Çocuğunuz sık sık geceleri uykusundan ağlayarak uyanıyorsa panik yapmayın çözümü var! Onu rahatlatmanın yollarını bilirseniz her ikiniz de geceleri mışıl mışıl uyuyabilirsiniz.
Gecenin bir saatinde açlıktan ağlayan bebeğinizi doyurmak için uykunuzun bölündüğü geceler tam unutulmaya başlanmıştı ki şimdi de ortaya kabuslar çıktı.
Kabuslar her ne kadar rahatsızlık verici olsa da normal kabul edilmeli.
“Bebeğim ve Biz” dergisinin bu ayki sayısında yer alan habere göre kabuslar çocuk gelişimindeki pek çok şey gibi birden bire ortaya çıkıyor. Bazı uzmanlara göre 2-3 yaş civarındaki çocukların gelişen kelime hazineleri rüyalarını daha iyi anlamalarına ve onlardan korkmalarına yol açabiliyor.
Beynin aktif dönemi
Aslında 2-3 yaş civarındaki çocukların yetişkinlere oranla daha çok kabus görmelerinin biyolojik bir sebebi de var. 2-3 yaş grubu çocuklar uykularının yüzde 40′lık bir bölümünü REM (rapid eye movement-hızlı göz hareketleri) aşamasında geçirirler.
Bu aşama sırasında çocuk uyusa bile beyni son derece aktiftir. Zaten kötü rüyalar da genellikle bu dönemde görülür. Çocuk büyüdükçe uykunun REM aşaması kısalır.
Çağrısına kulak verin
REM uykunun yaşandığı gece saat 02.00-07.00 arasında çocuğunuz sizi yanına çağırarak canavarlarla veya örümceklerle ilgili rüyalarını anlatabilir. Bazı taktiklerle çocuğunuzu uykuya kolayca döndürebilirsiniz.
* Rüyasını anlatmasına izin verin: Önce ondan rüyasını anlatmasını isteyin. Dinledikten sonra onu teskin edin. Çocuğunuz anlattıktan sonra kendini daha iyi hissedecektir.
* Gerçek kontrolü yapın: Çocuğunuz rüyasının gerçek olmadığını anlamakta zorluk çekebilir. Bunun için gece lambasını yakıp ona etrafta canavar olmadığını gösterin. Bir süre elinizi tutmasına izin verin.
* Yanında olun: Kısa bir süre için sarılıp yanında yatın. Ancak bunu alışkanlık haline getirmeyin sizi hep yanında isteralıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 348
favori
like
share