bebeklerde uyku - uyku meleği - bebek uykusu - bebeği uyutmak - bebeklerde uyku düzeniBebeklerimizi büyütürken zorlandığımız en önemli konulardan biri olan UYKU konusunda annelerimizin yaşadığı sorunlardan yola çıkarak, Uyku Meleği, Seride Samurkaş Karaç'a şunları sorduk:

Bebeklerde uyku sorunlarının temel sebepleri nelerdir?
Uyku konusunda doğru bildiğimiz yanlışlar var mı?
0-12 ayda bebeklerin nasıl bir uyku düzenleri olmalıdır?
Uyku düzenini ne zaman oturtmaya başlayabiliriz?

* Uyku Meleği kimdir? Neden ve nasıl ortaya çıktı?

Oğlumun, hastaneden çıktığımız andan itibaren, benim evdeki kitapları okumayı akıl ettiğim 10. haftaya kadar geçen sürede her gece 19:00 – 22:30 arasında sürekli ağlaması her şeyin başlangıcı oldu. ‘Aman canım hepimizin çocuk büyüttük’. ‘Ağlar ağlar susar’. ’40 gün geçsin düzelir’. ‘Oğlun kesin kolik’. Bu cümleler beni çileden çıkarıyordu çünkü aşırı mantıklı yanım çözümü olmasa bile bu ağlamaların bir sebebi olması gerektiğini söylüyordu.

Tracy Hogg’un Baby Whisperer kitabını tamamen tesadüf üzerine alıp kütüphaneye koymuştum. Şimdi fark ediyorum ki hamileliğim ve oğlumu kucağıma aldığım ilk günlerde tamamen temel bebek bakımı konularına eğilmişim. Baby Whisperer’ı okumaya başladığımda fark ettim ki babası işten gelince oğlumuzla vakit geçirebilsin diye biyolojik ritmini göz ardı ediyormuşuz. Ne zaman ki oğlumu 18:00’de yatırmaya başladım gece ağlamalarımız kesildiği gibi gece 2:00’ye kadar kesintisiz uyuyan bir bebeğim oldu. Bana ‘Sen delisin. Bu saatte gece uykusuna mı yatar çocuk’ diyenlerin hiç birini dikkate almadım. Bizden başkası yaşamamıştı 10 hafta aynı saatte başlayan çaresizliğimizi.

Sonrasında 6. Aya kadar çok mutlu geçti. Ne var ki, 6. Ayda birçok annenin başına gelen değişim bizim başımızı da geldi ve oğlumuz geceleri çok sık uyanmaya, gündüzleri 45 dakika ve daha kısa uykular uyumaya başladı. Tabi o zamana kadar Baby Whisperer kitabını hatmetmiş biri olarak hemen uyku eğitimi vermeye başladım. Yatır kaldır’ı denedim. Uykuları nasıl uzatacağım konusunda Baby Whisperer internet sayfasındaki moderatörlerden destek almaya çalıştım. Ama olmadı. Hep gelip bir yerde takılıyordum. Mükemmeliyetçi yapım başıma gelebilecek alternatifleri nasıl çözeceğimi bilmeden ilerlememe izin vermedi. Sonunda Tracy’yi araştırmaya başladım. Öğrendim ki kısa süre önce kanserden ölmüş. O gün Tracy için ağladığımı hatırlıyorum. Bebek konusunda bir Ayşe Hemşire’den çok şey öğrenmiştim, bir de onun kitabından. Sanki tutunduğum dal kırılmıştı ama yapacak bir şey yoktu. Başladım araştırmaya Kanada, Avustralya ve Amerika. O kadar çok alternatif vardı ki! Sonunda Kim ve metodu hakkında okuduklarım beni tatmin etti ve kendisi ile bağlantıya geçtim. Ne yazık ki tatildeydi ve benim de artık dayanacak halim kalmamıştı. Araştırmaya devam edip Kanada’lı başka bir danışmanla anlaştım. Uzun bir form doldurup gönderdim ve kendisi ile bir telefon görüşmesi yaptım 30 dakikalık. Neyin neden olduğunu anlatmamıştı. Sadece ne yapacağımı yazılı göndermiş ve koşulsuz uygulamamı istemişti. İlk yaptığım bir gecede, geceleri emzirmeyi bırakmış olmamdı. Ama gerisini getiremedim. Çünkü çok keskin çizgileri vardı ve ben oğlumu o kadar ağlatamıyordum. Pes ettim. Artık eşime bir kez daha danışmanlık alacağımı söyleyemezdim de. Zaten benimle dalga geçen, beni yeterince fedakarlık yapmamakla itam edenler olmuştu yakın çevremde. Halen de ‘Seride’nin uykusuzluğa tahammülü yoktu. Bu sayede bir meslek sahibi oldu’ diyenler var.

