Los Angeles'da California Üniversitesi'nde görevli bilim adamlarının yaptığı araştırmada kadınlardan doğumdan önce ilk görüşmede alınan kan örneklerinin incelendiği kadınlara hamilelik planlayıp planlamadıklarının sorulduğu ve hamile kalmalarının ne kadar süre aldığının izlendiği belirtildi.

Kadınların kanlarındaki PFClerin oranının mililitrede 6.4 nanogramla 106.4 nanogram arasında değiştiği saptanırken kadınlar bu oranlara göre 4 gruba ayrıldı. Araştırma kanlarında düşük seviyede PFC bulunan kadınların doğurganlığının kanlarında yüksek seviyede bu kimyasallardan bulunanlara göre daha yüksek olduğunu gösterdi.

Araştırmacılardan doktor Chunyuan Fei konuyla ilgili olarak daha önce yapılan araştırmaların PFClerin bebeğin rahimde büyümesini engelleyebileceğini gösterdiğini hatırlatarak kanlarında yüksek seviyede PFCler bulunan kadınlarda adet düzensizliklerine daha fazla rastlandığını da kaydetti.

Isıya dayanaklı su ve yağı emmeme özelliğine sahip PFClerin yüksek seviyelerinin hayvanlarda organ hasarıyla bağlantısı olduğu ve vücutta uzun süre kalabildiği biliniyor.


alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 312
favori
like
share