İzmir'in Ünlü Sokak Ve Caddeleri - İzmir'in Ünlü Caddeleri

Anadolu Caddesi

İzmir'in Konak ve Gaziemir'den geçen ana arter.
Çanakkale yolu'na girdikçe; Çiğli - Bornova Çevreyolu başlıyor(üst geçit),alt geçit ise Çanakkale'ye gidiyor.İzmir'in en eski yolu olmasının etkisiyle o dönemde yaşayan Rumlar Altınyol ismini vermişlerdir. Tersane'de bu yol üzerinde bulunmaktadır.

Rumlar, bu yolun keşfi esnâsında İzmir'in merkezi'ni ve diğer illere ve ilçeleri bağlayan bir yol bulmuşlar. Sonra,Rumlar buna "Altınyol"(her yere gidilebilen yol) lâkabını koymuşlardır. İlçeler arası bağlantıya sahiptir.

Karayolunun Geçtiği İlçeler

Konak,
Basmane,
Karabağlar
Gaziemir,
Bornova,
Karşıyaka,
Çiğli,
Çiğli - Bornova Çevreyolu,
Menemen,
Foça,
Çandarlı,
Dikili,
Aliağa,
Bergama,
Kınık,
Edremit,
Havran,
Çanakkale.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi

Kıbrıs Şehitleri Caddesi İzmir ilinin Konak ilçesinde bulunan, şehrin simge caddelerinden biridir. Cadde trafiğe kapalı olup üzerinde restorantlar, cafeler, barlar, kitapçılar ve alışveriş yerleri bulunmaktadır.
Talatpaşa Bulvarı ve Ali Çetinkaya Bulvarı'nın kesiştiği yerden başlayıp Kordon'a doğru uzanır.[1] Gazi Kadınlar Sokağı, Muzaffer İzgü Sokak, Dantel Sokağı ve Bornova Sokağı gibi şehrin ünlü sokaklarına sahiptir.


İnönü Caddesi

İnönü Caddesi İzmir ilinin Konak ilçesinde bulunan, şehrin işlek caddelerinden biri. Cadde İkiçeşmelik Caddesi ile Varyant'ın kesiştiği yerden Mithatpaşa Caddesi'ne paralel olarak Fahrettin Altay Meydanı'na kadar devam eder.
Bornova-Üçyol hattının Üçyol İstasyonu İnönü Caddesi üzerinde yer alır. Ayrıca daha tamamlanmamış olan 5,5 kilometrelik Üçyol-Fahrettin Altay Metro Hattının 6 istasyonundan 5'i İnönü Caddesi üzerinde yer alacaktır. Bunlar Güzelyalı, Poligon, Göztepe, Hatay ve Bahçelievler istasyonlarıdır.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 9937
favori
like
share