Normal gelişmekte olan bir çocuk burada değineceğimiz basamakları gereken yaşlarda tırmanarak her konudaki becerilerini ve davranışlarını
geliştirmeye başlar. Bu gelişmede görülecek aksaklıkların araştırılması gerekir.

Doğumdan sonra yaşadığı ilk 28 güne yani 4 haftaya .çocuğun "Yeni Doğan Dönemi" denir. Bu dönemde çocuk yüzükoyun uzanmışken başını bir yandan öbür yana çevirebilir. Gözlerini belli bir ışık kaynağına dikebilir. Çocuk hareket ettirildiğinde gözleri "faş bebek gözü" gibi hareket eder. Yani çocuk hareket etmesine karşın gözleri baktığı yere dikilmiş olarak kalır. Bu dönemde eline tutturulmuş' herhangi -bir nesneyi avuçlarıyla yakalayabilir. Çocuk 4 haftalık olduğunda bacaklarını dümdüz uzatabilir. Yüzükoyun yatmışken başını hafifçe kaldırabilir çevirebilir. Çevresindeki insanları seyredebilirhareketli'cisimleri az-da olsa gözleriyle izleyebilir.

Çocuk 8 haftalık olduğunda yüzüstü yatarken başım daha iyi kaldırabilmeye başlar. Hareketli cisimleri gözleriyle 180 derecelik bir açı içinde izleyebilir. Sesleri dinler çevresiyle sosyal ilişki kurabilir gülebilir. Çocuk 12 haftalık olduğunda yüzüstü yatarken başını ve göğsünü yataktan kaldırabilir. Kollarını öne doğru uzatabilirsırtüstü yatarken kollarını havaya kaldırabilir yakaladığı oyuncakları havada sallayabilir. Çocuk yatar durumdan oturur duruma geçirildiğinde başını dik tutma hareketinde biraz gecikir-. Kendini koruyucu refleks hareketler yapabilir. "Aah" "ingaah" gibi sesler çıkarabilir. Müzik dinler sosyal ilişkilerini daha da geliştirir. 16 haftalık olduğunda yüzükoyun yatarken başını ve gövdesini hemen hemen 90 derecelik bir açıyla kaldırabilir bu sırada kollarına dayanır. Sırtüstü yatarken çevresindeki nesneleri yakalar eline aldığı şeyleri ağzına götürmeye başlar. Bu davranış onun çevresini tanıma yönünden gösterdiği ilk davranış biçimidir. Bu yaşta çocuk bir yere yaslanarak dik oturmaktan çok hoşlanır. Oturur duruma geçirilirken kafasını dik tutması artık gecikmez. Ayakları üzerinde duracak gibi tutulup kaldırıldığında ayaklarıyla kendisini yukarı iter. Top gibi yuvarlak cisimleri tutabilir ama onları yuvarlamayı henüz akıl edemez. Yemek gördüğünde heyecanlanır sesli gülebilir. Eğer sosyal ilişkisinde bir kopukluk sezerse ağlar ya da huysuzlaşır.

Çocuk 28 haftalık olduğunda yattığı yerde yuvarlanabilir. Desteksiz olarak oturabilir. Oturur durumdan öne eğilerek dört ayak durumuna geçebilir. Ayakta tutulduğunda vücut ağırlığının büyük bir bölümünü taşıyabilir ve kendiliğinden sıçrar. Bir elinde tuttuğu herhangi bir cismi öteki eline geçirebilir. Topları yuvarlar kollarıyla büyükçe cisimleri kavrayabilir. Çok heceli sesler çıkarabilir. Aynaya bakmaktan hoşlanır annesiyle birlikte olmayı yeğler. Saçma sapan sesler çıkarır sanki kendi kendisiyle konuşur. Sosyal çevresinin değişen heyecanlarına uyum gösterebilir.

Çocuk 40 haftalık olduğunda kendiliğinden oturur duruma geçebilir ve desteksiz olarak dik oturabilir. Çevresindeki eşyalara tutunarak ayakta durabilmek için çabalar. Yerlerde yuvarlanır sürünür emekler. Başparmağı ve işaret parmağını kullanarak nesneleri tutar. Üstü örtülü oyuncakların üzerinden örtüyü kaldırarak onları yeniden ele geçirebilir. Başkalarının elinde bulunan nesneleri kapar.Yerdeki hafif eşyaları kaldırabilir. Kolay ve az heceli sözcükler kullanabilir. Örneğin "baba" "dede" "mama" "dada" gibi. Eliyle "gülegüle" işareti yapabilir. Adı söylendiğinde bakar.

Çocuk 1 yaşma (yani 52 haftalık) geldiğindebir eli tutulduğunda yürüyebilir. Eşyalara tutunarak da yürüyebilir. Baba mama sözcüklerine birkaç sözcük daha ekleyebilir. Giyinme sırasında vücuduna uygun biçimler vererek olayın gerçekleşmesine yardım edebilir. Topla ya da başka oyuncaklarla kolay oyunlar oynar. Çocuk 15 aylık olduğunda tek başına yürüyebilir îki kübü üst üste koyup kule yapabilir. Kutu ya da şişe içine bir şeyler sokabilir. Kalemle çizgi çizebilir. Tanıdığı eşyaların adlarını söyleyebilir. Basit emirlere uyar bazı isteklerini parmakla göstererek belirtir.

Çocuk 18 aylık olduğunda acemi ve sert hareketlerle koşabilir. Bir eli tutulduğunda basamaklardan yukarı çıkabilir tek başına küçük bir sandalyede oturabilir. Dolapları çekmeceleri ve dolu sepetleri karıştırmaktan hoşlanır . Üç kübü üst üste koyarak kule yapabilir. Kağıt üzerine yazı gibi işaretler çizebilir. Artık 10 sözcükten oluşan bir hazineye sahiptir. Resimlerden nesne ve canlıları tanıyabilir. Tek başına yiyip içebilir. Altını kirlettiğinde haber verebilir. Çocuk 24 aylık olduğunda kolayca koşabilir merdivenlerden inip çıkabilir kapıları açıp kapatabilir. Eşyaların üstüne tırmanabilir. Altı küb'd üst üste koyarak kule yapabilir. Üç sözcüklü özne sıfat ve fiil içeren cümleler kurabilir.alıntı

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 440
favori
like
share