Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisi Bilimdalı Başkanı Prof. Dr. Sefer Kumandaş dikkat eksikliğinin çocukluk yaş grubunun önemli hastalıklarından olduğunu belirterek bu hastalığın “hiperaktif çocuk sendromu” olarak da tanımlandığını kaydetti.

Hiperaktif çocukların zeka düzeyi normal olmasına rağmen öğrenme güçlüğü çektiklerini ifade eden Kumandaş şunları söyledi: “Dikkat eksikliği olan çocuklarda saldırgan davranışlar yerinde duramama el hareketlerinde beceriksizlik başladığı işi bitirememe sınıfta öğretmeni dinlememe aşırı ve gereksiz yere konuşma eşyaları bozma aşırı derecede unutkanlık uyku bozukluğu gibi özellikler görülür. Çocukluk döneminde ortaya çıkan bu hastalık genelde okulda öğretmenler tarafından tespit edilir. Dikkat eksikliği okul çağındaki çocukların yüzde 3-5’inde görülmektedir.”

Sebepleri
Dikkat eksikliği olan çocuklarda tedaviden olumlu sonuç alınması için hastalığın erken tanınması gerektiğini vurgulayan Kumandaş şunları anlattı: “Tam nedeni saptanamayan hastalığa doğumda oksijensiz kalma erken doğum anne sütü almama gibi etkenler yol açabilmektedir. Hastalık ayrıca kalıtımsal olarak da geçebilmektedir. Çoğu zaman aileler çocuklarının özürlerini kabul etmemekte ve tedavi görmelerini engellemektedirler. Hastalık tedavi edilmediği zaman çocuklarda ruhsal ve sosyal bozukluklara yol açabilir.”


Prof. Dr. Kumandaş anne ve babalardan dikkat eksikliği olan çocuklarına net ve ödünsüz kurallar koymalarını çocuğun ilgi çekmek için yapacağı tuhaf davranışlara izin vermemelerini önerdi.alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 366
favori
like
share