İnsülinin Alzheimer hastalığı ile mücadelenin anahtarı olabileceği öne sürüldü.Yapılan araştırmada kandaki şeker oranını düzenleyen hormonun (insulin) Alzheimer hastalığının neden olduğu hafıza kaybını yavaşlatacağı ya da önleyebileceği ortaya çıktı.

Diyabet ilaçlarının beyin üzerindeki etkilerini inceleyen araştırmacılar bu ilaçların hafızanın formasyonundan sorumlu hücreleri koruduğunu bildirdi.

Alzheimere şeker hastalığının bir türünün sebep olabileceğini belirten uzmanlar yeni buluşun Alzheimer hastalığının tedavisinde büyük umut olduğunu belirtiyor.


Alzheimere karşı insülin İnsulinin Alzhemeir hastalarının beynine etki eden toksik proteinlerin sebebiyet verdiği hafıza kaybını yavaşlatabileceği ya da durdurabileceği hakkındaki bu son araştırma ünlü bilim dergisi ‘Proceedings of the National Academy of Sciences' yayındı.

Türkiye'deki son çalışmalar 500 bin Alzheiemer hastası olduğunu ortaya koyarken bu sayının yaşlı nüfusun artışıyla birlikte 2050 yılına kadar 3 milyona ulaşmasının beklendiği belirtildi.alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 394
favori
like
share