Atatürk Üniversitesi'nde (AÜ) bir grup bilim adamı tarafından yapılan çalışmada taş ve ağaçlarda oluşan likenlerin (yosun) ülser tedavisinde olumlu sonuç verdiği belirlendi.

AÜ Tıbbi ve Aromatik Bitki ve İlaç Araştırma Merkezi Müdürü ve Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Aslan AA muhabirine yaptığı açıklamada biyokimya farmakoloji sistematik botanik ve biyoloji bölümlerinden oluşturulan 10 kişilik bilim adamı ekibinin "Bazı liken türlerinin antienflomatör etkilerinin araştırılması" isimli çalışmada halk arasında yosun olarak bilinen likenlerin ülser tedavisinde olumlu sonuç verdiğini tespit ettiklerini bildirdi.

Likenlerin iki farklı türünde yaptıkları çalışmaların olumlu sonuç verdiğinin altını çizen Aslan şunları kaydetti:

"3 yıl önce başladığımız çalışmalar kapsamında önce farelerde ülser oluşturduk. Hayvanlara değişik maddeler vererek ülser oluşmasını sağladık. Ardından bu liken ekstrelerini çeşitli dozda hayvanlara yedirdik ya da enjeksiyon yoluyla verdik. Daha sonra bu hayvanlarda ülser tamamen iyileştiğini belirledik. Bu bilim dünyasında bir ilk niteliği taşımaktadır. Çalışmamız makale olarak da uluslararası dergilerde yayımlandı."

Doç. Dr. Aslan artık tek arzularının yaptıkları çalışma için patentin alınmasını sağlamak olduğunu söyledi.alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 352
favori
like
share