Anne - babalar dikkat! Günde iki bardaktan fazla tüketen çocuklar obezite başta olmak üzere...

Uzmanlar günde iki bardaktan fazla meyve suyu tüketen çocukların obezite başta olmak üzere bir çok hastalığa meyilli olduklarını söylüyor.

Araştırmanın ana sorumlusu Dr. Andrea Sanigorski sonuçları değerlendirdiği raporunda ''Günde üç bardak gazlı şekerli içecek ya da 4 bardak meyve suyu tüketen çocukların aşırı kilolu ya da obez olma riskleri tüketmeyenlere oranla iki kat fazla'' ifadelerine yer veriyor.
Avustralya'da elde edilen sonuçların ABD ve İngiltere'de yapılan benzer araştırmaların sonuçlarıyla birebir örtüştüğünü ifade eden Dr. Sanigorski çocukların gazlı içecek tüketimlerine sınırlama getiren bilinçli ebeveynlerin bile çoğunlukla konu meyve sularına gelince fazla tüketmenin zararlarının farkında olmadıklarını kaydetti.

SUYU YERİNE MEYVENİN KENDİSİNİ TÜKETİN
Söz konusu içeceklerin belirtilenden fazla tüketilmelerinin çocukların ilerideki yaşlarda ciddi sağlık sorunları yaşamalarına neden olabileceği uyarısında bulunan araştırma ekibi ''uygunsuz sıvı tüketiminin'' çocukların bir günde alması gereken kalorinin büyük bölümünü karşılamasına rağmen onları tok tutmadığını böylece fazla kiloya davetiye çıkardıklarını belirtiyor.

''Atıştırmalık'' olarak tanımlanan yiyeceklerin de çocukların sağlığını içerdikleri yüksek yağ ve tuz oranlarıyla tehdit ettiği vurgulanan çalışmada ailelerin daha sağlıklı alternatifler üretmeleri gerektiği ifade ediliyor ve lif tüketimini artırıp tok tutma özelliği olması nedeniyle meyve suyu yerine meyvenin kendisinin tüketiminin teşvik edilmesi öneriliyor.
Erken yaşlarda kilo almaya başlayan çocuklar yalnızca obezite değil kiloya bağlı olarak tansiyon diyabet kalp gibi birçok hastalık için potansiyel taşıyorlar.alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 396
favori
like
share