domuz gribi - prematüre bebeklerde domuz gribi - H1N1 virüsü

rematüre ailelerine destek vermekte olan El Bebek Gül Bebek Derneği kurucu üyelerinden Yenidoğan ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr.Gülnihal Şarman
H1N1 enfeksiyonunun prematüreler için risklerini açıkladı

‘Öncelikle son günlerde yaşanılan tedirginlik doğal karşılanmalı. Salgın yeni başladı ve henüz seyrini tam bilemiyoruz. Konu o kadar gün be gün değişiyor ki biz hekimler de bilgileri günlük olarak yakından takip ediyoruz. Veriler sık sık güncelleniyor. Türkiye’deki seyri de sıkı takip etmek gerekiyor. Peşin ve kesin kararlar almaktansa ortaya çıkan vaka sayılarına ve hastalığın seyrine göre davranmalıyız. Aşılanma kararını da böyle almalıyız. Yaşanan beklenmedik bir talihsiz ölüm fikrimizi değiştirebilir.
H1N1 virüsü prematüre bebekler için daha mı tehlikeli?

Domuz gribi enfeksiyonları alışkın olduğumuz mevsimsel griplere göre daha değişik seyrediyor. Birçok kişi sıradan grip gibi hastalanıp enfeksiyonu evinde dinlenerek atlatıyor. Ancak özellikle genç ve çocuklarda virüs hızla akciğerlere yayılıyor ve umulmadık hızda ölüme kadar ilerliyor. Hastalığın korkulan yanı da bu.
Salgını Nisan ayından beri yaşamakta olan ABD’de çocuk yaşlarda hastaneye yatma oranı 1:20.000. H1N1 ‘e bağlı hastaneye yatışların % 20’si 0-4 yaş gurubu çocuklar, % 25’i 5-18 yaş gurubu çocuklar. Yani hastaneye yatışların neredeyse yarısı 18 yaş altındakiler. H1N1 virüsünden ölümlerin % 17’si 0-18 yaş gurubu çocuklar.
Hastalığın en ağır şekli hızlı ilerleyen alt solunum yolu enfeksiyonları, yani ağır seyreden pnömoniler. Solunum sıkıntısı, morarma(oksijen yetersizliği), göğüs ağrısı bu gribin tehlike sinyalleri. Özellikle 1500 gram ve 32 haftanın altında doğan prematüre bebekler eve çıktıktan sonra viral üst ve alt solunum yolları enfeksiyonları kaparlarsa hastalığı çok ağır geçirebilirler. Ventilatör (solunum makinesi) tedavisi görmüş bebekler özellikle risklidirler. Kış aylarında hastaneye yatırılan bebeklerin 2/3’si o kış taburcu olmuş prematürelerdir. Prematüre bebekleri olan aileler son derece dikkatli olmalılar. Bebek hastalanırsa tekrar günlerce hastanede kalabilir, iyileşme sürecine giren akciğer durumu tekrar bozulabilir, tekrar solunum makinesine bağlanabilir hatta solunum yetmezliğinden ölebilir, yaşarsa da astım hastası olabilir.

Hangi prematüre bebekler daha riskliler?

Bu kış sezonunda taburcu olan prematüre bebeklerden özellikle 1 haftadan uzun süre solunum makinesinde kalanlar, haftalarca oksijen gereksinimi devam etmiş olanlar, eve oksijenle çıkanlar, ailesinde astım hikayesi olanlar, yuvaya veya okula giden kardeşi olanlar büyük risk taşımaktalar.
Bugüne kadar hastaneye yatırılmış çocuk H1N1 vakalarında da altta yatan risk faktörleri olarak astım, kronik akciğer hastalığı ve nörolojik hastalıklar belirlenmiştir.

Prematüre bebeklerin H1N1 gribi sezonunda risklerini artıran faktörler neler?

RSV enfeksiyonu ve alınması gereken önlemler: Büyük çocuk ve erişkinlerde nezle nedeni olan respiratuvar sinsityal virüs prematüre bebeklerde ilerleyici alt solunum yolu hastalığına neden olmaktadır. Bu sene (her sene olduğu gibi) bu virüs de ne yazık ki H1N1 salgını yaşadığımız aylara denk düşecek. Prematüre bebekler için korkulu rüya olan bu virüs her sene Kasım Mart aylarında kendini gösterir. Belirtileri aynen H1N1 Gribinin ilerleyici şekli gibidir. Pahalı da olsa SGK tarafından ödenen ve her ay 1 kere olmak üzere yapılan bir aşı ile prematüre bebekler korunabiliyor. Bu kış hastaneden taburcu olan 32 haftadan erken doğmuş prematüre bebeklere RSV aşısı yapılmalıdır. Prematüre bebek anne-babaları bebeklerini iyi tanıyan hekimlerine danışmalıdırlar.


Prematüre bebekler ve evdeki kardeşler: H1N1 virüsü 0-18 yaş gurubunu hedeflemiş görünüyor. Kardeşler de bu yaş gurubunda olduklarından evdeki yeni taburcu olmuş prematüre kardeşe kolaylıkla virüsü taşıyabilirler. Kardeşe YAŞINA UYGUN BİR DİLDE prematüre kardeşine nasıl yanaşacağı anlatılmalıdır:
• Öpmeme
• Okul dönüşünde elini yıkama
• Boğaza gargara, burnu serum fizyolojikle yıkama
• Kardeş hasta olursa: yanaşmama, mümkünse uzaklaştırma, maske takma, başka odada bakma
• Kardeş sık hastalanıyorsa ve 3 yaştan küçükse yuvaya bir süre yollamama
• H1N1 gribi aşısını yaptırma
• Kardeşin aşılarını yaptırmk veya çocuk doktoruyla kontrol etme: Özellikle 10 yaşın üzerindeki kardeşlerin karma aşısını olmaları gerekir. Karma aşısındaki boğmaca aşısının tekrarlanmış olması son derece önemlidir.

Prematüre bebeğe H1N1 aşısı yapılmalı mı?

• H1N1 aşısı 6 aydan küçük bebeklere önerilmemektedir
• Evde 6 aydan küçük prematüre bebek varsa evdeki diğer kişiler aşılanmalıdır (aşı geldiğinde)
• 6 aydan büyük ancak akciğer sorunları devam eden prematüreler H1N1 aşısını olmalıdır


Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 564
favori
like
share