Çocuklarda küfür üç temel gruba ayrılır.


-Ya beddua etmek yada birine zarar verilmesi dileğini yansıtan konuşmabiçimi

-Cinsel içerikli küfürler müstehcen konuşmalar

-Kişiliğe yönelik küfürler. Manyak salak...Çocuklarda Küfürün Nedenleri

1- Dikkat çekme: Bazı çocuklar ana-babadan yeterliilgiyi göremiyorlarsa dikkat çekmek için küfrederler.


2- Sarsılma:Bazı çocuklar için yetişkinleriŞok etme rahatsız etme eğlenceli olabilir.


3- Ağızdan kaçıverme: İnsanlardaengellenme yada kızgınlık hissedildiğinde yada fiziksel bir gerginlik olduğundaküfürün ağızdan çıkıvermesi çok doğaldır. Çok engellenen yaşama alanı çokdaraltılan çocuk kızgınlık olarak küfredebilir.


4- Savunma:Bazıları için kötü söz söyleme birsavunma davranışıdır.Küfür etmenin tam anlamıyla yasak olduğu çevredeyetişenler isyan ederek bağımsızlıklarını göstermek isterler.


5- Olgunlaşma: Bazen de çocuklar yetişkinolmanın bir sembolü olarak kötü söz söylerler.


6- Akranları tarafından onaylanması:


7- Çocukça bir zevk: Küçük çocuklarda banyo ve ona ilişkin konuşmak çocuklarda bir tür çocuksu aaaaüel zevk alma durumu ortaya çıkarmaktadır.

NE YAPILMALIDIR?

1-Örnek oluşturma: Eğer kaba ve küfürlü bir konuşmaeğilimini kendinizde engelleyebiliyorsanız çocuğunuzda bu kontrolü sizi taklitederek öğrenecektir.


2- Dürtülerini ifade edebilme: Eğer çocuksize olan kızgınlıklarını rahatlıkla dile getirebiliyorsa bu özgürlüğe sahipise olumsuz duygularını belirtmek için daha az küfürlü sözcük kullanacaktır.


3- Tartışma: Bu kelimeler bir kağıda yazılaraktanımlanır ve daha sonra tartışılır.


4- Önemsememek: Çocuklar kötü sözcüklerkullandığındaanne-babalar bu duruma pek fazla üzülüp şaşırmıyorlarsaçocukların bu sözcükleri söylemeleri için bir nedenleri kalmayabilir.


5- "Dilsizlik Oyunu": Ana-babalarböyle durumlarda Şoke olmaktan çok sessizlik oyunla çocuğuyönlendirebilirler. "senin kullandığın kelimenin anlamı nedir?""anlamıyorum" denilerek çocuktan yanıtlaması istenir.


6- Yaratıcı olmaya özendirmek: Yaratıcıuğraşlar yazınsal faaliyetler spor vb. Yaratıcılığı artırıp kötü söz kullanımınıengeller.


7- Kötü sözcüklerin yıpratılması: Çocuk bukelimeyi kullandığında 5 dakika boyunca bu kelimeyi söylemesini isteyin. Büyükolasılıkla bir daha kullanmayacaktır. Söylemek istemediği zaman ancak kötüsözcüğü kullanmaktan dolayı verilen cezayı uyguladıktan sonra istediğiniyapabileceğini söyleyin.


8- Ciddi cezalandırmama: Eğer çocuğunuzu döverek bağırarak tehdit ederek cezalandırırsanız; çocuğunuz bukelimeleri yakalanıp cezalandırılmamak için gizlice kullanmayı öğrenir.


Uygun olmayan bu sözcüklerin yerine uygun kabul edilebilirsözcükler kullanması için çocuğu bilgilendirmek gerekir. Çocuk olumlu sözcükkullandığında çocuğun övülmesi teşvik edilmesi gerekir.


alıntı

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 537
favori
like
share