Gripken araba kullanmanın iki kadeh alkol aldıktan sonra direksiyon başına geçmek kadar tehlikeli olduğu bildirildi. Gripken araba kullanmanın iki kadeh alkol aldıktan sonra direksiyon başına geçmek kadar tehlikeli olduğu bildirildi.

Daily Telegraph’da yayımlanan habere göre İngiltere’de simulatör kullanılarak yapılan araştırma ağır soğuk algınlığı veya grip geçirirken araba kullananların tepki gösterme yeteneğinin sağlıklı sürücülere oranla yüzde 10 daha az olduğu belirlendi.

Bu durumun saatte 60 kilometre hızla giden bir hasta sürücünün fren yapmadan önce fazladan 2 metre daha gitmesine yol açtığı gözlendi. Araştırmada gripliyken sürücülerin yoldaki tehlikeleri de daha az algıladıkları belirtildi. Araştırmada grip veya soğuk algınlığı geçiren 60 sürücünün tepki süreleri 50 sağlıklı sürücününkiyle mukayese edildi.

Kraliyet Kazaların Önlenmesi Derneğinden Jo Stagg "Seyahatinizi yapabilecek kadar iyi değilseniz hem kendinizi hem de diğer insanları riske atıyor olabilirsiniz. Hastalığın tepkileri yavaşlatarak gözlem ve doğru karar verme yeteneğini azaltarak sürüş yeteneğini zayıflattığını biliyoruz" dedi.

Stagg bazı grip ilaçlarının uyku getirdiğini hatırlatarak sürücülere bu konuda da uyarıda bulundu.

Avustralya Bilimler Akademisinin deneyleri de iki kadeh alkolün tepki gösterme süresini yüzde 10 azalttığını saptamıştı.alıntı

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 285
favori
like
share