türkiyede ödenen vergiler - türkiyede ödenen vergi çeşitleri - vergi çeşitleri - türkiyedeki vergi çeşitleri - türkiyede vergi çeşitleri - türkiyedeki ödenen vergiler - türkiyedeki vergi türleri - türkiyedeki vergiler - vergi cesitleriVERGİ ÇEŞİTLERİ

1- Gelir üzerinden alınan vergi ; Kişilerin kanunca belirtilen kaynaklardan elde ettikleri vergilerdir. Gelir arttıkça vergi miktarı da artar.

2 – Servet üzerinden alınan vergi ; Menkul ve gayrı menkul serveti oluşturan mallardan alınan vergilerdir. Örnek ; Veraset, intikal, Motorlu taşıt vergisi.

3 – Gider (harcamalar ) üzerinden alınan vergi ; Bir kişinin gelir ve servetinin harcadığı kısımlarından alınan vergidir. Bu verginin amacı kişilerin harcamalarını vergilendirmektir. Örnek ; İstihsal, İşletme, Tekel maddeleri, spor loto – toto vb,vergilerdir.
Kişilerden alınan gelir vergileri ve harcama vergilerinin oranında ülkemiz dünya rekortmenidir. Toplam vergilerin %91 ini bir işyerinde çalışan insanların gelir vergileri, elektrik, doğalgaz, akaryakıt, telefon görüşmelerinden alınan gider harcamaları oluşturur.

%9 unu ise işyerleri yani, koç, sabancı, carrefourdan bakkala kadar olan dükkanlar, doktorluk gibi özel meslek sahipleri öder.

Diğer ülkelerde bizde %91 i oluşturan bölüm ortalama %30 kadardır.
Bu da bize işyerlerinin muazzam vergi kaçakçısı olduğunu gösterir. Kendilerini bu becerilerinden dolayı tebrik ederim.
Onlar vergi kaçırdıkça hükümetlerimiz de, onların üzerine gideceğine dolaylı vergileri arttıtmaktadır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 10267
favori
like
share
Müqe Tarih: 04.12.2009 14:06
çooook saol kardeş ya çok işime yaradı

xD bu konuyu genişletirsen Sevinirim xD