Doğum yapan kadınlarda % 10-15 arasında görülmektedir. Mutsuzluk ağlamaya hazır bir görünüm gelecek için umutsuzluk karamsarlık kendini anne olarak yeterli görememe iştahta azalma duygusal durumda neşesizlik sinirlilik şeklinde aniden değişmelerin olması dikkatini bir konuşma ya da konuya odaklayamama kendini geçmiş ya da bugün için suçlama unutkanlık yorgunluk cinsel isteksizlik başka bir vücutsal hastalığı olduğu şeklinde "hipokondriyak" düşüncelerintihar düşünceleri bulunabilmektedir.

Doğum öncesinden doğumdan bir yıl sonrasına dek olan dönemde kadınların % 15 inde görülebilen bir rahatsızlıktır. Daha önceki hamileliklerinden sonra bu şekilde bir dönem yaşayanlarda yarı yarıya risk vardır.

Hamilelikte depresyon riskinin en fazla 32 gebelik haftasında olduğu ve riskin doğum sonrasında sekizinci ayda en düşük düzeye indiği saptanmıştır. Kişilerin % 60-70 i bir yıl içinde iyileşir. Bireyler kendilerini akşamları daha kötü hissederler.

Tedavide ilaç tedavisi ile sonuç alınamazsa elektroşok tedavisi kullanılabilmektedir.

Doğum sonrası depresyonunda riski arttıran etmenler:
Sorunlu evlilikler sorunlu birliktelikler kişinin çocukluğunda ya da gençliğinde ağır sorunlar yaşaması doğumun uzun sürmesi çocuğun doğumu öncesi ve sonrasında mutluluk veren bir ortamın olmaması annenin yakın çevresinin kişiye destek olmaması adet sorunları kişinin kadınlığa bakışı algılayışı ile ilgili sorunlar önemli risk etmenleridir.
alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 380
favori
like
share