Yeni Formula 1 sezonunda lastiklerle ilgili değişikliğin giderleri arttıracağını iddia eden Michelin, FIA'yı tutarsız kararlar vermekle suçladı.

Lastik üreticisi Michelin, 2006 sezonu için getirilen yeni kuralların, FIA'nın Formula 1 ile ilgili "tutarsız kararları"nın son örneği olduğunu iddia etti.

Fransız firma, FIA'nın lastiklerle ilgili kural değişikliği ile takımların daha fazla lastiğe ihtiyacı olacağını ve bunun da giderlerde yüzde 15'lik bir artış anlamına geldiğini belirtti.

Michelin'den yapılan yazılı açıklamada, "kural değişikliği, FIA'nın harcamaları azaltma hedefiyle çelişiyor ve 2005'e göre geri adım niteliği taşıyor" ifadeleri yer aldı.

Formula 1'de mücadele eden 10 takımdan yedisine lastik veren Michelin, yeni düzenlemenin firmanın 2005'teki çalışmalarını gereksiz kıldığını ve önümüzdeki sezon için yeni lastikler üretmeleri gerekeceğini açıkladı:

"Michelin, bu yüzden FIA'nın 2006 için gizli amaçlarını sorguluyor. FIA'nın tutarsız kararları ve şeffaflıktan uzak yönetim biçimi bir kez daha kanıtlanmıştır."

FIA ise Michelin'e cevabında, takımlara yarış sırasında yeniden lastik değiştirme hakkı tanınmasının Formula 1 Komisyonu üyeleri arasında ve FIA Dünya Konseyi'nde çoğunluğun oyuyla kabul edildiğini belirtti.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 348
favori
like
share
corleoni Tarih: 12.11.2005 17:13
pek anlamadığım bir konu