Kanada’nın Quebec kentindeki Laval üniversitesinde yapılan araştırmaya göre düşünmenin yarattığı stres çok yemeye yol açıyor. Araştırmada 14 öğrencinin kendilerine verilen 3 ödevi yerine getirdikten sonra gıda tüketimleri ölçüldü.
Fazla düşünmek şişmanlatıyor...

Öğrencilerden ilk ödev olarak oturarak rahatlamaları istendi. İkinci ödevde bir metni okumaları ve sonra özetlemeleri istenen öğrencilerden son ödevlerinde bilgisayarda hafıza ve dikkat gerektiren testleri yapmaları istendi. 45 dakika süren her faaliyetten sonra öğrenciler açık büfeye davet edildi.

Zihinsel faaliyetlerde daha az enerji harcanmasına rağmen yapılan ölçümlerde öğrencilerin okuma ve özet çıkarmadan sonra 203’ten fazla bilgisayar testlerinden sonra da 253’ten fazla kalori aldıkları tespit edildi. Oturarak rahatlama ödevindeki kalori alımının ise diğerlerine göre az olduğu belirlendi.

Ödevlerden önce ve sonra ve ödev sırasında öğrencilerden alınan kan örnekleri de zihinsel çalışmanın glikoz ve insülin seviyelerinde büyük dalgalanmalara yol açtığını ortaya koydu.

Araştırmanın baş yazarlarından Jean-Philippe Chaput bu dalgalanmaların zihinsel çalışma stresinin ya da glikoz yakma sırasındaki biyolojik adaptasyonun sonucu olabileceğini belirtti.

Chaput vücudun bu dalgalanmalara beynin kullandığı tek yakıt olan glikoz dengesini yeniden sağlamak amacıyla acıkmakla tepki verdiğini kaydetti.


alıntı

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 308
favori
like
share