Modern futbolun mucidi olarak gösterilen İngilizler, futbolun Ada’da oynanılmaya başlandığı 1860’lı yıllardan 1990’lı yıllara kadar yabancılara kapalı bir şekilde, futbolun yayılması ve gelişmesi için çalıştılar. 1966 Dünya kupası şampiyonluğu dışında önemli bir başarı elde edemeyen ‘futbolun beşiği’ İngiltere son yıllardaki endüstrileşmenin de etkisiyle kulüp takımlarının performanslarına daha çok önem verdi. Kapılarını lejyonerlere açtı (hem de fazlasıyla) ve İngiltere zaman içinde bir yabancı cenneti haline geldi. Ama hakkını vermek gerekir ki, eğer Premier lig bu kadar ilgi görüyorsa ve mücadele seviyesi üst düzeyde ise bunda kaliteli yabancı futbolcuların rolü büyük.


1996'da Fransız Arsene Wenger’in Monaco’dan Arsenal’in başına geçmesiyle Fransız futbolculara adeta gün doğdu. Transferlerde ilk etapta kendi vatandaşlarına şans verdi. Fransızların Ada’ya beklenilenden daha kısa sürede adapte olmaları,uyum sorunu çekmemeleri ,hızlı ve mücadeleye dönük olan İngiliz futboluna ayak uydurmaları gözlerin bir anda Fransa’ya çevrilmesine neden oldu. Fakat Fransızlar o kadar tutuldu ki İngiltere’de, bir takımdaki Fransız futbolcuların sayısı İngilizleri bile geçti. Örneğin Arsenal’de forma giyen İngiliz futbolcuları sayın desek Ashley Cole ve Sol Campbell’dan başkasını kolay kolay gösteremeyiz. Hadi bir de Pennant’ı ekleyelim. Ama Fransız sayın desek…

İspanyollar iş başında
Bu sezon ise İspanyollar moda Ada'da. Bir dönem Avrupa'da futbol hayatını sürdüren İspanyollar bir elin parmaklarını geçmezken bu sezon Premier Lig'de 16 tane İspanyol oyuncu yer alıyor. İspanyolların dışarıya açılmasında en büyük etki Barça ve Real gibi takımların artık yabancı hegemaonyası altına girmesine bağlıyabiliriz. İspanya milli takımında oynayan 4 oyuncu Xabi Alonso, Reina, Luis Garcia ve Fernando Morientes Liverpool formasını giyiyor. Liverpool'daki İspanyollar sadece bu kadar değil. Belki de en önemlisi takımın başındaki isim bir İspanyol: Rafael Benitez. Josemi, Antonio Barragan takımdaki diğer İspanyollar. İspanyol konusunda Arsenal'i de es geçmemek gerekiyor.


Ada'daki İspanyollar
Arsenal
-Manuel Almunia
-Francesc Fabregas
-Jose Antonio Reyes
Bolton
-Ivan Campo
Chelsea
-Asier Del Horno
Everton
-Mikel Arteta
Liverpool
-Jose Antonio Reina
-Luis Garcia
-Josemi
-Antonio Baragan
-Fernando Morientes
-Xabi Alonso
-Rafael Benitez
Manchester United
-Gerard Pique
Middlesbrough
-Gaizka Mendieta
Newcastle
-Alberto Luque

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 302
favori
like
share
corleoni Tarih: 13.11.2005 12:14
paylaşım için sağol
puslukurt Tarih: 27.10.2005 15:05
Haber için teşekkürler kurtjara..