Yetersiz beslenen ve sigara içen kadınlarda menopoz dönemi daha erken başlayabiliyor. Irk, doğum sayısı ve sosyal seviye de menopoza girme yaşını etkiliyor.

Sigara ve yetersiz beslenme menopozun erken başlamasına neden olabiliyor. Yumurtalıklarının aktivitesinin durması nedeniyle menstrüasyon ya da adet kanamasının kesilmesi hali olan menopoza girme yaşı ortalama 51 olmakla birlikte 44-59 yaşları arasında her yaşta girilebilir.

Yaş oranları
Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Şenol Kalyoncu 'özellikle gelişmiş toplumlarda yaşayan kadınlar, az gelişmiş toplumlarda yaşayanlara göre daha geç yaşlarda menopoza girerler' diyor. Kadınların bir çoğu menopozdan ortalama 4-5 yıl önce düzensiz adet görmeye başlıyor.

Beslenme etkisi
Bu döneme tıpta 'Premenopoz' denir. Premenopoz 2 ila 8 yıl arasında sürebilir. Sigara ve yetersiz beslenmenin menopozun erken başlamasını sağlayan faktörlerin başında geldiğini anlatan Kalyoncu ''Günlük içilen sigara miktarı ve sigara içme periyodu ne kadar fazla ise menopoz yaşı da bununla doğru orantılı olarak öne gelir. Kadınlar sigara kullanmazlarsa menopoz yaşı daha ileriye gidiyor'' diyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 569
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 21.11.2005 10:00
paylaşımın için teşekkürler
FadiK Tarih: 13.11.2005 11:05
sagolasin bilgilerin icin cok tesekkürler cadikiz