1920 - 1929

Altına Hücum

The Gold Rush
Tür : Western / Komedi / Romantik
Yönetmen : Charles Chaplin
Senaryo : Charles Chaplin
Görüntü Yönetmeni : Roland Totheroh
Müzik : Charles Chaplin
Yapım : 1925, ABD , 96 dk.

Oyuncular

Charles Chaplin (Yalnız Madenci) , Mack Swain (Big Jim McKay) , Tom Murray (Black Larsen) , Georgia Hale (Georgia)

Altına Hücum döneminde Amerika’da geçen film, Alaska’da kendi başına altın arayan bir adamın hikayesini anlatıyor.

Burada birçok farklı karakterle tanışıp macera yaşayan madenci, sonunda Georgia isimli kıza aşık olunca aslında uzun süredir gerçekte aradığı şeyi buluyor.

Charlie Chaplin’in en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilen The Gold Rush, gerek efektleri, gerekse mizahi yapısının sağlamlığıyla Amerikan Film Enstitüsü’nün de aralarında bulunduğu birçok listede en iyi filmler arasında yer alıyor.

Charles Chaplin Biyografi


Caz Şarkıcısı

The Jazz SingerTür : Dram / Müzikal / Romantik
Yönetmen : Alan Crosland
Senaryo : Samson Raphaelson , Alfred A. Cohn
Görüntü Yönetmeni : Hal Mohr
Müzik : Louis Silvers
Yapım : 1927, ABD , 88 dk.

Oyuncular

Al Jolson [COLOR=#dee2e3](Jakie Rabinowitz (Jack Robin)) , May McAvoy [COLOR=#dee2e3](Mary Dale) , Warner Oland [COLOR=#dee2e3](Cantor Rabinowitz) , Eugenie Besserer [COLOR=#dee2e3](Sara Rabinowitz)

Kantor olan Rabinowitz, oğlu Jackie'nin aile geleneğini taşımadığı ve buna önem vermediği için çok üzgün ve endişelidir. Beş nesildir ailenin erkekleri sinagogda kantor olmuştur; ama Jackie daha çok jazz ve ragtime müziğe ilgi duymaktadır. Bir gün evdeki şiddetli yaşanan kavgada Jackie evi terk eder.

Birkaç yıl geçtikten sonra kendini Jack Robin diye tanımlayan Jackie'nin, tanınmış bir sahne oyuncusu Mary Dale tarafından eline bir fırsat geçer. Ancak Jackie; ailesi, kariyeri ve Mary ile olan ilişkisi arasında zor bir karar vermek zorundadır.

The Jazz Singer tarihteki ilk sesli filmdir; aynı zamanda oscara da aday olmuştur.


Endülüs Köpeği

Un chien andalouTür : Fantastik / Deneysel / Kısa Film
Yönetmen : Luis Bunuel
Senaryo : Luis Bunuel , Salvador Dalí
Görüntü Yönetmeni : Albert Duverger
Yapım : 1929, Fransa , 17 dk.

Oyuncular

Luis Bunuel , Salvador Dalí , Simone Mareuil [COLOR=#dee2e3](Genç Kız) , Pierre Batcheff [COLOR=#dee2e3](Adam) , Fano Messan

Genç Bunuel ve genç Dali, her zamankinden daha gerçeküstücü bir anlayışla, beyazperdeye unutulmaz kareler kazandırdılar. Öncelikle ay ve bulut görüntüsünü takip eden göz kesme sahnesi -geliyor akla.

Sinemacılar burada saf düşsel ve sinemasal anlatımı bozan yapılarıyla dönemin sinema seyircilerini dumura uğrattılar. Sadece sinema dünyasına değil, sanat dünyasına da bomba gibi düştü kısa film.

HäxanTür : Belgesel / Korku
Yönetmen : Benjamin Christensen
Senaryo : Benjamin Christensen
Görüntü Yönetmeni : Johan Ankerstjerne
Müzik : Matti Bye
Yapım : 1922, Danimarka / İsveç , 104 dk.

Oyuncular

Maren Pedersen (Cadı) , Clara Pontoppidan (Nun) , Elith Pio (Cadı Yargıcı) , Oscar Stribolt (Doktor)

Danimarka-İsveç ortak yapımı anlamı Cadılar olan Häxan, çağlar boyunca cadılığı anlatan ilgi çekici bir belgesel.

Yapıldığı yıla kadar yaşanmış olan büyücülük ve cadılık hikayelerini zaman zaman slaytlarla zaman zamansa yaşanmış olayları canlandırarak anlatıyor.

