arkadaşlar benimbir sorunum var bi türlü çözemedim yardımcı olursanız sevinirim
benimde bir akvaryumum var ve 5 tanede japon balığım var sorunum ise akvaryumun motoru kaçıncıya motor alıyorum bir türlü doğru dürüst motor bulamadım en son aldığım motoru 4 aydır kullanıyorum ve sonunda tamam artık motor değiştirmeme gerek kalmadı die düşünürken 1 haftadır motorda sorunlar başladı motor haftada 1 temizlenmezmi ben şu 1 haftadır her gün motor temizliyorum çünkü motor 1 gün çalışıyo ve ertesi sabaha kabarcık atmıyo yeni bir motormu almalıyım yoksa bunun başka bir çaresi varmı bana bir akıl verirmisiniz bu sorunu nasıl çözebililrim
yardımlarınız için şimdiden çook teşekkürler

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 15187
favori
like
share
atlantisyldz Tarih: 29.11.2009 17:35
özür dilerim levis üstad..site adımı yazarken üç w yazmamamın yeterli olduğunu düşünmüş ondan sonuna com eklemiştim..Eğer sizce mahsuru varsa ismide silebilirsiniz..Kural kuraldır..Kızmaca darılmaca işlerini takmam
atlantisyldz Tarih: 29.11.2009 15:44
Arkadaşlar link versem şimdi reklam olacak fakat yinede sayın adminlerimin affına sığınarak sitemin en azından adını vermek istiyorum..Sitemiz sadece akvaryum paylaşım sitesidir..ücretsiz bilgi forumudur..Ticari amaç yoktur..Bu tarz sorunlarınız,balık ve akvaryum konularında bilgiler bulmak isterseniz sizleride beklerim..
Site adım: akvanusya
oradaki nikim : atlantis

Soruna gelince..İç filtreden bahsettiğinizi anlıyorum..Hava çıkışı verebilmesi için çıkış ağzına takılan bir hava hortumu vardır..sayın" kalpsiz_4"siz filtreyi su seviyesi konumunda takın ve bu hortumu dışarıda kalacak şekilde bırakın..Haftalık temizlik yeterlidir..Hava vermemesine aşırı kirlenme8dolma )sebeptir ama ben o yüzden değilde hava hortumunu dışarı bırakmamanıza ve su seviyesinden çok aşağıda çalıştırmanıza yoruyorum..
Siz sayın"cenk ayparçası",yukarıda bahsettiğim hava hortumunun dışarda kalan uç kısmına 1 adet basit vana takarak,sirkilasyonu arttırabilir yada aaltabilirsiniz..

saygılarımla..
LEVIS-501 Tarih: 29.11.2009 14:27
@kalpsiz_4
Sanırım dış filtre kullanıyorsun. Onların ses olayı beni çok rahatsız ediyor. Şu klasik yeşil iç filtrelerden kullanmanı öneririm. Senelerce sorun yaşamadan kullandım onlardan.

Ayrıca 5 Japon balığı ile hiç motor olmasa bile akvaryum 2 haftada bile fazla kirlenmez. Çünkü bu balıklar zaten kendi pisliklerini de yerler ayrıca alttaki kumlarıda sürekli olarak yutup geri püskürtmek yolu ile temizlerler. Muhtemelen yanlış besliyor olmalısınız. Günde 1 yada 2 defa çok az yem atınız açlıktan ölmez bu balıklar.


@cenk ayparçası
Sanırım yukarıda bahsettiğim iç filtrelerden kullanıyorsunuz. Kullandığınız filtre akvaryumunuza büyük geliyor olmalı. Tavsiyem filtreyi mümkün mertebe üst yüzeye yakın tutmanız ve kum tabakasından uzaklaştırmanız. Ayrıca filtreyi karşı duvar yerine kısa duvara yani kendinize çevirin böylece .çerdeki akım azalacaktır ve bahsettiğiniz sorun çözülecektir sanırım.
cenk ayparçası Tarih: 29.11.2009 13:55
Beyler Benimde bi sorunum var akvaryumumda ki motor çok güçlüüfleyor ve akvaryumun altındaki kumu taşı kendine doqru çekiyor ve diyer köşedeki yerde cam qörünüyor dibinde bunu nasıl çözebilirim ..
ultimatom Tarih: 12.11.2009 23:26
Dostum bir günde kirlenmez pislenmez başka bir sorun vardır dediğim gibi su seviyesinin hemen altında olacak ve motorun kuvvetlimi bilmiyorum akvaryumun boyutu kaç birde hava motoru saatte kaç litre su çeviriyo ... ?
kalpsiz_4 Tarih: 12.11.2009 22:24
dediğiniz gibi yapıyorum zaten tüm bağlantı yerlerini temizledim hortumun yani süngeri olsun kabarcık çıkartan yeri olsun ordan hortuma bağlantı yeri olsun hepsini temizledim ama ertesi sabaha çalışmıyo şu bir haftadır her gün temizliyorum
ultimatom Tarih: 12.11.2009 22:21
Motor Dediğin hava filtresi sanırım motoru su seviyesinin hemen altına getir ve temizlerden o kaparcık cıkarıyo dediğin deliğin içini temizlemen gerek aksi taktirde sorun devam eder 15 günde bir temizlemen yeterli olur ...