ayakkabıların tercih edilmesidir. Bu nedenle ayakkabı seçimi yapılırken, şıklıktan çok ayaklarının sağlığı düşünülerek, ayağa nefes aldıracak havalandırmalı ayakkabılar tercih
edilmeli. Aksi taktirde havasız kalan ayakta bakteriyel enfeksiyonlar ortaya çıkar.''

AYAKLARI ISLAK BIRAKMAYIN

Memişoğlu, yaz aylarında deniz, havuz ya da daha sık duş alınması nedeniyle ayakların uzun süre ıslak kaldığını belirterek, şöyle konuştu:

''Ayak kuruluğuna dikkat edilmeli, uzun süre ıslak veya nemli kalmamalıdır. Banyo ve yüzmeden sonra tüm vücutla birlikte ayaklar da iyice kurulanmalıdır.

Ayrıca, ayaklarında mantar hastalığı olan hastalar, ayrı bir ayak havlusu kullanmalı ve havluyu ayakların dışında vücudunun başka bir bölgesinde kullanmamalıdır. Çünkü mantar bulaşıcı bir hastalıktır.''

MANTAR TEDAVİSİ AKSATILMAMALI

Memişoğlu, mantar tedavisinin aksatılmaması gerektiğini
belirterek, tedavinin ortalama 6 hafta sürdüğünü ve hastanın bu süreç içerisinde düzenli şekilde tedavisine devam etmesi gerektiğini söyledi.

Memişoğlu, hastanın, düzenli doktora gitmemesi durumunda, mantarın çoğalacağını vurgulayarak, ''hastalık tedavi edilmezse bakteriyel
enfeksiyonlar artarak, ağrılı bir şişmeye ve ayak üzerinde kabarcıkların olmasına neden olur'' diye konuştu.alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 333
favori
like
share
VULKAN Tarih: 11.11.2009 20:06
Bilgiler için teşekkürler