The Mark of ZorroTür : Macera
Yönetmen : Fred Niblo
Senaryo : Johnston McCulley
Görüntü Yönetmeni : William McGann , Harry Thorpe
Müzik : William P. Perry
Yapım : 1920, ABD , 90 dk

Oyuncular

Douglas Fairbanks (Don Diego Vega/Señor Zorro) , Noah Beery (Çavuş Pedro Gonzales) , Marguerite De La Motte (Lolita Pulido) , Charles Hill Mailes (Don Carlos Pulido) , Claire McDowell (Dona Catalina Pulido) , Robert McKim (Yüzbaşı Juan Ramon) , George Periolat (Vali Alvarado)

MetropolisTür : Dram / Bilim Kurgu
Yönetmen : Fritz Lang
Senaryo : Fritz Lang , Thea von Harbou (Kitap)
Görüntü Yönetmeni : Karl Freund , Günther Rittau
Müzik : Gottfried Huppertz
Yapım : 1927, Almanya , 153 dk.

Oyuncular

Alfred Abel (Johhan Fredersen) , Gustav Fröhlich (Freder Fredersen) , Brigitte Helm (Maria/Robot Futura) , Rudolf Klein-Rogge (C.A. Rotwang) , Fritz Rasp (Slim) , Theodor Loos (Josaphat) , Heinrich George (Grot)

Metropolis, sadece döneminin değil, tüm zamanların en üstün bilim kurgu yapıtlarından biridir. Endüstrileşme çağının etkisini hissettirdiği bir dönemde, Lang'ın gelecek tasarımı da bundan payını alır. İnsanlar ikiye ayrılmıştır. Yeraltında makinelerle birlikte yaşayan sınıf ve yukarıda daha konforlu bir yaşam süren yönetici sınıf. Lang, bölünmüş toplumsal yapıyı, insanı bir aşktan yola çıkarak, uzlaştırmaya çalışır.

Dönemine göre mükemmel sayılabilecek bir şehir tasarımı vardır filmde ve kendisinden sonra gelen bütün bilim kurgu filmlerini etkilemiştir.

Özellikle, filmin genel atmosferinden uzak, naif sonuyla eleştiriler almış olsa da, bu durum kesinlikle filme gölge düşürmez. Bilim kurgu sinemasının, bilimsel yönünün en büyük keşiflerinden biridir.

Operadaki Hayalet

The Phantom of the OperaTür : Korku / Dram
Yönetmen : Rupert Julian
Senaryo : Gaston Leroux (Kitap)
Görüntü Yönetmeni : Milton Bridenbecker , Virgil Miller , Charles Van Enger
Yapım : 1925, ABD , 107 dk

Oyuncular

Lon Chaney [COLOR=#dee2e3](Hayalet) , Mary Philbin [COLOR=#dee2e3](Christine) , Norman Kerry [COLOR=#dee2e3](Vicomte Raoul de Chagny) , Arthur Edmund Carewe [COLOR=#dee2e3](Ledoux) , Gibson Gowland [COLOR=#dee2e3](Simon Buquet)

Paris Operası’nın başrol oyuncusu Carlotta bir hayaletin onu işi Christine adlı koro elemanına bırakması için tehdit ettiğini iddia ederek işi bırakır. Operadakiler buna inanmazken, Christine yüzünü maske ardına saklayan bu gizemli kişiyle tanışmıştır bile.

Operanın yönetmeni Raoul ile birlikte olan Christine, hayaletin isteği üzerine ondan ayrılır. Hayalet ile sık sık yeraltında buluşan Christine, bu küçük sırrı tüm operadan saklarken, onu keşfetmeye başlamıştır.

Sessiz olarak çekilen film, Gaston Leroux’un romanından uyarlanmış ve o yıllarda oldukça ses getirmişti.

Yumurcak

The Kid
Tür : Komedi / Dram / Aile
Yönetmen : Charles Chaplin
Senaryo : Charles Chaplin
Görüntü Yönetmeni : Roland Totheroh
Yapım : 1921, ABD , 68 dk.

Oyuncular

Charles Chaplin (Berduş) , Carl Miller (Adam) , Edna Purviance (Anne) , Jackie Coogan (Çocuk)

Çocuğunun babası tarafından terk edilen Edna, çocuğu yetiştiremeyeceğini düşünüp, onu sokağa bırakır. Ona rastlayan Charlie, dayanamayıp bebeği yanına alır. Küçük bebeğin annesi pişman olup geri dönse de bebeğini bulamaz.

Beş yıl boyunca küçük Jack ve Charlie, birlikte mutlu bir şekilde yaşamaktadır. Bir gün Jack hastalanır ve gelen doktor çocuğun Charlie’nin çocuğu olmadığını anlayınca Jack’i Charlie’den ayırırlar. Charlie Jack’i bulur ve birlikte kaçıp bir motele sığınırlar. Bu arada Jack’in annesi Edna ünlü bir yıldız olmuştur ve her yerde Jack’i aramaktadır. En sonunda Jack’e kavuşur ve Charlie de onlarla birlikte mutlu bir hayata adım atar.

Siyah beyaz ve sessiz olan bu yapımın konusu aslında bir dram gibi gözükse de, film Charlie Chaplin’in tarzıyla tam bir komedi filmi olmayı başarmış.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 478
favori
like
share