Hollanda’daki Sağlık ve Çevre Enstitüsünden Dr. Caroline Roduit ve ekibi 8 yıl boyunca Hollanda’da Mayıs 1996 ile Aralık 1997’de dünyaya gelen 247’si (yüzde 85) sezaryenle doğmuş 2 bin 917 çocuğun sağlık durumunu araştırdı.

Bu çocuklardan yüzde 124’ünün 8 yaşından itibaren astıma yakalandığını gören bilim adamları sezaryenle doğan çocukların astıma yakalanma riskinin daha fazla olduğu sonucuna vardı.

Araştırmacılar anne ya da babası alerjik bünyeye sahip çocukların astım riskinin iki kat bu riskin anne ve babası da alerjik olanlarda üç kat arttığına dikkati çekiler.

Thorax adlı dergide yayımlanan araştırmanın çocuğun astıma yakalanmasında kalıtsal ve çevresel etkenlerin birleşmesinin önemini gösterdiğini belirten bilim adamları sezaryen oranının artmasının tıbbı gereklilik olmadan kısmen annelerin talebinden kaynaklandığını ifade ettiler.

Son yıllarda özellikle gelişmiş ülkelerde astıma yakalanan çocukların sayısı arttı. Sezaryenle doğum oranı da gelişmiş ülkelerin çoğunda artış gösterdi. Sezaryenle doğum oranı 1970’lerde yüzde 5 iken bazı yerlerde 2000’de yüzde 30’un üzerine çıktı.


alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 368
favori
like
share