Tepeli Arı Şahini - Tepeli Arı Şahini Hakkında - Tepeli Arı Şahini Özellikleri

Tepeli arı şahini (Pernis ptilorhynchus), atmacagiller (Accipitridae) familyasından bir çaylak türü.
Kartallar, çaylaklar ve tavşan tazıları gibi gündüzcül bir kuştur. Adına rağmen şahinlerle değil, çaylaklarla akrabadır. "Doğu arı şahini" olarak da bilinir. Adına rağmen şahinlerle değil, çaylaklarla akrabadır.Özellikleri

Tepeli arı şahinleri, koruluklarda, baharları çiftleşme dönemleri kanat çırpışları haricinde görülmeyecek yerlerde bulunurlar. Erkekler bu dönemde bölgelerini korurlar.
Bayağı arı şahinlerinden iridir. Küçük kafalı, uzun boyunlu ve süzülmeye elverişli şekilde düz kanatlıdır. Uzun kuyruklu ve başında kısa bir ibik bulunur. Üst tarafları kahverengi, alt kısımlar daha açıktır. Boğazında beyazımsı çigiler bulunur.
Dişi ve erkeğin tüyleri farklı, erkekler gri-mavi, dişiler kahverengi bir başa sahiptirler. Dişiler erkeklerden az miktarda iri ve koyu renklidir. Erkek üzerinde byeaz bir bant bulunan siyah kuyruklu, bayağı arı şahininin dişisine benzerdir.
Diğer arı şahinleri gibi besinleri, eşek arıları ve larvalarıdır.

Dağılımları

Asya'dan orta Sibirya'ya ve doğu Japonya'ya kadar olan bölgelerde bulunur. Yazları Sibirya'ya, kışları Asya'nın güney batı ılıman yerlerine göç ederler.

[url]http://www.main-board.com/hayvan-resimleri/289703-tepeli-ari-sahini.html[/url]

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 477
favori
like
share