Güvendiğim insanlar haricinde kimsenin söylediğini araştırmadan kabul etmem. Bu konuda güvendiğim Tracy’ye de soru soramıyordum. Ben de ısmarladım Kim’in kitabını ve başladım okumaya. Sonrasında yaşadığım tecrübeleri etrafımda sıkıntısı olan annelere aktarmaya başladım. Ancak bana inanıp uygulamaya çalışan annelerin deneyimleri farklı olunca tıkanıyordum ya da denemekten ne olur diye başladıkları için tam dinlemiyorlar ve sonunda vazgeçiyorlardı. Sonunda yaptığımın yanlış olduğunu düşündüm. Herkes birbirinden farklıydı. Bense herkesi bizim felsefemizin içine sokmaya çalışıyordum. İşte o andan itibaren Kim’e yazmaya ve ders vermesini istemeye başladım. Artık ümidimi kestiğim bir anda geçen sene Kim bir sertifika programı açtı. Aylar süren dersler, staj vakaları ve sayfalar dolusu sınav sorusundan sonra sertifikamı almaya hak kazandım. Sertifikamı elimde tutabilmek için de ileri seviyede programa devam ediyorum.

Aynı zamanda uluslararası bir firmada Doğu Akdeniz, Afrika ve OrtaDoğu ülkelerinden sorumlu İş Geliştirme Yöneticisi olarak çalışıyorum. Biricik oğlum 5 yaşında ve annesinin bebekleri uyutmasını ilgiyle izliyor.

Amacım, 0 – 6 yaş çocuklarında uyku düzeni bozukluklarının bir kader olmadığını ve bu konudaki vahim tablonun, tamamen geleneksel şekilde, nesillerdir gelen yanlış bilginin bir sonucu olduğunu bütün Türk annelerine aktarmaktır. Bu bağlamda gerek [url]www.uykumelegi.com[/url] üzerinden gerekse [url]www.hürriyetaile.com[/url] 'dan genel bilgiler aktarmaktayım.

* Bebeklerin uyku sorunlarının en temel sebepleri nelerdir?

Bebeklerin uyku sorunlarının en temel sebebi ‘Uykusu gelince uyur’ diye bir inancımız olması. Bu inançtan dolayı bebeklerin birbirinden farklı olduğu gerçeğinden yola çıkıp, hepsine aynı şekilde davranıp aynı sonuçları bekliyoruz. Evet uyku bir ihtiyaç ve reflekstir. Ancak uykuya dalmak öğrenilen bir davranış biçimidir.

Uyku konusunda doktorların da, psikologların da yaptıkları yönlendirmeler olabilmektedir. Bu yönlendirmeler yararlı olabildiği gibi uyku konusundaki soruna bir çözüm sunmadığı durumlar da olabilmektedir. Uyku çok detaylı bir konu. En azından bir çocuğun biyolojik ritmini anlayabilmeniz için en az 3 günlük günce incelemek gerekiyor ki bebeğin istatistiki ortalamalarda mı yoksa daha az ya da daha fazla sürede mi uykuya ihtiyacı olduğunu anlayabilelim. Yani öyle düşünüldüğü gibi basit bir konu değil. Ne zaman ki uykunun beslenme gibi üzerinde durulması gereken bir konu olduğunu kabul eder, ‘Yarın geçer. Geçmezse öbür gün geçer’ anlayışından uzaklaşırız, o zaman sorunu daha büyümeden çözer, gerek bebeğin ve gerekse ailenin daha mutlu ve sağlıklı bir ortamda büyümesini sağlayabiliriz. Tabi bütün bunları yapabilmek için öncelikle doğru bilinen yanlışları düzeltmemiz lazım.

* Uyku konusunda doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

O kadar çok ki ancak belli başlılarını sayabilirim.

‘Sen bu çocuğu gündüz uyutma, yeterince yorulması için de bahçeye çıkar bak görürsün gece nasıl uyur.’ YANLIŞ. Aşırı yorgunluk böbrek üstü bezlerinin kortizol adı verilen bir stres hormonu salgılamasına sebep olur. Bu da çocukların daha sık uyanmasına ve uyandığında iyice ayılmasına sebep olur.

‘Bebekler gibi mışıl mışıl uyudum.’ YANLIŞ. Bebeklerde yetişkinler gibi uyku döngülerinden geçerler gece boyu. Ayrıca bebekler ilk aylarda %50 uykularını REM uykusu olarak bilinen hafif uykuda geçirirler. Bu da ani ses değişimlerinden çabuk etkilenmelerine neden olur.

‘Aman canım amma abartıyorsun çocuğu koyarsın uyur.’ Her çocuk birbirinden farklıdır. Uyku pençesini kaçırdığınızda bazı çocuklar uyuyamazlar

‘Gece ağlayarak uyanıyorsa kesin acıkıyordur. Belki de sütün yetmiyordur. Sen en iyisi gece yatırmadan mama ver.’ Sağlıklı altı ayını doldurmuş her bebek, tıbbi olarak bir ihtiyacı yoksa, gece boyu kesintisiz 11 saat uyuyabilirler. Bazı metodlar bu süreyi 12. Aya kadar çıkarsa da 12. Aydan sonra her metod gece emmesine gerek olmadığını söylemektedir.

‘Büyüdükçe uyku sorunları düzelir merak etme.’ YANLIŞ Amerika’da yapılan bir araştırmada 0-10 yaş arasındaki çocukların 2/3’ünün uyku düzeni bozukluğu yaşadığı saptanmıştır

* Uyku konusunda eğitimlerinizi nasıl veriyorsunuz?

Kim’in kitabı çıkıncaya kadar danışmanlığı birebir veriyordum. Ayrıca seminerler yoluyla da annelere ulaşıyordum. Bundan sonra birebir verdiğim danışmanlık ve koçluk hizmetinin yanında, kitabı alıp kendi kendine uygulamak isteyen ama soruları olan anneler için soru-cevap görüşmeleri yapacağım.

Danışmanlık ve koçluk programım iki ana bölümden oluşuyor.

İlk bölüm 1,5-2 saatlik bir görüşme şeklinde gerçekleşiyor. Bu görüşmeden önce ebeveynden en az 3 gün günce tutmasını ve bir form doldurmasını istiyorum. Hem günceyi, hem de formu görüşmeden önce inceliyorum. Görüşme sırasında birçok bilgi aktarıyorum ve annenin bir plan yapmasını sağlıyorum.

Görüşmenin sonunda eğer isterseniz ikinci bölümü oluşturan koçluk programı ile devam ediyoruz. Koçluk programında bir önceki görüşmemizde belirlediğimiz gün ve saatte konuşuyoruz. Bir gün önceki günceyi inceliyoruz, neler yapıldığını, neyi nasıl yapsaydı anne daha rahat bir gün geçireceğini vs. Bu program 3 haftalık bir paket çünkü programı takip edilirse 3 haftanın sonunda yatağına koyup iyi uykular denilen ve kendi kendine uyuyan bir bebekleri oluyor.

Kim West'in metodunda minimum ağlama söz konusu olduğu için oğlumda uygulamıştım. Bu süreçte hiç gözyaşı olmayacak diyemem ama bir anne olarak oğlumun ağlamasına hiç dayanamadığımı ve bu metotla mutlu sona ulaştığımı düşünürseniz, gözyaşının minimumda olduğunu tahmin edersiniz.

* 0-12 ayda bebeklerin nasıl bir uyku düzenleri olmalıdır?

Bu sorunun cevabı saatler sürebilir. Zira ilk altı aya kadar düzen aylık olarak değişir. Sonra da 6-8 ay ve 8-12 ay arası için bir düzen öneriyorum. Özellikle 6 aydan sonra ortalamada gündüz 2-3 saat gece de 11 saat uyku uyumalıdırlar. Gündüz uykularının zamanları ve süreleri aya göre değişir. Örneğin 6 aylık bir bebeğin günde bir kez 3 saat uyuması istenilen sonucu vermez.

alıntı

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 447
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 27.11.2012 19:40
Yararlı bilgiler için saol Bir Dost, yeni anne olanlar için faydalı bir yazı.